SU SEBİLİ TEMİZLEME TALİMATI

SU SEBİLİ TEMİZLEME TALİMATI

Su hemen her alanda kullanılan önemli bir ihtiyaçtır ve su sebilleri, hemen her alanda kullanımı sağlanan suyun kullanımını kolaylaştıran aletlerdir.

Bu durumda su sebillerinin temiz ve steril olması sağlıklı su kullanımı için ön koşul olmaktadır. Su sebili temizleme talimatı olarak verilen bilgiler, sebillerin en geç 3 ayda bir temizliğinin gerçekleştirilmesi gerektiği bilgileridir.

Bunun nedeni incelenecek olursa; su sebillerin kurulum alanları ve kullanımları açısından çok fazla kirlenme durumuna maruz kaldığını belirtmek doğru olacaktır.

 

Kullanım alanları olarak; çok yoğun kullanımlar, çok az kullanımlar, kötü kullanımlar ve şebeke suyu arıtma kullanımları sebillerin kirlilik oranlarını ve temizlenme sürelerini etkilemektedir.

Çok yoğun kullanımlarda 30 günde bir, çok az kullanımlarda 45 günde bir, kötü kullanımlarda 30 günde bir, şebeke suyu artıma kullanımlarında 30 günde bir sebil temizliğinin yaptırılması gerekmektedir.

Olağan durumlarda sebillerin bakteri üremesini engellemek için en geç 3 ayda bir temizliğinin yaptırılıyor olması gerekmektedir.

 

Aksi takdir de sebilin düzenli temizliğinin yapılmaması bakteri oluşumuna neden olacaktır. Koliform olarak bilinen bakteri çeşidi sebillerin içerisine nüfus edecektir. Koliform üreme süresi 60 ile 90 gün aralığında değişmektedir. 90 günü aşkın süredir temizlenemeyen sebillerin kullanımının kesinlikle durdurulması gerekmektedir.

Su sebili temizleme talimatı, koliform bakterisinin üremesine zemin hazırlamamak adına düzenli ve periyodik olarak sebil temizliğinin yaptırılması gerektiğinin belirtilmesi durumudur.

Sebiller de yaşanan bir diğer problem hazne paslanmaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Hazne paslanması olan sebillerde herhangi bir temizlik işlemi yapılması etkili olmayacaktır. Bu sebillerin kullanımının tamamen durdurularak, değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Su sebillerinin kurulum alanlarının kirliliğe neden olmasını, açık ya da kapalı alanlara kurulumu sağlanan sebillerin içerisine toz ya da nemin girmesi olarak belirtmek doğru olacaktır. Açık alanlarda tozun hava yoluyla sebil içerisine ve kapalı alanlarda nemin hava yoluyla sebil içerisine nüfus ettiği bilinmektedir.

Toz ya da nemin sebil içerisine nüfus etmesi suyun kirlenmesine neden olmaktadır. Bu durumda sebillerin kurulum alanları kirlilik oluşumuna engel olmak için bir çözüm değildir. Ancak sıcaklık yayan elektrikli ev aletlerinden uzak alanlara kurulum yapılması, sebil içerisinde yosunlanma oluşumunun hızlanmasını engelleyebilmektedir.

 

Yosunlanma, sebillerde kirlilikten kaynaklı oluşan ve arındırılması zor bir işlemdir. Yosunlanma, sebil içerisinde bakteri üremesinin de olacağının göstergesi niteliğindedir.

Sebilin kirlendiğini gösteren diğer özellikleri; koku ve tat farklılıkları ve renginin sarımtırak şeklinde olmasıdır.

Yaşanacak olan bu kirlilik problemleri sağlıksız su kullanımına neden olacak ve ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet verecek, tehlike arz eden durumlardır.

Koliform bakterisinin; yüksek ateş, ishal, kusma, bulantı gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu rahatsızlıklar kişiden kişiye farklı reaksiyonlar göstermekte ve ölümcül olarak sonuçlanabilmektedir.

 

Su sebili temizleme talimatı doğrultusunda en sebillerin temizlenmesi gereken zaman da ve düzenli olarak temizliğinin yaptırılması yaşanılacak olan problemlerin önüne geçecek önlemler olacaktır.

Su sebili temizliğinin doğru yöntem ve tekniklerle yapıldığı takdir de yaşanan problemlere çözüm olacağı ve sonrasında tekrar problem yaşanmamasının sağlanabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Su sebili temizleme talimatı 


Doğru yöntem ve teknikleri bilerek uygulayacak olan firmaları ayırt edebilmek; Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, eksiksiz kalite ve yetki belgeleri ile personel yetki belgelerinin sorgulanması ile mümkün olacaktır.

Bu belgeler su sebili temizleme talimatı doğrultusunda zamanında, kaliteli ve güvenilir hizmet verileceğinin kanıtı niteliğinde olacaktır.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı Türkiye geneli hizmet vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

Firmamız, TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ve kalite ve yetki belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olarak eğitimli ve uzman ekipleriyle profesyonel hizmet sunmaktadır.

 

Firmamız ile iletişime geçerek, su sebili temizleme talimatı hakkında detaylı bilgi alabilir ve profesyonel ekibimizden destek talep edebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021