SU SEBİLİ BAKIMI

SU SEBİLİ BAKIMI

Yılın her mevsimi yoğun bir kullanıma sahip olan pratik ve hızlı su ihtiyacımızı her koşulda sağlayan karşılayan su sebilleri markası ve modeli ne olursa olsun kullanım sıklığına ve bulunduğu ortam şartları olan sıcaklık, ısı kaynaklarına yakınlığı, açık yada kapalı ortamda bulunuşuna göre kısa sürede kirlenip sağlık açısından tehlikeli hale gelmektedir.

 

Su sebili bakımı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur, kullanılan damacanaların sebile takılmadan önce sabunlu bezle temizlenmesi bulaşmayı engelleyebilir.

 

Damacana içindeki suya sebile takılması esnasında ortam havasından temas yoluyla bakteriyel ve mantari bulaşma olmaktadır.


Su sebili bakımı 


Bunların dışında potansiyel risk ve tehlike taşıyan bulaşmalar insanlarda dışkılama yoluyla sabunlanmayan eller vasıtasıyla sebil yüzeyine ve suya bulaşan fekal koliform dediğimiz birçok tehlikeli hastalıkların oluşmasına neden olan bakteri grubudur.

 

Bulaşıcı ve salgın olan bağışıklığı zayıf ve hassas çocuklar ve yetişkinlerde tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen bağırsak enfeksiyonları olan kolera, tifo, dizanteri, bunlar dışında kan dolaşım bozuklukları olan septisemi rahatsızlığı, çocuk felci virüsü, hepatit A sarılık hastalığı taşıyıcı olan insanların bağırsaklarından bulaşmaktadır.

 

Su sebili bakımı ve dezenfeksiyonu için yüksek oksidasyon kapasitesine sahip olması, organik ve inorganik bileşen oranı yüksek kirli sular ve yüzeylerde biyo bozunma sağlayan, oluşan patojen ajanların kısa sürede tamamen yok edilmesinde oluşturduğu ozon molekülü, oksijen elementi ve radikallerinin başarı oranının yüksekliği, dezenfeksiyon işlem reaksiyonu sonunda kalan ozon molekülünün(O3) oksijen atomuna ayrışarak atmosfer havasına uçması ve ortam havasını iyileştirmesi, ozon maddesinin su sebili sterilizasyon ve dezenfeksiyonda tercih edilmesine neden olmaktadır.

 

Su sebili bakımı ve dezenfeksiyonu işlemine başlanmadan önce sebilin tüm elektrik bağlantıları kesilir, ilk olarak sebilin dış yüzeyi ozonlu suyla temizlenir, sebilin üst hazne kapağı açılarak durgun suyun bulunduğu bölme ve kapağı dezenfekte edilir, soğuk ve sıcak su hazneleri arka tahliye vanasından boşlatılarak belli bir dozda hazırlanan ozonlu su musluklardan sebilin su taşıma boru hattına verilir ve 15 dakika dolaştırılarak bekletilir, bu şekilde sebilin tüm iç aksam ve boru hatlarında sterilizasyon sağlanmış olur. İşlem sonrasında kalan ozonlu su arka tahliye vanasından dışarı alınır.

 

Steril hale getirilen sebile artık temiz su alınarak sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. İşlem sonrasında Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde 3 ay geçerli olan servis hizmet formu düzenlenerek müşteriye teslim edilir.

 

Burada önemli olan su sebil temizliğinin kullanım yoğunluğuna bağlı olarak dezenfeksiyonunun en geç 3 ay sonunda yaptırılmasıdır. Bu süre içerisinde dezenfekte edilmediğinde yüksek düzeyde bakteriyel üreme gerçekleşecektir.

 

Su sebillerinde en çok rastlanan sorunlardan birisi kötü koku ve tat, güneş ışığı ve ısınmayla oluşan yosun denen tek hücreli sucul bitkilerin oluşması, bu durumun bakterilerin üremesi ve yaşamasına çok elverişli bir ortam sağlaması nedeniyle bakteriler ve patojen ajanlar önce hızla çoğalır sonra bir durgun stabil döneme geçerler, bu çoğalma döneminde yüksek düzeyde toksik olan atıklar üretirler. Bu durum sebil suyunun sarı, kahverengi ve yoğun bir kıvama sahip olmasına neden olur.

 

Bu forma gelmiş olan sebil suyunun hiçbir şekilde kullanılmaması ve acil olarak yetkili bir dezenfeksiyon kuruluşuna temizliğinin yaptırılması alınacak ilk önlemdir.

 

Su sebili temizliği veren özel kuruluşların Sağlık Bakanlığı denetimlerinden geçerek gerekli donanıma sahip olması ve yetki alması, teknik personelinin bulaşıcı hastalık taşımadığının kontrolü olan kan tetkik ve portör muayeneleri, İş sağlığı ve güvenliği kapalı ortam eğitimleri mutlaka olmalı ve talep edilmelidir.

 

Tekdez V.İ.P. temizlik ve dezenfeksiyon hizmet sektörünün öncü kuruluşu olarak, uzman ve eğitimli teknisyen kadrosuyla İstanbul Avrupa yakası merkez olmak üzere, tüm Türkiye genelinde etkin servis hizmet ağıyla siz değerli müşterilerimize dezenfeksiyon hizmetlerini vermeye ve sizlerin yanında olmayı sürdürecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021