SU SEBİLİ TEMİZLİK DEZENFEKTE

SU SEBİLİ TEMİZLİK DEZENFEKTE

Su sebilleri suyun kullanım kolaylığını en kolay şekilde sunan aletlerdir. Hayatımızı kolaylaştıran bu aletlerin hijyenik kullanımı sağlanarak sağlıklı su tüketimi yapılması gerekmektedir.

Büyük sanayi tipi ve küçük ev tipi modelleri olarak karşımıza çıkan su sebillerinin Arçelik, Bosch, Goldmaster, Telefox gibi birçok marka çeşidiyle de karşılaşmaktayız. Çeşidi ve modeli fark etmeksizin su sebili temizlik dezenfekte işlemi sağlanmalıdır. Aksi takdir de hemen her alanda kullanmış olduğumuz su, tehlikeli hastalıkların habercisi niteliğinde olacaktır.

 

Kurulumu oldukça basit olan su sebillerinin kurulumundan ziyade kurulduğu alanlar, sebil içerisindeki suyun sterilizasyonu açısından önem teşkil etmektedir.

Çok kapalı alanlara kurulan sebillerde havadaki toz ve alanda oluşacak olan nemin karışarak sebil içerisine girmesiyle suda kirlilik meydana gelmektedir. Açık alanlara kurulmuş olan sebiller de havadaki toz sebil içerisine nüfus etmekte ve su kirliliğine neden olmaktadır.

 

Kurulum düzgün bir şekilde yapılmış olsa da, kurulan alanların kapalı ya da açık olması sebillerin kirlenmesine müsait ortamlar oluşturacak, kullanıma açık ve sıklıkla kullanılan sebiller içerisindeki suyun kirliliği, düzenli temizlik yaptırılmadan engellenemeyecektir.

Su sebili temizlik dezenfekte yaptırılmadığı takdir de sebil içerisine nüfus eden tozlar bir süre sonra sebilde yosun oluşumuna neden olacak ve bakteri oluşumuna zemin hazırlayacaktır.

 

Yapılabilecek en doğru kurulum şekli, sebillerin çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi sıcaklık oluşturan ev aletlerinin yanına ve güneşi çok alan bir alana kurulmamasıdır. Sıcaklık sebil içerisindeki yosunlanmayı artıracak bir etkendir.

 

Kurulum işlemi en doğru şekilde sağlandığında, düzenli olarak en geç 3 ayda bir su sebili temizliği yaptırılmasıyla birlikte sağlıklı su tüketimi sağlanacaktır.

Su sebillerinin düzenli olarak temizliğinin yaptırılmamasından dolayı su sebilinde oluşacak olan yosunlanma, sebil içerisinde en çok bilinen koliform bakterisinin üremesine neden olacaktır.

Koliform bakterisi çok çabuk üreyebilen ve doğru temizlik yöntemi uygulanmadığı takdir de arındırılması oldukça zor bir bakteri çeşididir. Kusma, bulantı, ishal, yüksek ateş gibi tehlikeli boyutta hastalıklara sebebiyet vermektedir.


Su sebili temizlik dezenfekte

 

Sebil içerisinde oluşmuş olan yosunlanmanın bir an önce arındırılması ve devamında düzenli temizlik ile birlikte tekrar oluşumunun engellenmesi gerekmektedir.

Karbonat, sirke, tuz gibi çok fazla temizleme yöntemi sunulmaktadır. Bu yöntemlerin doğru bir işlem olmadığı bilinmelidir ve asla bu tür söylemlere itibar edilmemelidir. Sebil temizliğinde ozon dışında hiçbir dezenfektan kullanılmamalıdır.

Ozon gazı, oksijen moleküllerinin ultraviyole ışınlar ile parçalanması sonucu oluşan ve yüksek oksitleyici özelliği sayesinde tüm bakterileri yok etmekte oldukça güçlü bir etkisi olan temizlik için ideal maddedir.

 

Uygulanacak yönteme hakim profesyonel ekip tarafından sebilin tüm hazneleri ozon gazı ile temizlendiğinde tüm bakterilerden arındırılarak, su sağlıklı kullanıma teslim edilmiş olacaktır.

Su sebillerinde kirlilikten kaynaklı su da koku ve tat farklılıkları da oluşacaktır. Koku ve tat farklılığı olan sebillerin bir süre sonra yosunlanma ile reaksiyon göstereceği bilinmektedir.  Sebil içerisinde birbirini tamamlayıcı nitelikte olan bu kirlilik belirtilerinin, devamlılığında bakteri üremesine elverişli alan oluşmasına neden olacaktır.

 

Sebiller de koliform bakterisi üreme süresi 30 ile 90 gün arasında değişmektedir. 90 günü aşkın bir süredir su sebili temizlik dezenfekte yapılmayan sebillerde bakteri oluşmuş demektir ve sağlıksız su kullanımı temini yapılıyor olacaktır. Bu sebillerin kullanımı kesinlikle durdurulmalıdır ve bir an önce temizliği sağlanmalıdır.

Sebil içerisindeki suyun rengi de kirliliği hakkında bilgi vermektedir. Eğer su sarımtırak bir renkte ise organik ve inorganik madde oranının arttığı ve sebilin bakteri oluşumuna elverişli hale geldiğinin göstergesidir. Suyun renginde kahve kırmızı tonda bir renk olması metal ve kimyasal bir atık bulaştığının göstergesidir.

