SU DEPOSU TEMİZLİK VE BAKIM TALİMATI

SU DEPOSU TEMİZLİK VE BAKIM TALİMATI

Toplum sağlığı dediğimizde tükettiğimiz her gıdanın, tarım mahsullerinin içeriğinde, bedenimizin bile çoğunluğunun su olduğunu düşündüğümüzde, suyun, özellikle sağlıklı içilebilir suyun ne derecede önemli olduğunu anlamamıza, her alanda farklı şekillerde kullanılan su kaynaklarının korunması için, her bireyin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir.

 

Bugün tüm sanayi kuruluş ve işletmelerinde, toplu yaşam alanları, sosyal tesis ve oteller, hastaneler, okullar gibi insan yükünün fazla olduğu alanlarda, su kesinti durumları yada sürekli bir şekilde kullanılan su depolarının bakım ve temizliği rastgele değil, Sağlık bakanlığı ilgili su yönetmelik ve mevzuatları,  iş sağlığı ve güvenliği yönetmelikleri doğrultusunda oluşturulan, su deposu temizlik ve bakım talimatı ilkeleri çok önemlidir.

 

Bu talimatlar doğrultusunda yapılan temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri hiç aksatılmamalı, belirtilen yöntemler aynen uygulanmalıdır.

 

Şehir şebeke sularının taşıma ve iletim sistemlerine verilmesinden sonra, suyun içeriğinde bulunan   bir kısım madde ve elementler nedeniyle, su kontamine olabilmektedir.

 

Burada oluşabilen mikroorganizmaların üremelerinin önüne geçilebilir. Bunun için şebeke sularına klorlama yapılmaktadır.


 


Fakat suyun sanayi işletme ve diğer alanların sahip olduğu çeşitli su depolarında, bekletilmesi, çevresel bulaşmalar ve sirkülasyon olmayışı sonucu, bakteriyel üreme başlamakta, güneş ışınları ve ısınmayla yosun oluşumu artmakta, gelişen bu besi ortamı bakteriyel faaliyeti giderek hızlandırmaktadır.

 

Su depolarının bakımında kullanılan, su deposu temizlik ve bakım talimatı, işletme ve kuruluşların İSG uzmanları ve yönetimler tarafından, ilgili yönetmelik ve genelgeler baz alınarak, oluşturulmakta, talimatlarda belirtilen kurallara uyularak depo temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması gerekmektedir.


 


Su deposu temizlik ve dezenfeksiyonu yapan firmalarda olması gereken bazı özellikler, güvenilir ve doğru hizmeti almanız açısından önemlidir.

 Su deposu temizlik ve bakım talimatı mutlaka incelenmelidir.

 

Öncelikle dezenfeksiyon kuruluşunun, Sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması, personelinin dezenfeksiyon mesleki yeterlilik eğitimleri, iş sağlığı ve güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma eğitim sertifikaları, sağlık muayene raporları ve firmanın vizyonunu gösteren kalite yönetim sistemleri gibi evrak ve yetki belgeleri, yapılan işin, firmanın kalite ve güvencesinin anahtarıdır.

 

Su deposu temizlik ve bakım talimatı uygulanmadığında, yani deponun temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri düzenli aralıklarla yapılmadığında, suyun değişimi ve bozulması kaçınılmazdır.

 

Suda özellikle bakımsız depo iç yüzeyinden geçen kimyasallar, dışarıdan taşınan kum, toz, canlı partiküller suda bakteriyel üremeyi başlatarak, renk tat, koku, yoğunluk değişimine neden olur.

 

Bu suyun kullanımı, çok tehlikeli kolera, sıtma, hepatit a, dizanteri, ishal, kusma, bağırsak ve akciğer enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

 

Suyla bulaşan hastalıklardan nasıl korunuruz, bunun için, su depolarının 6 aylık sürelerle dezenfeksiyonunun yaptırılması, su depolarının kırık, çatlak yerlerinin bakımı, açık bırakılan kapaklardan fare, böcek türlerinin girişi engellenmeli, su depolarının zamanla iç yüzeyinin korozyona uğraması sonucu içindeki suyu steril ve sağlıklı saklanamayan depolara izolasyon yaptırılması, yılda bir tüm su tesisatının dezenfeksiyonu, içeriği belli olmayan kuyu suyu gibi suların kullanılmaması, dikkat edilmesi gereken en öncelikli durumlardır.

 

Su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu nasıl yapılır ve neler kullanılır, doğru bir temizlik hizmeti için bilinmelidir. Müşteriyle randevu günü belirlendikten sonra, dezenfeksiyon işleminden önce, depodaki su tahliye edilerek depo boş şekilde teknik ekibe teslim edilir.

 

Teknik personel gerekli ışıklandırma sistemi ve iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra, Depo zemininde kalan çok az su dalgıç pompalarla dışarı atılır, deponun zemin ve yanal duvarları, dezenfektanlar kullanılarak basınçlı kompresörler yardımıyla kaba kirlilik temizlenir, zemindeki kirli su ve tortular depo dışına tahliye edilir.

 

Depo içi tekrar dezenfekte edilerek bir süre bekletilerek, basınçlı kompresörler ile yıkanır. Son kez yapılan durulama ve yıkama işlemiyle uygulama tamamlanır. Son kontroller yapılarak, steril bir şekilde teslim edilir.

 

Firmamız Tekdezvip, sektöründe öncü ve yetkin bir kuruluş olarak,eğitimli ve donanımlı uzman kadrosuyla,siz değerli müşterilerimize, temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini sunmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021