SU SEBİLİ TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON

SU SEBİLİ TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON

Su sebilleri hemen her alanda kullandığımız ve insan hayatı için önemli bir ihtiyaç olan suyun kullanımını kolaylaştıran pratik aletlerdir.

 

Hemen her alanda kullanılan suyun insan hayatına etkisi de yadsınamaz olacaktır. Su sebili temizlik ve dezenfeksiyon sağlıklı ve verimli yaşam için oldukça önem teşkil etmektedir.

 

Su sebilleri küçük ev tipi ve büyük sanayi tipi sebiller olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Birçok markası da mevcut olan sebillerin çeşidi ve markası fark etmeksizin temizliği yapılabilmekte ve mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

 

Su sebillerinin ve içerisindeki suyun kirlenme aşamalarını inceleyecek olursak kurulum alanlarına değinmek doğru olacaktır. Açık ve kapalı alanlara kurulumu yapılabilen sebiller de ortamdaki toz ve nemin sebil içerisine girmesiyle kirlilik meydana geldiği görülmektedir.

 

Açık alanlara kurulumu sağlanan sebillerde tozun hava yoluyla sebil içerisine girmesi suyun kirlenmesine neden olmaktadır. Kapalı alanlara kurulumu sağlanan sebiller de ortamda oluşan nemin hava yoluyla sebil içerisine nüfus etmesi suyun kirlenmesine neden olacaktır.

 

Kurulum aşamalarındaki bu durumlar göz önünde bulundurulacak olursa, sebilin kurulduğu alanın açık ya da kapalı olması temiz kalması için bir önlem değildir. Alınabilecek tek önlem, ısı yayan elektrikli ev aletlerinin yakınına kurulmaması olacaktır. Sıcaklık sebil içerisinde yosun oluşumunu hızlandırıcı bir etken ve kurulumunda özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur.

 

Diğer yönden; kirli suda koku ve tat farklılıkları meydana gelerek sebil içerisinde yosun oluşumu meydana gelmeye başlayacaktır. Yosun sebillerde bakteri üremesi için uygun ortamı hazırlayacak olan arındırılması zor bir işlemdir. Üreyecek olan bakterileri incelediğimizde yüksek oranda, koliform olarak bilinen ve üreme hızı oldukça fazla olan bakteri çeşidi ile karşılaşılmaktadır.

 

Koliform bakterisi; yüksek ateş, ishal, kusma, bulantı gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılabilen bu rahatsızlıkların sebepleri başka nedenlere bağlanıyor olsa da kirli su kullanımının en büyük etkenlerden biri olduğunun bilincinde hareket edilmelidir. Bünyeden bünyeye farklı reaksiyonlar gösteren bu rahatsızlıklar ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

 

Bakteri üremesinin derecelendirilmesini etkileyen nedenleri; çok yoğun kullanımlar, çok az kullanımlar, personel kaynaklı kötü kullanımlar, şebeke suyu arıtma kullanımları, hazne paslanmaları olarak belirtmek doğru olacaktır.

 

Bu tür durumlar incelendiğinde; çok yoğun kullanımlarda 30 günde bir, çok az kullanımlar da 45 günde bir, personel kaynaklı kötü kullanımlar da 30 günde bir, şebeke suyu arıtma kullanımlarında 30 günde bir düzenli olarak temizlik işlemi gerçekleştirilerek sağlıklı su kullanımı mümkün olacaktır.

 

Hazne paslanmalarında sebil hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

 

Bu tür durumlar dışında olağan durumlarda en geç 3 ayda bir düzenli ve periyodik olarak sebil temizliği gerçekleştirilerek suyun sağlıklı kullanımı sağlanmalıdır.

 

Dünya Sağlık Örgütü raporunda da kirli su kullanımından kaynaklı ölümler sigara ve alkolden sonra altıncı sırada yer almaktadır.

 

Bu derece ciddi bir durum seyrederken, su sebili temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin düzenli ve periyodik olarak yaptırılmaması, sağlığın insan eliyle çöpe atılması demek olacaktır.

 

Su sebili temizliği kadar temizliği sağlayacak olan firmanın nitelikleri de önem teşkil etmektedir. Firmanın sahip olması gereken belgelerin eksiksiz olması, iş bitimi sonrası rahatlıkla ve güvenle kullanım yapılabilmesini sağlayacaktır.

 

Firmaların sahip olması gereken belgeleri; Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, TÜRKAK Akrediteli İSO kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası olarak belirtmek doğru olacaktır. Ayrıca yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgelerinin eksiksiz olmasına da özellikle dikkat edilmelidir.

 

Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, firmanın Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan tüm denetlemelerden sorunsuz bir şekilde geçtiğinin, yasal ve doğru bir hizmet sağlayacağının kanıtı niteliğindedir.

 

Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi bulunan firmalardan alınan hizmet sonrası verilecek olan iş tamamlandı formunu herhangi bir denetlemede de ibraz edebilirsiniz.

