YÜZME HAVUZU TEMİZLİĞİ HAKKINDA BİLGİ

YÜZME HAVUZU TEMİZLİĞİ HAKKINDA BİLGİ

Birçok kişi tarafından yaz ve kış aylarında spor ve antrenman amaçlı kullanılan yüzme havuzlarının temizliği son derece önem teşkil etmektedir. 

Yüzme havuz temizliği toplumu doğrudan ilgilendiren bir konudur. Sağlıklı ve güvenilir bir kullanım sağlanabilmesi için yüzme havuzu temizliği hakkında bilgi; konusunda uzman ve yetkilere sahip kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır.

 

Havuzun uzun vadede temiz ve steril kalmasını sağlamak için genel temizlik 6 ayda bir veya yıllık periyoda alınarak ihmal edilmeden yaptırılmalıdır. Aksi takdirde yüzme havuz suyundan, su yolu ile bulaşabilecek bakteriler meydana gelecektir.

 

Koliform ve ekoli olarak bilinen bakterilerin vereceği zararlar ilk olarak baş dönmesi, istifra gibi rahatsızlıklar ile kendini göstermeye başlamakta ve sonucunda zehirlenme gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara neden olmaktadır.


Yüzme havuzu temizliği hakkında bilgi 


Bunlarla birlikte bireyin yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde ki dizanteri, tifo, mantar ve kulak iltihabı gibi hastalıklarda bu bakterilerin neden olduğu ciddi boyutta rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

 

Yüzme havuzu temizliği hakkında bilgi ve talepleriniz için alanında uzman ve eğitimli ekipleri ile hizmet vermekte olan Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı yüzme havuzu kullanımı için, havuzun gerekli temizliğinin düzenli yapıldığı kontrol edilmelidir. Hizmet alınacak kuruluşun gerekli belgeleri sorgulanarak mutlaka talep edilmelidir.

 

Yetkili kuruluşlar tarafından verilecek olan hizmet uygulanacak olan yöntem ve metotların doğruluğunun kanıtı niteliğinde olmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ve eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile doğru yöntem ve tekniklerde hizmet sunmaktadır.

Yüzme havuzu temizliği için klor akla gelen ilk kimyasaldır, günlük olarak klorlama işlemi gerekmektedir.  Keskin kokusu ile yüzme havuz suyunun temizliğinin klor ile sağlandığı anlaşılabilecektir.

 

Enfeksiyon kapma oranı klor kullanımı ile düşürülebilmektir ancak bazı mikroorganizmaları anında öldüremediğinden enfeksiyon riski devam edecektir.

Sadece klor kullanımıyla bakteri oluşumu ve enfeksiyon riskinin önüne geçilememektedir.

Klor kullanımı yanı sıra mutlaka, pH değerleri günlük olarak kontrol altında tutulmalıdır. Kullanım sıklığına bağlı olarak pH değeri yükselim gösterecektir. Bu durum ancak kimyasal kullanımı ile sabitlenebilmektedir.

 

Yüzme havuzları temizliğinde kullanılan klor ve diğer dezenfektan ürünleri bakteri oluşumunu engelleyecek, yüzme havuz suyunun steril kalmasını sağlayacak düzeyde seçilmeli ve insan sağlığını etkilemeyecek oranda kullanımının sağlandığından emin olunmalıdır.

 

Temizlik hizmetinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için gerekli işlemlerin doğru tekniklerde uygulanması gerekmektedir. Sağlıklı kullanım bu yöntemler sayesinde gerçekleştirilebilecek ve tarafınıza güvenli teslim edilebilecektir. Ancak bu işlemlerin düzenli ve periyodik olarak yaptırılmaması temiz ve steril kullanımın kalıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Genellikle yüzme havuz temizliğinin, kullanım oranının düştüğü aylarda aksatıldığı görülmektedir.

 

Yüzme havuzları içinde su bulundurulduğu sürece kirliliğe elverişlidir. Temizlik hizmeti aksatıldığında havuzda bakteri oluşum ve üreme hızı artış gösterecektir. Bakterilerin hızla çoğalmasıyla havuz suyu kalitesi düşerek havuz içinde başka mikroorganizma oluşumuna sebep olunacaktır.

 

Yosun oluşumu olarak devam edecek olan bu süreç, mikrop ve kirlilik oranını hızlı bir şekilde artıracaktır. Yosun kısa süre içinde havuz suyunda renk değişikliği gösterecektir. Görüntü kirliliği dışında çevreye kötü koku yayılımı da başlayacaktır.

 

Yüzme havuz temizliği aksatıldığı durumlarda ortaya çıkan yosun, havuzun kirliliğini gözler önüne tam anlamıyla serdiği gibi yapılacak temizlik işlemini de zorlaştıracaktır. Yosunlar direkt olarak havuz dibine çökerek mermer veya seramiklerin arasına yerleşmiş olacaktır ve yapıları gereği tutundukları ve nüfus ettikleri zeminden zor ayrıştırılan canlılardır.

 

Direkt olarak kullanımı sağlanmayan havuzların da havaya yaymış olduğu kötü kokunun mikroorganizmaları etrafa yayabileceğinin ve enfeksiyon riskini artıracağının bilincinde hareket edilmelidir.

TekdezV.İ.P, hizmet verdiği diğer konularda olduğu yüzme havuzu temizliği hizmetini de doğru metot ve ekipmanlarla sunmaktadır.


Yüzme havuzu temizliği hakkında bilgi ve profesyonel hizmet için lütfen iletişime geçiniz.


DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021