SU DEPOSUNDAKİ KİREÇ NASIL TEMİZLENİR

SU DEPOSUNDAKİ KİREÇ NASIL TEMİZLENİR

Su depoları günümüzde birçok alanda kullanımı sağlanan, suyun muhafaza edildiği ve sağlıklı su kullanımı sağlayan yapılardır.Su depolarına genellikle su, barajlardan temizlenmiş olarak gelmektedir.

Barajdan gelen suyun yol boyunca çamur, balçık ve benzeri yabancı maddeleri taşımasıyla birlikte depolarda ve depo suyunda kireçlenme görülebilmektedir. Kireçlenmiş su insan sağlığına oldukça zararlıdır ve kullanımı sağlanmamalıdır.

 

Kireç suda kendini renk değişikliği, kötü koku ve bulanıklık ile belli etmektedir.

Su deposu kullanımı sağlanan alanlarda çeşmeden gelen bulanık su nedeniyle su deposundaki kireç nasıl temizlenir sorusu sıkça karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır.

 

Suda renk değişikliği ve bulanıklık görüldüğü takdirde kireçlenme olduğu bilinmelidir. Bu da deponun sağlıklı su kullanımı sağlayamayacağı anlamına gelmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında yetki su deposu temizliği firmalarından destek alınmalıdır.

 

Su deposu temizliği yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır. Hiçbir yetki ve kalite belgesi bulunmayan firmalardan alınan hizmet sağlıklı sonuç sunamadığı gibi çeşitli problemlere neden olacak ve gereksiz maliyete sebep olmuş olacaktır.


Su deposundaki kireç nasıl temizlenir 


Tekdez V.İ.P, sunduğu tüm hizmetler için gerekli olan yetki ve kalite belgelerine sahiptir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, İl Sağlığı ve Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından onaylanmış yetkili bir kuruluştur.

 

Su deposu temizliği doğru yöntem ve metotlar ile aksatılmadan düzenli olarak sağlandığında depo içinde kireçlenmenin önüne geçilmiş olacaktır.

Su deposundaki kireç nasıl temizlenir sorusuna profesyonel destek için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

 

Su deposu kireç temizliği için hizmet alacak kurumun, randevu gününde depoyu yetkili firma personellerine boş veya boşa yakın teslim etmesi gerekmektedir. Depo dibinde kalan su 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip su pompaları ile depo dışına tahliye edilir.

Kireçlenmenin giderilmesi için depo içinde gerekli olan dezenfektan kullanımı sağlanır. Bakteri oluşumunun ve kireçlenmenin giderilmesi için dezenfektanın depo içine nüfus etmesi beklenmelidir. Ardından depo içi su kompresörleri ile yıkanmalıdır.

 

Kullanılan dezenfektan ve su kompresörleri yardımıyla depo içindeki kir ve kireç sökülmüş olacaktır. Dibe çöken kirli su, firma personelleri tarafından su pompaları yardımı ile depo dışına atılır.

 

Tüm su deposu aynı yöntemler ile tekrar dezenfekte edilir ve su kompresörleri yardımıyla yıkanır. Dipte kalan su depo dışına atıldıktan sonra son bir temizlik ve durulama işlemi yapılarak depo temizlik işlemi tamamlanır.

 

Böylelikle depo içindeki kireçlenme durdurulmuş olarak sağlıklı su kullanımı sağlanmış olacaktır.

 

Depo temizliği sağlanmadığı ve kireçlenmenin devam ettiği durumlarda depolarda çeşitli korozyonlar görülebilmektedir. Kireçlenme depo materyaline zarar vererek delinme ve çatlaklara neden olabilmektedir.

 

Delinme ve çatlaklara, depo türlerine göre çözüm sunulabilmekte ancak kimi depo da işlev gösterememektedir.

 

Bu durum depo kaybına dolayısıyla depo değişikliğine neden olacaktır. Depo kaybı yaşamamak, daha da önemlisi insan sağlığını riske atmamak için depodan kullanımı sağlanan suda koku, renk değişikliği ve bulanıklık görüldüğü an depo kullanımı durdurulmalı ve depo temizliği sağlanmalıdır.

 

Böyle durumlarla hiç karşılaşılmaması, depo kaybının yaşanmaması ve insan sağlığının tehlikeye düşmemesi için deponun düzenli periyotlarda temizliğinin yapılması çok önemlidir.

 

Depolarda yapılan su deposu temizliği hizmeti deponun sağlıklı kullanımını ve sağlıklı suyun sunulabilmesi için muhafaza alanının steril kalmasını ve korunmasını hedeflemektedir.

Su deposu temizliği suda ve depoda kireçlenmeyi tam anlamıyla kesebilme kapasitesine sahip bir temizlik türüdür. Sağlıklı su ve su deposu kullanımına devam edebilmek için kireçlenme veya başka bir hasar görülmeden depo temizliğinin sağlanması son derece önemlidir.

 

Depo temizliği ile ilgili detaylı bilgi ve su deposundaki kireç nasıl temizlenir  sorusuna doğru bilgiler ile cevap almak için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021