SU SEBİLİ TEMİZLİĞİ YÖNETMELİĞİ

SU SEBİLİ TEMİZLİĞİ YÖNETMELİĞİ

Su sebilleri hemen her alanda kullanılan suyun muhafaza edildiği ve kullanımını kolaylaştıran aletlerdir.

Su sebillerini küçük ev tipi ve büyük sanayi tipi olarak belirtmek doğru olacaktır. Küçük ev tipi sebiller; altına ya da üstüne damacana takılan küçük sebillerdir. Büyük ev tipi sebiller de; daha çok iş yerlerinde kullanılan, buzdolabı boyutunda büyük sebiller olarak nitelendirilmektedir.

Sebilin büyük sanayi tipi ya da küçük sanayi tipi çeşidi fark etmeksizin düzenli ve periyodik olarak temizliğinin yaptırılması insan sağlığı için önemli bir unsurdur.

 

Su sebili temizliği yönetmeliği;  su sebillerinin en geç 3 ayda bir temizliği yaptırılarak sağlıklı su kullanımı sağlanması olarak nitelendirilebilmektedir.

Tekdez V.İ.P ile iletişime geçerek sebil temizliği hakkında detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

Sebillerin temizliğinin en geç 3 ayda bir yapılmasının gerekliliği, koliform üreme süresine oranla belirlenmektedir. 

 

Koliform; en çok bilinen, üremesi hızlı ve arındırılması zor bir bakteri çeşididir. Temizliği yaptırılmayan ya da düzenli olarak temizliği sağlanmayan sebillerde koku ve tat farklılıkları meydana gelecektir.

Bu durum sebilde yosunlanma oluşumuna zemin hazırlayacak ve devamında koliform olarak nitelendirdiğimiz bakteri çeşidi hızla üremeye başlayacaktır. Yüksek ateş, ishal, kusma, bulantı gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet veren koliform bakterisi, ölümcül sonuçlara da neden olabilmektedir.

 

Bu problemlere sebebiyet verilmemesi ve sağlıklı su kullanımı için su sebili temizliği yönetmeliği kapsamında en geç 3 ayda bir sebil temizliğinin yaptırılması gerekmektedir.

Bu durumda 90 günü aşkın süredir temizliği yaptırılmayan sebillerin kesinlikle kullanımının durdurulması gerekmektedir.

Olağan durumlar için belirtilen bu süre sebillerin kirlilik oranlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Su sebillerinin kirlilik aşamalarını ve temizlik sürelerini kullanım durumlarına göre belirlemek doğru olacaktır.

 

Çok yoğun kullanım sağlanan sebillerin 30 günde bir, çok az kullanımı sağlanan sebillerin 45 günde bir, kullanımları kötü sağlanan sebillerin 30 günde bir, şebeke çıkışı arıtma suyu olarak kullanılan sebillerin 30 günde bir temizlik yaptırılması önerilmektedir.

Su sebili temizliği yönetmeliği kapsamında doğru yöntem ve tekniklerle sebil kullanımına göre temizliğin yaptırılması daha sağlıklı sonuçlar verecek ve verimli kullanım devamlılığını sağlayacaktır.

Su sebillerinin kurulum alanları ile temiz kalmasını sağlamak mümkün değildir. Açık ya da kapalı alanlara kurulumu yapılabilen sebillerin içerisine toz ve nemin hava yoluyla girmesi içerisindeki suyun kirlenmesine neden olacaktır.

Gereken zamanlarda sebil temizliği yaptırılmadığı takdir de kirli su bakteri yuvası haline gelecek ve insan sağlığı tehlikeye atılmış olacaktır.

Su sebili temizliği yönetmeliği 

Ancak sebillerin kurulum alanları kısmında, ısı yayan elektrikli ev aletlerine yakın olmayan konumlarda kurulması gerekmektedir. Sıcaklık yosun oluşumunu hızlandırıcı etken olduğu için bu durum sebillerin daha kısa sürede kirlenmesine neden olacaktır.

 

Su sebillerin de uygulanması gereken temizlik yöntemleri ve uygulayacak olan firmaların nitelikleri de sağlıklı ve verimli sonuçlar için önem teşkil etmektedir.

Sebil temizliğinde yerinde hizmet sağlanmalı ve ozon dışında hiçbir dezenfektan kullanılmamalıdır. Ozon sebilin tüm haznelerindeki bakterileri yok ederek sağlıklı su kullanımı için gerekli olan temizliği sağlayacak etkili ve zararsız bir gazdır.

Temizliği yapacak olan firmanın; Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olmalıdır.

 

Aksi takdir de verilecek olan hizmetten emin olunamayacağı gibi, iş bitiminde tarafınıza teslim edilecek olan iş tamamlandı formunun da su sebili temizliği yönetmeliği kapsamında hiçbir kanuni hükmü bulunmayacaktır.

Bu belgeler kaliteli ve güvenilir hizmetin kanıtı niteliğindedir. 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz, su sebili temizliği yönetmeliği kapsamında gerekli tüm yasal belgelere sahip olarak Türkiye geneli hizmet vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Su sebili temizliği yönetmeliği, su depolarındaki gibi bulunmaz ve net değildir. Su sebili periyodik temizlini iş güvenliği uzmanlarının en geç 3 ayda bir talep etmesinin sebebi, olası bakteri üremesine engel olmaktır.

Su sebilleri eğer çok tozlu yada şantiye gibi açık alanlarda ise mutlaka ayda bir temizlenip dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Diğer dönemler 3 ayda bir su sebili temizliği yaptırılması yeterlidir.

Su sebili temizliğinde yerinde hizmet vermekte olan firmamız, doğru yöntem ve teknikler uygulayacak olan eğitimli ve uzman ekipleriyle su sebili temizliği hizmetini profesyonel olarak sunmaktadır.

Ozon dışında hiçbir dezenfektan uygulamayacak olan eğitimli ekiplerimiz tarafından, iş bitiminde verilecek olan iş tamamlandı formunu herhangi bir denetlemede ibraz edebilirsiniz.

Su sebili temizliğinizin düzenli takibi ve periyodik olarak doğru temizliği için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021