YEŞİL HAVUZ NASIL TEMİZLENİR

YEŞİL HAVUZ NASIL TEMİZLENİR

Havuzların düzenli şekilde temizlenmemesi ve uzun süredir kullanılmamış olması gibi etkenler havuz içindeki suyun yeşillenmesine yani yosunlaşmasına neden olmaktadır. Yosunların temizlenmesi ve bir daha oluşmaması için gerekli önlemlerin alınması ve temizliğin aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir.

 

Yosunlar havuz suyunun berrak ve şeffaf olan rengini 24 saat içinde bozan, genellikle açık havuzlarda sıkça karşılaştığımız mikroskobik canlılardır. Yüzme havuzlarında sıkça karşılaşılan ve havuz sahiplerinin paniklemesine sebep olan bir türdür.

 

Özellikle villa ve müstakil ev bahçelerinde bulunan yüzme havuzlarında görünen yosun, havuz sahiplerini yeşil havuz nasıl temizlenir sorusuna cevap aramaya yönlendirmektedir.

 

Havuz yeşil rengini aldıysa başlı başına bir mikrop yuvası haline geldiğinin açık bir göstergesi durumunda olmaktadır. 

 

Yosun doğal yollarla oluşsa da havuz içinde hoş bir görüntü sağlamamakta ve barındırdığı enfeksiyon ve bakteriler nedeniyle kirli görüntünün dışında, kötü bir koku yaymaktadır.

Havuzun yeşillenmesine yani yosunlaşmasına sebep olan yosun tamamen hijyen ve bakım eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Genellikle havuz etrafındaki çim ve yeşillik alanlardan oluşmaya başlayarak tüm havuzu kaplayacak hızda üreme özelliğine sahiptirler.


Yeşil havuz nasıl temizlenir 


Havuz suyuna tek bir yosun düşmesi çoğalarak üremesi ve yerleşmesi için yeterlidir. Acil olarak temizliği yaptırılmadığı ve önemsenmediği takdirde büyük bir sorun haline gelecektir. Temizliği yapılmayan havuzlarda karşılaşılan bakteri ve enfeksiyon riski yeşil havuzlarda daha fazladır.

Bu nedenle havuz temizliği, yeşil havuz sorunuyla karşılaşmamak için aksatılmamalıdır.

Yeşil havuzun kullanılmıyor olması enfeksiyon yaymayacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle havuz ne kadar kullanılmıyor olsa da havuz temizliği yaptırılmalı ve enfeksiyon yayılmasına neden olunmaması gerekmektedir.

 

Yosunların yeşil, sarı, siyah gibi birçok çeşidi vardır. En bilineni serbest yüzen yeşil yosun, zararsız ve kontrolü en kolay türdür. Sarı ve siyah türleri havuz duvarlarına yapışan ve temizlenmesi güç olan türlerdendir.

 

Yeşil havuz temizliği, yosunların arındırılması oldukça zor işlemler olduğu için daha uzun sürmektedir ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.

 

Havuzların tekrar yeşillenmemesi yani yosunlaşmaması, yosunun temizlenmesi ve tekrar oluşmaması için dikkatli bir planlama yapılmasını gerektirmektedir. 

 

Havuz dibine yerleşmiş olan yosunları görebilmek için öncelikle yeşil havuz yüzeyindeki pislikler havuz kepçesi ile temizlenmelidir. Bu süreçte filtreler çalıştırılmamalıdır, aksi takdirde havuza yerleşmiş olan yosunlar filtreyi tıkayacaktır ve daha zahmetli işlem haline gelecektir.

 

Dipteki tortu, eğer filtrasyon sistemi uygunsa boşaltma giderine atılmalıdır ve havuz içindeki suyun pH değeri kontrol altında tutulmalıdır.

Yosunlar dezenfektanları engelleyerek etkinliklerini azaltır ve havuzun klor ihtiyacını arttırırlar. Filtre sistemini tıkar ve kokuya neden olurlar. Ayrıca suda çözülmüş karbondioksiti alarak pH seviyesinin yükselmesine sebep olurlar.

 

Bu durumda klor bakımından oldukça eksik kalmış olan havuzda, yosunların karşı koyamadığı tek kimyasal olan klor kullanılarak, dezenfekte işleminde etkili sonuçlar sağlanabilecektir. Klorlama işlemleri temel klorlama ve şok klorlama olarak uygulanması gereken, doğru yöntem ve teknik gerektiren işlemlerdir.

 

Tekdez V.İ.P, uzman ve eğitimli ekipleri ile doğru yöntem ve tekniklerde hizmet sunmakta olan kurumsal bir kuruluştur. Yeşil havuz nasıl temizlenir sorusuna doğru yöntem ve tekniklerde cevap için lütfen iletişime geçiniz.

 

Temel klorlama işlemi sonrası şok klorlama işlemi gerekmektedir.

Şok klorlama, havuz kepçesi veya filtre ile ayırt edilememiş olan yosun parçalarının yok olmasını sağlayacaktır. Şok klorlama yapılması özellikle gerekli bir işlem devamlılığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Yapılmadığı takdir de yosun parçaları yok edilmiş olmayacak ve klorlama işlemi bir fayda sağlamamış olacaktır.

Klorlama işleminden sonra havuz pompasının belirli aralıklarla çalıştırılması, havuz döngüsünün yerine getirilmesi için oldukça önemlidir. Pompa çalışır durumdayken yüzeye çıkan kirliliğin temizlenmesi, havuz temizliğinin tesis edilmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi için oldukça önemlidir.

 

Yeşil havuz nasıl temizlenir sorusuyla karşı karşıya kalmamak ve yosunlaşmanın önüne geçmek için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Havuz kullanıma sunulmadan önce tüm yüzeyler detaylı bir şekilde temizlenmeli ve kesinlikle yosun önleyici kimyasallar kullanılmalıdır.

 

Yosun önleyici kimyasallar kullanıldıktan sonra havuz suyu ile doldurulmalıdır. Ancak bu şekilde sağlıklı bir kullanım sunulmuş olacaktır. Yosun önleyici kimyasallar, tek kullanımda işlevini yerine getiremeyeceği ve yosun üremesini durduramayacağı için devamlı kullanımı sağlanmalıdır.

 

Yeşil havuz nasıl temizlenir hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçerek, profesyonel ekibimizden destek talep edebilirsiniz.

Tekdez V.İ.P Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ve eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olarak hizmet vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Uzman ve eğitimli ekiplerimiz tarafından yosun probleminize profesyonel destek için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021