SU DEPOSU YALITIMI NASIL YAPILIR

SU DEPOSU YALITIMI NASIL YAPILIR

Günümüzde su deposu kullanım alanlarının fazlalaştığı görülmektedir. Genellikle site, kurum ve kuruluşlarda kullanılan ve birçok alanda ihtiyaç duyulan su depolarının, kullanım sıklığından kaynaklı yıpranma oranları artmaktadır.

 

Bu tür yıpranmalar da su deposu yalıtımı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile hizmet vermekte olan yetkili kuruluş Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Su deposu, içinde bulundurduğu suyun yıpratıcı ve aşındırıcı etkisiyle zarar görebilmektedir. Düzenli su deposu temizliği aksatıldığı durumlarda içinde çeşitli bakteri oluşumuna ve sisteme yayılan suyun kalitesinin düşmesine neden olacaktır.


Su deposu yalıtımı nasıl yapılır

İçinde bakteri oluşumu görülen su, normal şartlardaki yıpratıcı ve aşındırıcı özelliğini daha fazla gösterip su deposunda direkt olarak yarık, çatlak ve delinmelerin görülmesine sebep olacaktır. Su deposunda çatlak oluşumu deponun su kaçağı yapmasına neden olmaktadır.

 

Çatlak oluşan ve su kaçağı başlayan depolarda en büyük tehlike, suyun temele gitmesi ve çürüme başlatmasıdır. Su depolarında görülen su kaçağı ancak su deposu yalıtım yöntemleri ile giderilebilir.

 

Bilinmesi gereken en önemli konu; su deposu temizliği düzenli olarak sağlandığında yetkili kişiler tarafından takibi sağlanıyor olacağından, yıpranma oranı tespit edilerek, delinme ve çatlak sorunuyla karşılaşılmadan önlem alınmış olacaktır.

 

Düzenli temizlik ve takip işlemi gerçekleşmemesi ya da yanlış uygulama ve yöntemler sonucu su deposunda çatlak ve delinme gibi hasarlarla karşılaşıldığında yapılması gereken en doğru işlem yetkili bir kuruluşa başvurup su deposu yalıtım hizmeti talep etmek olacaktır.

Tekdez V.İ.P, su deposu yalıtımı hizmetini doğru yöntem ve metotlar ile vermektedir.  

 

 Su deposunda görülen küçük veya büyük ölçüde ki kirlilik, hasar ya da çatlaklar su deposu yalıtımı nasıl yapılır hakkında bilgi taleplerini artırmaktadır.

 

Su yalıtımında öncelikle hangi tip depolara hangi yöntemlerin uygulanacağını hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Yanlış metot ve uygulama ile verilen hizmetler daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Su deposu yalıtım hizmeti depo niteliğine göre farklılık göstermektedir. Üç şekilde karşımıza çıkan bu yöntemleri; sürme bazlı yalıtım, epoksi yalıtım ve PVC membran kaplama yalıtım olarak belirtmek doğru olacaktır.

 

Epoksi yalıtım yöntemi metal depolarda kullanılmaktadır. Metal depolarda karşılaşılan en büyük problem su ve metal temasından dolayı pas oluşumudur. Bu sorunun önüne epoksi yalıtım ile geçilebilmektedir.

 

Yalıtım işlemine depo iç yüzeyinde oluşmuş olan yosun ve pasların kazınmasıyla başlanır. İlk kat epoksi astar atılır ve kuruması için birkaç gün bırakılır.

 

Astar epoksinin kurumasıyla tekrar ikinci kat epoksi uygulaması yapılır. Kuruma işleminin gerçekleşmesi için beklemeye alınır ve kuruma işlemi gerçekleştikten sonra epoksi yalıtım yöntemi sağlanmış olur. Bu işlem 15-20 gün arası sürebilmektedir.

 

Beton su depolarında sürme bazlı yalıtım yöntemi uygulanmaktadır. Fayans kaplama su depolarında, fayans kaygan olduğundan ve sürme bazlı işlemi kusma yapmaktadır. Bu nedenle fayans depolarda bu yalıtım işlemi yapılamamaktadır.

Sürme bazlı yalıtım yöntemi depo içindeki kirliliğin temizlenmesiyle başlar, depo içinin kuruluğundan emin olunduğunda ilk astar sürme yalıtım uygulanır. 2-3 gün beklemeye alınır ve havuz kuruluğu sağlandığında 2. Kat sürme yalıtım uygulaması yapılır.

 

Bu işlemlerden sonra kuruma süresi olarak 5-8 gün arası verilir. Kuruma tamamlandıktan sonra yetkili personel onayıyla depo sağlıklı kullanımına teslim edilir. Sürme yalıtım depo su kaçağını %40 oranında kesebilmektedir.

 

PVC Membran Yalıtım, beton ve fayans depolarda uygulanmaktadır. Depo içindeki kirlilik 150 bar basınç kapasitesindeki su kompresörleri ile depo dışına atılır. Deponun zemin ve yan duvarlarına PVC membran kaplama sabitlenir. PVC Membran yalıtım yöntemi 1-3 iş günü arası sürebilmektedir. Depo delinme ve çatlamalardan dolayı oluşan su kaçağını %99 engelleyebilmektedir.

 

Plastik depolarda görülen hasarlarda, su deposu yalıtım işlemi çözüm olarak sunulamamaktadır. Plastik depolara su deposu yalıtımı yapılamadığı gibi başka bir çözümü de bulunmadığından, böyle sorunlarla karşılaşma durumunda depo yeniliğine gidilmelidir. 

Su deposu yalıtımı hizmetinden önce kesinlikle detaylı bir su deposu temizliği yapılmalıdır. Böylelikle su deposundaki hasarlar ortaya çıkacak ve hangi yöntem ile su deposunun yalıtımının yapılması gerektiği açıklığa kavuşacaktır. 

 

Su deposu yalıtımı nasıl yapılır hakkında doğru yöntem ve metotlarda hizmet için Tekdez  V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021