SU TANKI TEMİZLİĞİ

SU TANKI TEMİZLİĞİ

Günümüzde su depolarının artık kullanılmadığı yer yok gibi. Her türlü küçük yada büyük sanayi işletmeleri ve toplu yaşam ve çalışma alanları olan, otel ve konaklama tesisleri, hastane, okul, üniversiteler sürekli yada gerektiğinde su depo sistemlerini kullanmaktadırlar.

 

Su tankı temizliği, diğer depo sistemlerinde olduğu gibi sağlıklı su kullanımı için, düzenli aralıklarla, periyodik olarak yetkili bir dezenfeksiyon kuruluşuna yaptırılması en doğru seçenektir.

 

Şebeke suyunun iletim sistemlerinde taşınması aşamasında sistemden suya karışan bir takım partiküller, kimyasallar nedeniyle kontamine olan suyun yapısı değişmektedir.

 

Şebeke suyunun klorlanması, yeterli bir dezenfeksiyon sağlasa da, su depolarına ulaşan suyun sirkülasyonu olmayışı, çevresel etkenler olan toz, kum yada başka maddelerin suya karışması, ısınma gibi nedenlerle, bir süre sonunda suda bakteri ve çeşitli mikroorganizmalar oluşmakta, suda yosunlaşma, tat, renk, koku değişimiyle birlikte su sağlık açısından, tehlikeli bir hale gelmektedir.


Su tankı temizliği, yukarıda açıkladığımız gibi, periyodik olarak yapılmadığında, oluşan bu mikroorganizmalar, ishal, kusma, mide bulantısı, bunlar dışında ciddi tehlikeli hastalıklar diyebileceğimiz, kolera, sıtma, hepatit a, dizanteri, çocuk felci, akciğer ve bağırsak enfeksiyonları gibi  hastalık ve enfeksiyonların gelişmesine neden olur.
Kirli sularla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabiliriz, nelere dikkat etmeliyiz, ilk olarak, su tanklarının temizliği 6 ayda bir düzenli yaptırılması, su tanklarına haşere girişine neden olabilecek açıklıklar, kırık, çatlak gibi hasarların kapatılması, su tankları zamanla deforme olup, korozyona uğrar, buda içersindeki suyu steril saklamasına engel olacağı için, deponun iç yüzeyine izolasyon yaptırılması, kaynağı belirsiz güvenli olmayan, kuyu suyu gibi suların kullanılmaması, su tanklarına arıtma ve klor dozaj pompalama sistemi kurulması, yılda bir mutlaka tüm su tesisat sisteminin dezenfeksiyonunun yaptırılması, gıda ürünleri temizliği ve kişisel bakımların temiz steril suyla yapılması alacağınız, ilk önlemlerdir.


Özellikle su tanklarının kullanımıyla ilgili, yetkili kurumlar olan Sağlık bakanlığı ve Gıda tarım hayvancılık bakanlığının yayımlamış oldukları yönetmelik ve genelgelerde, halk sağlığının korunması adına, mutlaka periyodik olarak temizlik ve dezenfeksiyonunun yaptırılması, suyun sirkülasyonunun sağlanması gibi durumlara dikkat çekilmiştir.

 

Yetkili kurumlarca halk sağlığı adına, sanayi tesisleri, sosyal tesis ve konaklamalar, hastane ve okullarda bulunan su tanklarının temizliği ve dezenfeksiyonu ayrı bir önem arz etmektedir.

 

Çok fazla insan sirkülasyonunun olduğu bu kuruluşlar, birçok salgın hastalıkların bulaşma noktalarıdır.

 

Bu sebeple su tanklarının ve su tesisat sistemlerinin bakımı ihmal edilmemelidir.


 


Su tankı temizliği yapan çok sayıda kuruluş ve firmaların hangi özelliklerine bakmalıyız, birincisi kesinlikle Sağlık bakanlığının, temizlik ve dezenfeksiyon yapma yetkisi vermesi, çalışan personelin dezenfeksiyon yapma mesleki yeterlilik eğitim sertifikaları, iş sağlığı ve güvenliği yüksekte ve kapalı ortamda çalışma eğitim belgeleri ve sağlık muayene portörleri ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları kesinlikle olmalıdır.

 

Doğru ve güvenilir bir dezenfeksiyon hizmeti almanız için bu belgeler şarttır.

 

Tekdezvip, Sağlık bakanlığının, temizlik ve dezenfeksiyon hizmetleri alanında yetkilendirdiği kurumsal bir firmadır. Sahip olduğu kalite ve personel yetki belgeleri ile sektörünün öncü bir kuruluşudur.

 

Kuruluşumuz su tankı temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerinde, Sağlık bakanlığı onaylı dezenfektanlar kullanmaktadır.

 

Su tanklarında çoğunlukla, bakteri ve mikroorganizmaların çoğunluğunu etkisiz hale getiren, sıvı klor tercih edilmektedir.

 

Klor suyla karıştığında çok bakterisit etkiye sahip hipoklorik ve hidroklorik asit türevleri oluşur, bunlar serbest klor olarak, dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirirler.


Sektöründe lider ve yetkin bir kuruluş olarak Tekdezvip, temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerinde, gelişen teknik gelişmeler ışığında, personel eğitimlerini sürekli yenileyerek, oluşturduğu uzman ekip kadrosuyla, sizlere sağlıklı güvenilir çözümler üretmeye devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021