YÜZME HAVUZU DİP TEMİZLİĞİ

YÜZME HAVUZU DİP TEMİZLİĞİ

Yüzme havuzu dip temizliği konusu, yüzme havuz hizmeti sunan birçok işletme ve kullanıcının merak ettiği bir konu olmuştur.

 

Yüzme havuzları tüm yaş grupları ve toplumun her kesiminde sevilen ve kullanılan yapılardır. Yaz aylarında kullanımı artsa da kış aylarında da talep görmektedir.

 

Yüzme havuzları içinde bulundurduğu suyun değerleri ve giren birçok mikroorganizmanın etkisiyle bakteri oluşumuna elverişli gözükmektedir. İçinde bakteri üremesi ve çoğalması görülen havuzlar birçok hastalığa neden olacaktır. Bu hastalıklara göz kızarıklığı, alerji, idrar yolu enfeksiyonu, dizanteri ve mantar gibi birçok hastalık örnek verilebilir.


Yüzme havuzu dip temizliği 


Yüzme havuzlarında çevresel toz, saç, salya ve hatta idrar bırakılmasından kaynaklı oluşan bakteri ve kirlilik havuz suyuna karıştığı gibi havuz dibine de çökebilmektedir. Havuz dibine çöken ve bakteri üremesine olumlu yönde etki sağlayan bu kirlilikler zamanla havuzda renk değişikliğine ve kokuya neden olacaktır.

 

Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için yüzme havuz temizliği aksatılmamalı ve dip temizliğine özen gösterilmedir.

Yüzme havuzlarında temizliğin sağlanması için kullanılması gereken kimyasalların başında klor yer almaktadır. Klor, keskin kokusuyla diğer kimyasallardan ayırt edilebilmektedir ve günlük olarak havuz suyu temizliğini sağlayabilecek niteliktedir.

 

Günlük olarak kullanılan klor, yüzme havuzu dip temizliği konusunda gerekli yeterliliği sağlayamamaktır. Klor içeriği nedeniyle bakteri oluşum ve üremesini en aza indirgeme özelliğini taşısa da yüzme havuz suyu içindeki mikroorganizmaları tam anlamıyla bertaraf edebilme özelliğini taşımamaktadır.

Havuz dip temizliğinde kullanılacak olan kimyasallar, günlük kullanımı sağlanan klor da dahil olmak üzere insan sağlığına zarar vermeyecek düzeyde ve aynı zamanda tam anlamıyla temizliğini sağlayıp steril ortamını koruyacak ölçülerde kullanılmalıdır.

 

Hizmet sunan firma yetkili personellerinin kimyasal kullanımına yetkileri bulunması çok büyük önem taşımaktadır. Bilgi ve gerekli yetkilere sahip olmayan kuruluş veya personeller tarafından sağlanan temizlik amacına uygun bir hizmet olmamakla birlikte birçok soruna neden olacaktır.

Yüzme havuzu dip temizliği titizlik ve dikkatle yapılması gereken bir işlemdir. İşinin ehli, gerekli kalite ve havuz temizliği kimyasalları ve malzemeleri kullanım yetkilerine sahip profesyonel ekiplerle çalışan bir kuruluş tarafından sağlanmalıdır.

 

Tekdez V.İ.P, sunduğu tüm hizmetler için gerekli yetki belgelerine sahip uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Firmamız Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile uzman ve eğitimli ekipleri tarafından profesyonel hizmet sunmaktadır.

 

Yüzme havuzu dip temizliği ancak su tamamıyla boşaltılıp temizlik ve dezenfeksiyon işlemi yapıldığı takdirde sağlanacak bir işlemdir.

 

Yüzme havuzu dip temizliği talep eden kurum veya özel mülk sahipleri, temizlik işlemini yapacak olan profesyonel ekiplere havuzu boş olarak teslim etmelidir. Havuz dibinde kalan su 0,1 mm çekme kapasitesine sahip su pompaları ile çekilecektir. Dibe çöken kirlilik havuz dışına atılacak, yüzme havuzu dip temizliği yapılış şekli ve önemi burada belirginleşecektir.

 

Tam anlamıyla boş kalan havuza gerekli dezenfektan takviyesi ile temizlik işlemi başlamış olacaktır. Dezenfektanlar yüzme havuzu dibine ve mermer aralarına işlemesi için belirli bir süre bekletilmeli sonra fırça yardımı ile diplere işleyen kirlilik ortadan kaldırılarak dezenfekte işlemleri tamamlanmış olmalıdır.

 

Yüzme havuz dip temizliğinde zemin mermerlerinde tahribat yaratmamak için özenli ve dikkatli çalışılmalıdır. 150 bar basınç gücündeki su kompresörlerinin yardımıyla tazyikli su verilerek dip ve tüm havuz içi yıkanır.

 

Bu işlemler gerçekleştirildiğinde temizlik hizmeti tam anlamıyla gerçekleşmiş ve havuz sağlıklı kullanımına teslim edilmiş olacaktır.

Yüzme havuzu dip temizliği hakkında detaylı bilgi almak veya randevu oluşturmak için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021