 

Kullanılan suyun bu derece kirli ve bakteri yuvası haline gelmemesi için temizliğinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Nitekim insan vücuduna temas edecek olan bu bakterilerin oluşturacağı rahatsızlıklar her bünyede farklı reaksiyonlar göstermekte ve ölümcül olabilmektedir.

Su sebili temizliğini yaptırmadan önce de mutlaka hizmet verecek olan firmanın doğru yöntem ve metotlar ile sağlıklı su kullanımı sağlayacak bir firma olmasına dikkat edilmeli, her temizlik yapan firmaya itibar edilmemeli ve gerekli belgeler sorgulanmalıdır.

 

Sebil temizliği yapacak olan firmanın yerinde hizmet verdiğine dikkat edilmelidir. Su sebilini temizlik sonrası teslim edeceklerini söyleyen firmalara itibar edilmemelidir. Temizlik işlemi kontrolünüz de ilerlemeli ve işlem bitimi sonrası kontrolünüz ile sonlandırılmalıdır.

Su sebili temizliği hakkında detaylı ve güvenli bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Su sebili temizliğinde hizmet verecek olan firmaların nitelikleri de, sağlıklı bir temizlik olması için önemlidir. Gerekli yetki ve kalite belgelerine sahip olmayan firmalarca yapılan temizlik ile güvenli bir hizmet sağlanmış olmayacaktır. Bu firmalarca yapılan temizlik sonrası iş tamamlandı formunun hiçbir yasal hükmünün olmadığı ve herhangi bir denetlemede ibraz edilemeyeceği bilinmelidir.

Su sebili temizlik dezenfekte işlemi yapacak olan firmanın Sağlık Bakanlığı denetlemelerinden geçmiş ve temizlik işlemi için yeterli kaliteye sahip olduğuna dair izin belgesi olmalıdır.

Firmanın organizasyon ve planlamada profesyonel olduğunun, ayrıca yapılacak olan işin yöntem ve metotlarına hakim olmasının kanıtı olan İSO kalite yönetim sistemleri belgesi olmalıdır. Bu belge yapılacak olan işin kalitesi hakkında bilgi verir niteliktedir.

 

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası, eğitimli uzman bir ekip tarafından profesyonel olarak hizmet verileceğini göstermesi açısından önemli bir belgedir.

Temizliğin gerçekleşeceği ekibin sağlık raporları ve portör muayenelerinin olması, hem müşterinin sağlığı hem de hizmet verenin sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.

Tüm bu belgeler hizmet verecek olan firmanın kalite ve yetkisini göstermekte ve verilecek olan hizmetin güvenilir olacağının kanıtı niteliğindedir.

 

Temizlik işlemleri yaptırılmadan önce mutlaka bu belgeler sorgulanmalıdır. Aksi takdir de alınacak olan hizmetin güvenilirliğinden ve suyun sağlıklı olarak kullanıma sunulduğundan emin olmak mümkün olmayacaktır.

Tekdez V.İ.PSağlık Bakanlığı onaylı Türkiye geneli su sebili temizlik dezenfekte işleminde yıllardır hizmet vermekte olan kurumsal bir firmadır.

Tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz olan Tekdez V.İ.P profesyonel bir organizasyon ve planlama hizmeti sunmaktadır. Personel yetki kalite belgeleri eksiksiz olan firmamız profesyonel ve alanında uzman, eğitimli bir ekip ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir.

 

Su sebilleri günümüzde hemen her yerde karşımıza çıkan ve kullanıma açık aletlerdir. Su sebilleri kirliliği de bu açıklık ile mümkün ve hızlı olmaktadır. İnsan vücudunun bakteri oluşumuna en elverişli bölgesi olan eller, sebil makinelerine birçok kişi tarafından temas etmektedir. Havadaki tozun yanı sıra ellerden sebile bulaşacak olan mikroplar da su ile buluşmaktadır.

Sıklıkla, herkes tarafından ve düzenli olarak kullanımı sağlanan su sebillerinin temizliği de periyodik bir düzende ilerlemelidir.

 Temizlik zamanına dikkat edilmediği, aksatıldığı takdirde hem ellerden bulaşan mikroplar hem hava yoluyla suya karışan toz ve mikroplar, kullandığımız suyu bakteri yuvası haline getirecektir. Bu durumda vücudumuzda bakterilere açık bir alan haline gelecektir.

Sağlık, hayatımızın devamı için en önde gelen kuraldır. Sağlıklı yaşam verimli bir hayat getirecektir. Vücudumuzun %70’inin su ile kaplı olduğu düşünüldüğünde, su içerisindeki bakteri ile temasımız kaçınılmaz olacaktır.

 

 Suyun sağlıklı ve temiz kullanımı, oluşabilecek olan hastalıklar ve kimi zaman ölümcül olabilen bu bakterilerden korunmak, yaşama sağlıklı devam edebilmek adına oldukça önemlidir.

Sağlıklı su kullanımı ve müşteri odaklı hizmet vermekte olan firmamız, su temizliği hakkında her konu da destek olmaktadır.

Su sebili temizliği ve diğer tüm su temizlikleri hakkında bilgi ve talepleriniz için firmamıza ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Tekdez V.İ.P, sağlıklı su kullanımı için yıllardır güvenle ve titizlikle hizmet vermektedir. Su sebili temizlik dezenfekte  talepleriniz için lütfen 02125540556 randevu oluşturunuz.

Güvenli ve özenli bir çalışma, profesyonel ve eğitimli bir ekip hizmeti için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021