SU DEPOSU YALITIM MALZEMELERİ

SU DEPOSU YALITIM MALZEMELERİ

Su depolarında yalıtım işlemi, deponun işlevini doğru bir şekilde yerine getirebilmesini ve suyun muhafaza edildiği alanın steril kalmasını sağlamak için yaptırılmalıdır.

 

Alanın steril kalmasından ziyade, deponun hasar gördüğü yani çatlak ve delinmeler oluştuğunda kullanım amacını yerine getirebilmesi ve sisteme su dağılımını gerçekleştirebilmesi için yapılacak en doğru işlem olarak bilinir.

 

Doğru su deposu yalıtımı hizmeti için, su deposu yalıtım malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmak daha doğru bir hizmet alımı sağlayacaktır. Su deposu yalıtımında kesinlikle solvent içermeyen malzemeler kullanılmalıdır.

 

Malzemelerin gerekli testlerden geçmiş olması ve bakanlıklardan onay belgelerinin bulunması gerekmektedir.


Su deposu yalıtım malzemeleri


Solvent, temas ve solunum yoluyla birçok hastalığa sebep olmaktadır. Solvent bulunan bir ortama maruz kalındığında direkt ortaya çıkan mide bulantısı, boğaz yanması ve zor nefes alma semptomları bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte ciltte kuruluk, kabuklanma, isilik, gözlerde yanma, geçici veya kalıcı görme bozuklukları gibi rahatsızlıklara da rastlanmaktadır.

 

Solvent, kanser ve böbrek yetmezliği gibi insan sağlığını ciddi ölçüde etkileyecek olan hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Böylesi zararlı bir ürünün insan sağlığı için gerekli olan suyun muhafaza edildiği bir ortamda kullanılması söz konusu olmamalıdır. 

 

Tekdez V.İ.P, su deposu yalıtım hizmetlerinde solvent içermeyen, içme suyuna uygun bakanlık onaylı steril su deposu yalıtım malzemeleri ile hizmet sunmaktadır.

 

Su deposu yalıtım depo niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Sürme yalıtım beton depolarda, epoksi yalıtım metal depolarda, PVC membran kaplama yalıtım ise beton ve fayans depolarda hizmet verilen yalıtım yöntemleridir. Yalıtım, su deposu niteliğine göre değişiklik gösterdiği gibi kullanılan su deposu yalıtım malzemeleri de değişiklik göstermektedir.

 

Sürme yalıtım, epoksi yalıtım ve PVC membran kaplama yalıtım ayırt etmeksizin su deposu yalıtım malzemeleri hakkında gerekli bilgiler edinilmelidir. 

PVC Membran kaplama yalıtım yönteminde 150 bar basınç gücüne sahip su kompresörleri yardımıyla dipte kalan çamur ve balçık depo dışına atılır.

 

Depo zemin ve yan duvarlarına PVC membran kaplama işlemi uygulanır. Yükseklik 2,5 metre üzerine çıkıyorsa, çıtalama yöntemi ile depoya sabitlenir. Yalıtım sonrasında standart depo temizliği sağlandıktan sonra, su deposu hijyenik ve sağlıklı kullanıma açılabilir.

 

Sürme yalıtım yönteminde ilk olarak yapılan temizlik işleminden sonra depo dibinde kalan çamur ve balçık depo dışına atılır ve kuruması beklenir.

 

Depo içi kuruluğu sağlandıktan sonra, kullanılacak olan yalıtım malzemesi homojen hale gelene kadar karıştırılır ve deponun ilk kat astar işlemi tamamlanır.  Kuruması için birkaç gün beklenir, kuruma işlemi tamamlandıktan sonra aynı yöntem ile 2.kat uygulama yapılır.

 

Uygulama bittikten sonra sağlıkla kullanımın sağlanabilmesi için 5-8 gün arası yalıtım işleminin kuruma için beklemeye alınması gerekmektedir. Son olarak gerekli depo temizliği yapıldıktan sonra profesyonel ekipler onayınca depo sağlıklı kullanıma açılacaktır.

 

Epoksi yalıtım yönteminde raspalama ve kazıma yöntemi ile depo içindeki kir ve pas sökülür. Depo temizlenip 3 gün bekletildikten sonra ilk kat epoksi astar uygulanır ve kurumaya bırakılır.

 

Kuruluk sağlandığında 2.kat epoksi uygulanır ve tekrar işlemin kuruması için beklemeye bırakılır. Kuruması tamamlanan depo dezenfekte işleminden sonra sağlıklı kullanıma açılabilir.

 

Sürme ve epoksi yalıtım yöntemlerinde kış aylarında kuruma için tanınan bekleme süreleri uzayabilmektedir. Bunun için salyangoz sistemleri kurularak bekleme süresi azaltılabilmektedir. Su deposu yalıtım işlemleri aşamalarında kuruluk sağlanmadan müdahale etmek ve işleme devam etmek yanlış bir uygulama olacaktır.

 

Tekdez V.İ.P, yönetici ve personel kadrosu olarak, su deposu yalıtım hizmeti vermenin ve su deposu yalıtım malzemeleri kullanabilme yetkisine sahip, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş bir kuruluş olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Hizmette doğru yöntem ve doğru yalıtım malzemesi kullanımı için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Su deposu yalıtım malzemeleri hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021