SU TESİSATI KİREÇ TEMİZLEME

SU TESİSATI KİREÇ TEMİZLEME

Su tesisatları suyun kullanım alanlarına ulaşmasını sağlayan bakır veya plastik boru hatlarıdır. Şebeke veya su deposu aracılığıyla kullanıma sunulan su da zamanla bakteri ve mikrop çeşitleri görülmektedir.

 

Bu bakteri ve mikropların belli ölçülerde hastalıklara sebebiyet verdiği bilinmeli ve su kullanımında gerekli olan tüm teçhizatların temizliği ihmal edilmeden sağlanmalıdır.

 

Şebeke veya depodan sisteme dağılımı sağlanan suyun kirli olması, su tesisatında da kirliliğe ve kireçlenmeye sebep olmaktadır. Tesisatın ulaşım sağladığı çıkış noktalarında suda renk değişikliği ve koku tespit edildiğinde suyun geliş noktalarında ki temizlik sorgulanmalıdır.

 

Depo temizliği düzenli olarak sağlandığı halde su da görülen sorunlar devam ediyorsa su tesisatı kireç temizleme hizmeti sunan kuruluşlardan destek alınması gerekmektedir. Kireç temizliği ihmal edildiği durumlarda tesisat hattında tıkanma görülebilmektedir. Bu durum su kullanımını engellemektedir.


Su tesisatı kireç temizleme 


Su tesisatlarında kireçlenmeye yönelik sorunların yaşanmaması için temizliklerin 6 ayda bir veya senede bir olarak tekrarlanması gerekmektedir.

 

Kireçlenmeye yönelik yapılan tesisat temizliği plastik su tesisatlarına uygulanabilmektedir. Bakır tesisatlarda kireçlenmeye yönelik bir temizlik hizmeti bulunmamaktadır.

Bakır su ile etkileşiminden kaynaklı suyun taşıdığı kirlilik dışında paslanma göstermektedir ve paslar tesisatta büyük hasarlara sebep olmaktadır.

 

Temizlik işleminde kullanılan dezenfektanlar paslanma ile birlikte tesisatla delinme ve patlamalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle bakır su tesisatlarında temizlik ve kireçlenmeye yönelik herhangi bir temizlik işlemi uygulanmamaktadır.

 

Su tesisatında kireç tespit edildiği takdirde, sadece depo da uygulanan temizlik işlemi yetersiz kalmaktadır. Su tesisatı kireç temizleme işleminin sağlanabilmesi için su tesisatının gerekli dezenfektanlar ile temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Kireç temizleme işlemine başlamadan önce su deposunun muhakkak genel temizliğinin yapılması gerekmektedir.

 

Su deposunda temizlik sağlanmadan kireç temizleme işlemi doğru bir uygulama olmayacak ve tam anlamıyla sağlıklı su kullanımı gerçekleştirilemeyecektir.

 

Depo temizliği sağlandıktan sonra su tesisatında oluşmuş olan kireçlere yönelik temizlik işlemine başlanabilmektedir. Tesisattaki kireçleri çözmek için klor, hidrojen peroksit ve güçlendirilmiş hidrojen peroksit türevleri kullanılmaktadır.

 

Kireç çözücü dezenfektanlar hazırlandıktan sonra hidrofor yardımı ile tesisat boru hatlarına pompalanır. Devir daim işlemi ile boru hattındaki kireçlenmenin sökülmesi sağlanır.

 

Kireç çözüm ve boru hatlarının temizlik işlemi sırasında tesisat borularına dezenfektan ve gerekli kireç çözücüler verileceği için aktif su kullanımı durdurulmalıdır.

 

Kireç çözücü ve dezenfektanların tüm boru hatlarına ulaştığı kontrol edilmelidir. Temizliği sağlanan ve kireçlerin çözüldüğünden emin olunan boru hatlarından su ve dezenfektanlar dışarı atılır.

 

Depo içi basınçlı kompresörler yardımı ile tekrar yıkanır ve son kontrol sağlandıktan sonra depo ve tesisat temizliği tamamlanmış bir şekilde sağlıklı kullanıma teslim edilir.

 

Kireç temizleme işleminin sonunda, boru hatlarının ulaştığı ve suyun kullanıma sunulduğu çıkış alanlarından (mutfak, lavabo musluk, çeşme) çözülümü gerçekleşmiş olan kireçlerin ve dezenfektanlı suyun akıtılması gerekmektedir.

 

Bulanık ve renk değişikliği görülen suyun berraklığı sağlanana kadar akıtılması doğru olacaktır. Bu akıtma işlemi ortalama 1 dakika sürmektedir.

 

Berrak ve herhangi bir koku bulunmayan suyun gelmesiyle tesisatta oluşmuş olan kireçlerin çözüldüğü ve temizliğinin doğru bir şekilde tamamlandığı ispatlanmış olacaktır.

 

Tesisatta oluşmuş olan kireçlerin temizlenme süresi, boru hatlarının uzunluğuna ve dağılımına göre 3-5 saat aralığında sürebilmektedir.

 

Hizmet sırasında su kullanımı sağlanmamalıdır. Bu sebeple su hatlarının ulaştığı hanelere temizlik süresinin bilgisi verilmelidir.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, İl Sağlığı ve Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından onaylanmış, biyosidal kullanımda yetkili kurumsal bir kuruluştur.

 

Su tesisatı temizliği ve su tesisatı kireç temizleme işlemlerinde doğru yöntem ve metotlar ile sonuç odaklı hizmet almak için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021