SU TESİSATI NASIL TEMİZLENİR

SU TESİSATI NASIL TEMİZLENİR

Su tesisatı, şebekeden gelen veya mevcut depo içinde bulunan suyun sisteme uygun olarak kullanım alanlarına taşınmasını sağlayan boru hatlarıdır.

 

Şebekeden gelen suyun kirliliği veya depo içinde oluşmuş olan kirliliğin, kullanıma sunulurken bu hatlardan geçmesiyle su tesisatında kirlilik görülebilmektedir.

 

Tüketiciye ulaşan suda koku ve renk değişikliği fark edildiğinde akla gelen ilk şey su deposunda kirlilik oluştuğu olmaktadır. Ancak su tesisatına kirlilik yerleştiği durumlarda depo temizliği suyun sağlıklı olarak ulaşmasında yeterli kalmamaktadır.

 

Su deposu temizliği hizmeti sağlandığı halde kullanıma sunulan su da koku ve renk değişiminin devam ettiği durumlarda sorunun su tesisatından kaynaklı olduğu anlaşılmakta ve su tesisatı nasıl temizlenir sorusunun cevabı merak konusu olmaktadır.

 

Öncelikle bilinmelidir ki tesisatlar plastik ve bakır olarak döşenmektedir. Su tesisatı temizliği plastik tesisat hatlarına uygulanabilmektedir. Bakır tesisat hatlarında temizlik hizmeti sağlanamamaktadır.

 

Sebebi ise bakır borular su ile etkileşiminden dolayı paslanma göstermekte ve temizlik işleminde bu paslar borularda daha büyük hasarın görülmesine sebebiyet verebilmektedir. Bakır boru hatlarında patlama veya delinme oluşabileceğinden su tesisatı temizlik hizmeti uygulanamamaktadır. 

 

Su tesisatı nasıl temizlenir sorusuna ise verilecek en doğru cevapöncelikle depo temizliği ve daha sonra hidrofor sistemleri ile temizliğin sağlanması olacaktır.


Su tesisatı nasıl temizlenir 


Su tesisatı temizliği su deposundan sağlanır. Tesisat temizliğine başlamadan önce su deposununtemizlenmesi ve dezenfekte edilmesi sorunun devam etmemesi için bir gerekliliktir.

 

Genel depo temizliği aynı yöntem ve metotlar ile tesisat temizliği öncesinde de sağlanmalıdır. Depo içinde kalan su pompalar yardımıyla tahliye edilmeli ve depo dibinde görülen balçık, çamur ve yabancı maddeler dışarı atılmalıdır.

 

Depoda temizlik ve dezenfekte gerçekleştikten sonra tesisat temizliği için hazırlanmış olan dezenfektanlar depodan hidrofor yardımı ile tesisatı oluşturan tüm borulara pompalanır. Tesisat temizliğinde kullanılan dezenfektanlar klor, hidrojen peroksit ve güçlendirilmiş hidrojen peroksit olarak sıralanmaktadır.

 

Dezenfektanların tüm boru hatlarına ulaştığı kontrol edilmelidir. Bir sorun olmadığı takdirde temizliği sağlanan borulardaki su dışarı atılır. Boruların ulaşım ve kullanım sağladığı tüm hanelerdeki musluklardan su ortalama 1 dakika akıtılmalıdır.

 

Hanelerdeki bu çıkış noktalarında, temizlik sağlandıktan sonra su bir müddet paslı ve bulanık akacaktır. Suyun renginde berraklık ve koku sorunu gidinceye kadar su akıtılmalıdır.

 

Son kontroller yapıldıktan sonra su deposu ve tesisatı sağlıklı kullanıma teslim edilmektedir. Su tesisatı temizliğinin su deposu temizliği ile birlikte yapılmasında fayda vardır. Ayrı zamanlarda sağlanan temizlikler doğru sonucu tam anlamıyla sağlayamamaktadır.

 

Su deposundan gelen su ne kadar temiz ve steril ortamda muhafaza edilmiş olsa da tüketiciye ulaşmasını sağlayan boru hattındaki kirlilikle birlikte yine sağlıksız bir şekilde dağılım göstermiş olacaktır.

 

Bu nedenle bu temizlik hizmetlerinin aynı dönemlerde yapılması daha doğru bir hizmet ve kullanım sağlamış olacaktır.

 

Su tesisatlarının senede 1 kez temizlenmesi gerekmektedir. Depo da bakteri ve mikrop oluşumunun sık görüldüğü durumlarda süreç 6 ayda bir olarak devam ettirilmelidir.

 

Tesisat temizlik süresi alanın büyüklüğüne ve kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3-5 saat aralığında değişiklik gösterebilmektedir. Hizmet öncesinde kullanım sağlayan tüketici, hizmet sırasında sisteme su verilmeyeceği konusunda bilgilendirilmelidir.

 

Tüketici hizmet alınacak zamanı bilip ona göre tedbirlerini almalıdır. Bu hususta bilgilendirmenin kesinlikle yapılmış olması mağduriyet yaşanmaması için önem arz etmektedir.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı bir kuruluş olup, Türkiye genelinde uzman kadroları ile su tesisatı temizliği hizmeti sunmaktadır.

 

Su tesisatı nasıl temizlenir sorularınıza daha detaylı cevap ve doğru yöntemler ile hizmet talebinde bulunmak için lütfen iletişim numaralarımızdan müşteri danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.  

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021