YÜZME HAVUZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

YÜZME HAVUZ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Yüzme havuzları, yaz aylarında talebin artmasına oranla kış aylarında kullanımı sağlanan yapılardır. Birçok kişi tarafından kullanılan ortak alan kabul edilebilecek yüzme havuzlarında deri döküntüsü, saç, salya ve hatta idrar bırakılması sonucu bakteri görülmesi olağandır.

 

Bu bakteriler su yoluyla bulaşarak kolaylıkla enfeksiyon oluşumu yaratmakta ve ciddi ölçüde hastalıklara yol açmaktadır.

 

Mide bulantısı ve burun akıntısıyla kendini göstermeye başlayan bu enfeksiyonlar, yüzme havuz temizliği yapılmadığında kişide kulak enfeksiyonu, dizanteri, tifo, deri rahatsızlığı ve mantar gibi birçok hastalığı beraberinde getirmiş olacaktır. Bu hastalıklarla karşılaşmamak ve enfeksiyon riskini azaltmak için havuz temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.


Yüzme havuz temizliği nasıl yapılır 


Yüzme havuz temizliği nasıl yapılır sıkça karşılaşılan sorular arasında yerini göstermektedir.

Birçok kişinin ortak kullandığı yüzme havuzu hizmetini sunan işletmelerin ilk olarak insan sağlığını düşünerek gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

 

Kullanılan yüzme havuzunun temizliğinden emin olmak için, bu hizmeti sunan işletmeden yüzme havuz temizliğinin ne sıklıkta ve nasıl yapıldığıyla ilgili bilgilerin talep edilmesi gerekmektedir.

 

Öncelikle bilinmesi gereken havuzun 6 ayda bir veya yıllık olarak düzenli bir şekilde temizliğinin aksatılmadan yapılması gerektiğidir. Havuz temizliğinin sürekliliğini sağlamak ve steril ortamın devamlılığını korumak çok büyük önem taşımaktadır.

 

Filtreleme sistemi ile temizliği sağlanan havuzlarda, havuz suyu klorlanarak temizlik işleminin bütünlüğü sağlanmaktadır.

 

Ancak bu yeterli bir temizlik değildir. Kimyasal ilavesiyle yüzme havuz sularının hijyeni sağlanmış olsa da uzun vade de temiz bir yüzme havuzu sunmaya yeterli olmayacaktır. Bu işlemlerin düzenli olarak yaptırılması uzun vadede temizlik için önemli teşkil etmektedir.

 

Ayrıca günlük olarak gözle görülen kirliliğin, su yüzeyindeki yabancı maddelerin alınması gerekmektedir. Enfeksiyon riskini düşürmede önemli olan bu kriterlerin etkili olabilmesi için mutlaka yüzme havuzlarının temizliğinin düzenli yapılması gerekmektedir.

Yüzme havuz temizliği nasıl yapılır, ne sıklıkta yapılmalıdır gibi soruların cevabı için Sağlık Bakanlığı yetkili kuruluş olan Tekdez V.İ.P ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Yüzme havuzlarının temizliği ancak havuz suyunun boşaltılmasının ardından; havuz zemini, yan duvarlar ve mermer aralarının fırçalanmasıyla tam anlamıyla sağlanmış olacaktır.

 

Havuz suyu tamamen boşaltılıp zeminde kalan az miktarda su 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile havuz dışına tahliye edilmektedir. Suyun tamamen boşaltılması yüzme havuz suyu içinde oluşan bakteri ve mikroorganizmalarında atılmasını sağlamış olacaktır.

 

Havuz içi gerekli dezenfektanlar yardımıyla detaylı olarak fırçalama işlemiyle, dezenfektanın mermer aralarına iyice nüfus etmesi beklenildikten sonra 150 bar basınç gücündeki su kompresörleri ile yıkanır.

Böylelikle zemin ve yan duvarlardaki mermer aralarına yerleşmiş olan bakteriler yok edilir.  

 

Yüzme havuzu su kompresörleri ile yıkandıktan sonra dipte oluşan kirli su pompalar yardımıyla havuz dışına atılır. Tüm su atıldıktan sonra son kez havuz içi durulanır. Bu işlemler yapıldıktan sonra havuz sağlıklı kullanıma teslim edilecektir.

 

Sağlıklı bir yüzme havuzu kullanımı için bu işlemin kesinlikle aksatılmaması ve öneminin bilincinde olunması gerekmektedir.

 

Yüzme havuzu temizliği konuya hâkim, işinin ehli, gerekli yetki ve kalite belgelerinin eksiksiz olarak talep edildiği ve tarafınıza aktarılabildiği firmalar tarafından yaptırılmalıdır.

 

Aksi takdirde yapılan temizlikten verimlilik ve hijyen sağlanamayacağı gibi devamında daha büyük risklere neden olunacaktır. Temizlendiği düşünülen havuz içinde bakteri ve mikrop oluşumu devam edecek ve enfeksiyon bulaşma ve yayılma hızı artarak insan sağlığı büyük ölçüde tehlikeye atılmış olacaktır.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı, İl Sağlığı ve Halk Sağlığı taraflarınca yetkilendirilmiş yetkili kuruluştur.

Firmamız, sağladığı tüm hizmetler için tüm yetki ve kalite belgelerine sahip olup uzman ve eğitimli ekipleri ile profesyonel hizmet vermektedir.

Yüzme havuz temizliği nasıl yapılır sorusuna detaylı cevap ve çözüm olan Tekdez V.İ.P ile iletişime geçerek  doğru yöntem ve metotlar ile uzman ve eğitimli personellerimizden hizmet talep edebilirsiniz.

 

Yüzme havuz temizliği hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.  

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021