 

Tekdez V.İ.P Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile yıllardır hizmet vermekte olan Türkiye geneli kurumsal bir kuruluştur.

 

TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, uygulanacak doğru yöntem ve metotların eğitimini almış uzman ekipler tarafından hizmet verildiğinin kanıtı niteliğindedir.

 

Uygulanacak yöntem ve metotların doğru olmasının önemi, verilecek hizmet sonrası sebildeki sorunun daha fazla büyümemesi ve sağlıklı kullanım için önemlidir. Yosun oluşmuş bir sebilin temizliği oldukça meşakkatli ve doğru teknik gerektiren işlemlerdir.

 

Uygulanacak yöntemlere hakim olmayan bir firmadan alınan hizmet sonrası, insan hayatını tehlikeye atacak olan zehirlenme gibi rahatsızlıklar ve zamanla sebilin tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet verilmektedir.

 

Sebil temizliğinde ozon dışında hiçbir dezenfektan kullanılmaması gerektiğine hakim, eğitimli ekipler dışında hizmet vermekte olan merdiven altı firmalar, sebil içerisindeki kirli suyun farklı maddelerle reaksiyona girmesine neden olarak oluşacak rahatsızlıkların ciddiyetini korumasına katkı sağlamaktadır.


Su sebili temizlik ve dezenfeksiyon 


Karbonat, tuz, sirke gibi maddelerle temizlik yapıldığına dair çok fazla duyum söz konusudur. Bu durum sebilin temizlenmesine değil hastalıkların tetiklenmesine neden olmaktadır. Çevreden alınan böyle duyumlara asla itibar edilmemeli ve temizlik için hizmet alınacak firmanın özellikle belgelerine dikkat edilerek sorgulanması gerekmektedir.

 

Su sebili temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri ancak bu şekilde doğru yöntem ve metotlar ile sağlıklı kullanıma teslim edilebilecektir.

 

Tekdez V.İ.P; TÜRKAK Akredite İSO yönetim sistemi belgesine sahip, doğru yöntem ve metotlar da hizmet için gerekli eğitimleri almış uzman ekipler ile hizmet sunmaktadır.

 

 

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası; hem firmanın hem de hizmet alacak olan müşterinin sağlığını ve güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli eğitimlerin tamamlandığının göstergesidir. İş güvenliği uzmanları tarafından verilen eğitim sonrası alınan bu belge; hizmet sırasında ve sonrasında tüm güvenlik önlemlerini alarak uygun ortam ve metotlarda profesyonel ekipler tarafından hizmet verileceğinin kanıtı niteliğindedir.

 

Tekdez V.İ.P;  iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile eğitimli ekipleri ile profesyonel hizmet sunmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P; personel hijyen belgesi, personel güncel muayene raporu, personel mesleki yeterlilik belgesi, ozonlama jeneratörü CE kalite denetim belgesi ve marka tescili belgelerine sahip yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olarak güvenilir ve kaliteli hizmetin adresi olmaya devam etmektedir.

 

Firmamız ile iletişime geçtiğinizde tüm belgeler sunulacak ve referans bilgileri de tarafınıza aktarılarak alacağınız hizmetten emin olacağınız şekilde sağlıklı su kullanıma teslim edilecektir.

 

Sebilin adresten alınıp temizlik sonrası teslim edilmesi gibi durumlar asla güven teşkil eden ve sağlıklı sonuçlar verecek olan bir temizlik işlemi değildir. Bu tür durumlara itibar edilmemeli ve temizlik işlemlerinde yerinde hizmet alınmalıdır. Mümkünse temizlik kontrolünüz altında ilerlemeli ve kontrolünüz ile sonlandırılmalıdır.

 

Ozon dışında hiçbir dezenfektan kullanmayan Tekdez V.İ.P, yerinde hizmet sunmaktadır. Sebilin tüm hazneleri ozon ile dezenfekte edilerek, tadımınız sonrası sağlıklı kullanıma teslim edilmektedir.

 

Firmamız su sebili temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde gerekli tüm belgelere sahip, uzman ve eğitimli ekipleri ile yıllardır profesyonel hizmet sağlamaktadır.

 

Sağlıklı su kullanımı için Türkiye geneli hizmet vermekte olan firmamız ile iletişime geçerek detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

 

Tekdez V.İ.P yıllardır müşterilerine temizlik öncesi ve sonrası destek olmaya devam etmektedir ve güler yüzlü kadrosu ile müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunmaktadır.

 

Müşteri memnuniyeti ve sağlık odaklı hizmet sunmakta olan firmamız ile iletişime geçerek uzman ve eğitimli kadromuzdan destek talep edebilirsiniz.

 

Su sebili temizlik ve dezenfeksiyon ve diğer tüm temizlik işlemleriniz de profesyonel destek için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021