SÜS HAVUZU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

SÜS HAVUZU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Serinleme ve yüzme dışında işlevi bulunan süs havuzları park, bahçe, kamu kurum ve kuruluş binaları, belediyeler, hastaneler, restoranlar, okullar ve düğün salonları gibi birçok yerde karşımıza çıkan yapılardır. Genellikle tüm yaş grupları tarafından ilgi odağı olmaktadırlar. Süs havuzlarının en önemli özelliği görselliği en üst seviyede tutmalarıdır.

 

Süs havuzlarının genellikle etrafı ilgi çekici malzemeler ile çevrilmektedir. Yapımında bile görsele dayalı olarak çevre ve iç duvarlarında daha ilgi çekici taş ve desenli seramikler kullanılmaktadır. Tercihe göre bu malzemeler değişiklik gösterebilmektedir.

 

İlgi çekiciliği arttırılan ve odak noktası olan süs havuzları toplum sağlığı üzerinde direkt olarak etkiye sahip olmakla birlikte akıllara süs havuzu temizliği nasıl yapılır sorusunu getirmektedir.

Süs havuzu temizliği, gerekli yetki ve belgelerine sahip yetkili kuruluşlardan talep edilmelidir.

 

Süs havuzları halka açık, toplumun birçok kesiminden insanın bir arada bulunacağı ortamlarda sık karşılaşılmasından dolayı direkt toplum sağlığını etkiyecek bir faktör olarak görülmektedir. Bu nedenle süs havuzu temizliği büyük ölçüde önem taşımaktadır.


Süs havuzu temizliği nasıl yapılır 


Süs havuzları çoğunlukla açık alanlarda karşımıza çıkar, bu durum havuz içine ağaç yaprağı, böcek, toz ve kirliliğin dolması anlamına gelecektir. 

 

İçinde yabancı madde ve mikroorganizmaların birikmesiyle havuz suyunda bakteri oluşumunu hızlandıracak ve üremeyi çoğaltacaktır. Süs havuzu kirliliği, havuzun işlevini yerine getirmemesine ve görsel estetikliği amacına uygun olarak sunmamasına yol açabilen en önemli hususlardandır.

 

Kirliliğin devamlılığında, temizlik sağlanmadığı durumlarda çevreye kötü koku yaymakta ve bünyesinde barındırdığı bakteri ve mikropların yayılmasının önüne geçmek mümkün olmamaktadır.

Süs havuzlarında koku problemi meydana geldiğinde uygulanması gereken işlem filtre ve arıtma yöntemidir. Bu şekilde koku problemine çözüm olunabilecektir.

 

Öncelikle toplum sağlığı ve ardından süs havuzunun işlevi düşünüldüğünde temizlik ve dezenfekte işlemi düzenli yaptırılmalıdır. Bu doğrultuda süs havuzu temizliği nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi yetkili kuruluşlardan temin edilmeli ve önemi göz ardı edilmemelidir.

Amacına uygun işlev sağlanabilmesi adına süs havuzlarında düzenli temizlik işlemi sağlanmalıdır. Aksi takdir de güzel ve estetik görüntüsünü kaybederek amacından çıkmakta, kirli görüntüsü ile çevre kirliliğine yol açmaktadır.

 

Görüntü ve çevre kirliliğinden ziyade daha önemli konu ise toplum ve bireylerin sağlığı tehlikeye atılacaktır.

 

Süs havuzu, yüzme amaçlı kullanılan yapılar olmasa da havuz suyunun kalitesi sağlanmalıdır. pH değerleri kontrol altında tutulmalı ve gerekli aralıkta sabitlenmelidir. pH 7,2 ila 7,6 aralığında olmalıdır.

Suyun berraklığı, süs havuzunun temizliğinin en önemli kanıtı niteliğindedir. Süs havuz sularının berraklığını sağlayabilmek için havuz suyu belli aralıklarla filtreden geçirilmelidir. Filtre yardımıyla havuz suyu kirlerden arındırılmış olacaktır.

 

Yüzme havuzu temizliğinde verilen hizmet, süs havuzu temizliğinde de aynı şekilde ilerlemektedir.

 

Süs havuzu komple boşaltılır, dipte kalan az miktarda su 0,1 mm çekim kapasitesine sahip su pompaları ile çekilir. Su çekimiyle havuz dibine nüfuz etmiş olan kirlilik balçık, yosun, kum gibi maddeler havuz dışına atılır.

 

Gerekli dezenfektan ve kimyasal maddelerin yardımıyla süs havuz içi dezenfekte işlemi tamamlanır. Havuz zemin yapısına göre yumuşak veya sert telli fırça tercih edilerek, havuz içi fırçalanır. 150 bar basınç gücündeki su kompresörleriyle yıkanarak süs havuzu temizliği ve dezenfekte hizmeti sonlandırılır.  

 

Ancak bu işlemler doğru metot ve gerekli malzeme kullanımı sağlandığında, yüzme havuzu sağlıklı ve işlevini tam anlamıyla yerine getirebilir bir şekilde teslim edilmiş olacaktır.

Süz havuzu temizliği nasıl yapılır sorusuna detaylı cevap ve bilgi alabilmek için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçerek süs havuzu temizliği için uzman ve eğitimli ekiplerimizden profesyonel destek talep edebilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021