SÜS HAVUZU TEMİZLİĞİ

SÜS HAVUZU TEMİZLİĞİ

En bilinen ve kullanılan havuz türleri yüzme ve süs havuzları olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok yaş grubu tarafından ilgi gören süs havuzlarının en önemli özelliği görsel olarak estetikliği en üst seviyede sunuyor olmalarıdır.

 

Süs havuzları bahçe, park, özel mülk ve alışveriş merkezleri gibi sayılabilecek birçok alanda sergilenmektedir. Görselliğin önemli olduğu bu havuzlarda, temizlik aksatılmaması gereken bir işlemdir.

 

Süs havuzu temizlik ve dezenfeksiyonu toplum ve halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle süs havuzu temizliği ekstra önem taşımaktadır.  Süs havuzları temizliği hizmeti yetkili kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır.


Süs havuzu temizliği 


Tekdez V.İ.P, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı izin belgesi ve İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş, gerekli izin belgelerine sahip bir kuruluştur.

Süs havuzlarının temizlik ve dezenfekte işlemleri için firmamız ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Süs havuzu temizliği aksatıldığı ve yapılmadığı durumlarda amacı dışına çıkarak kötü görüntüye neden olmaktadır. Daha da önemlisi süs havuzu kirliliğinden dolayı etrafa kötü koku yayılmasıdır.

 

Ayrıca bünyesinde bulundurduğu enfeksiyon yaratabilecek mikroorganizmaları ortama dağıtarak risk oluşturabilmektedir.

 

Bu yüzden süs havuzları temizliği ekstra özen gösterilmesi gereken bir konudur. Temizlenmeyen süs havuzlarında yosunlaşma oluşacak ve havuzun yüzeyinde, sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarından kireçlenme ve renk değişimi görülecektir.

 

Süs havuzlarında yosunlaşma kesinlikle önlenmelidir. Yosun, bakterilere ev sahipliği yapabilme özelliğiyle bilinmektedir. Süs havuzlarında yosunlaşmanın önüne geçilmeli ve oluşumu engellenmelidir. Bunun için en etkili yöntem süs havuzu temizliğinin düzenli ve aksatılmadan yapılmasıdır.

 

Firmamız doğru yöntem ve metotlara hâkim uzman personel kadrosu ile süs havuzu temizliği hizmeti sunmaktadır.

Süs havuzu temizliği yapılmaması bakteri oluşumuna ve çevreye yayılmasına müsaade etmekle eş değer bir anlam taşımaktadır. Toplum sağlığı için süs havuzu temizliği süreklilik gerektirmektedir.

 

Belli aralıklarla süs havuzlarının fiziksel olarak temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması, halk ve toplum sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Gerekli temizlik sağlanmadığında görülecek kirlilik ve enfeksiyon, peşinde çeşitli hastalıkları getirecektir.

 

Kulak, boğaz ve solunum yolu enfeksiyonları bu hastalıklara örnek gösterilebilir. Bu nedenle süs havuzlarının içinde bakteri oluşumunu engellemek ve süs havuzu suyu değerlerini istenilen seviyede tutabilmek için 6 ayda bir ya da yıllık olarak periyodik temizlikleri yapılmalıdır.

 

Süs havuzu pH değerleri kontrol edilmeli, genel olarak uygun olan pH değerleri arasında olmasına özen gösterilmelidir.

Süs havuzları genellikle açık alanlarda görsele sunulduğu için su yüzeyinde sivrisinek ve böcek kalıntıları görülebilmektedir. Günlük olarak bu kalıntılar havuz kepçesiyle temizlenerek, kimyasal yardımıyla engellenebilmektedir.

Suyun berraklığı, süs havuzu temizliğinin en önemli kanıtı olacaktır. Süs havuzu sularının berraklığını sağlayabilmek için havuz suyu belli aralıklarla filtreden geçirilmelidir. Filtre yardımıyla havuz suyu kirlerden arındırılmış olacaktır.

 

Süs havuzu suyunun çeşitli kimyasal madde ve filtre yardımıyla temizlenmiş olması yeterli değildir. Uzun vadede süs havuz temizliği için gerekli ve yeterli temizlik hizmeti niteliğini taşımamaktadır.

 

Belli dönemlerde süs havuzu suyunun boşaltılması ve suyun yenilenmesi gerekmektedir. Bu işlem planlı ve sıralı olarak ilerlemektedir.

 

Süs havuzu temizliği ilk olarak havuz suyunun tamamen boşaltılması ile başlamaktadır.

 

Süs havuzu içi gerekli dezenfektanlarla fırçalanarak temizlenmelidir. Klor, pH düşürücü, yosun temizleyici ve yosun önleyici, süs havuzu temizliğinde kullanılması gereken malzemelerdir.

Temizlik hizmeti ancak bu şekilde düzenli ve periyodik olarak yapıldığı takdir de havuzun sürekli temizliğinin korunabilmesi sağlanmış olacaktır. Süs havuz suyunun boşaltılması ve suyun yenilenmesi, gerekli yetki belgelerine sahip ve işinin ehli personellerle hizmet vermekte olan yetkili kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır.

 

Bu işlemler doğru ve düzenli olarak yapıldığında, süs havuzları kullanım amacına uygun görsel şölenlerini sürdürmeye devam edecektir.

Süs havuzları göze hitap eden yapılar olduğu için temizliğine son derece önem gösterilmelidir.

 

Tekdez V.İ.P, uzman ve eğitimli ekipleri ile süs havuzu temizliği hizmetini yıllardır Türkiye geneli vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Doğru yöntem ve tekniklerde hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021