SU DEPOSU TEMİZLİK MALZEMELERİ

SU DEPOSU TEMİZLİK MALZEMELERİ

Ülkemizde yoğun nüfus artışının getirdiği çevresel sorunlar arasında bozulan düzensiz kentleşme ve alt yapı yetersizlikleri artı endüstrinin toksik etki oluşturan kontrolsüz atıkları, kullanılan gıda kaynakları olan toprak su yataklarının ve havanın hızlı bir şekilde kirlenerek tüm canlılar için zararlı  olabilecek bir hale getirmiştir.

 

Piyasada kullanıma sunulan su deposu temizlik malzemeleri tüm su deposu türlerine uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.Su deposu temizlik malzemeleri tam ve eksiksiz olmadan sağlıklı ve metotlara uygun sterilizasyon asla yapılamaz. TEK KULLANIMLIK HİJYEN KIYAFETİ;

Tek kullanımlık hijyen kıyafeti depoya giriş sağlamadan giyilmesi gereken bir donanımdır.


Hijyen kıyafeti; sterilizasyon hizmeti sonunda çıkartılıp, birdaha kullanılmamak üzere geri dönüşüme gönderilmelidir.


Tek kullanımlık hijyen kıyafeti ismindende anlaşılacağı gibi, bir defaya mahsus kullanılmaktadır.

 

Bunun başlıca sebebi su deposu dışarısından içeriye, ve su deposu içerisinden dışarıya bakteri, mikrop yayılmasının önüne geçilmektir.


Tek kullanımlık hijyen kıyafeti; hizmeti veren personel üzerinden depoya herhangi bir atık madde düşmesinide engellemektedir.3M MASKE;

3M maskeler aynı hijyen kıyafetlerinde olduğu gibi tek kullanımlıktır.


3M maske depo içerisinde kullanılan kimyasalların, akciğer ile temasını önler.


Maskesiz hiç bir su deposu temizlenmemeli, gerekli iş güvenliği tedbirleri mutlaka alınmalıdır.


3M gaz maskesi personeli havada bulunan toz ve kimnyasallara karşı koruduğu gibi, solunum kolaylığıda sağlamaktadır.

3M maske kullanılmadan hizmet verilmek istenen bir depoda olası sağlık problemlerinin yaşanılması kaçınılmaz bir durumdur.DALGIÇ POMPA;

Dalgıç pompalar depo içerisindeki suyu, balçığı ve çamuru depo dışarısına tahliye eden makinelerdir.

Su deposu temizlik malzemeleri

Dalgıç pompaların bir çok model ve kullanım alanları bulunmaktadır. 


Dalgıç pompalar eğerki su deposu içerisinde kullanılacak ise mutlaka 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip olması gerekir.


0,1 mm çekiş kapasitesine sahip olmayan dalgıç pompalar su deposu temizliğinde asla kullanılmamalıdır. Bunun sebebi temizlik ve durulama sonrası depoda herhangi bir su yada kimyasal kalıntı kalmaması gerekliliğidir.


0.1 mm çekiş kapasitesine sahip dalgıç pompalar, muadillerine göre yüksek yüksek fiyattan satılmaktadır. Su deposu temizliği hizmeti alacak kurum veya kuruluş, hizmeti alacağı firmadan kullanacakları dalgıç pompanın çekiş kapasitesini mutlaka sorgulamalıdır.Su deposu temizlik malzemeleriSU KOMPRESÖRLERİ;

Su kompresörleri depo içerisini yıkamaya ve durulamaya yarayan, yüksek basınçlı su püskürten makinelerdir.


Su depoları temizliğinde kullanılacak kompresörlerin 150 Bar basınç kapasitesine sahip olması gerekir.


150 Bar basınçlı kompresörlerin kullanımı su depolarında farklılıklar gösterebilir.


Örneğin beton, plastik veya metal bir su deposu temizliğinde 150 Bar basınçlı kompresörler zemine yakın mesafeden kullanılabilir.


Fayans su depolarında ise, fayans aralarındaki derzlerin boşalmaması için 1 merte uzaklıktan kullanılması uygundur.Su deposu temizlik malzemeleri

ULV SİSLEME CİHAZI;

ULV cihazı su deposu temizliğinde kullanılacak dezenfektanın uygulanmasında ve ortamında dezenfeksiyonunda kullanılan cihazlardır.


UlV cihazı içerisinde dezenfektan ve su karışımı yani suda çözeltilmiş dezenfektan koyulur. Bu dezenfektan ulaşılamayacak alanlara sisleme metodu ile uygulanır.


ULV cihazı içerisindeki mevcut maddeyi sisleme yani püskürtme metodu ile çevreye salınımını sağlar.


ULV işleminde personel 3 M gaz maskesi yerine, tabakalı maskeleri kullanması sağlık için daha uygundur.


Her su deposu temizliği hizmetinde, firmanızdan ULV sisleme metodunu uygulumasını mutlaka talep etmelisiniz.Su deposu temizlik malzemeleri5000 MG OZONLAMA JENERATÖRLERİ;

Ozonlama jeneratörleri bulunduğu mekan içerisindeki oksijeni, ozon gazına çeviren makinelerdir.


Su depoları temizliğinde 5000 Mg ozon üretimine sahip, sanayi uygulamalar için üretilen jeneratörler kullanılmalıdır.


Ozon jeneratörleri belirtildiği gibi ozon gazı üretir. Ozon çok kuvvetli bir dezenfektan olup, uygulandığı alan içerisindeki bakteri, mikrop ve tüm patojenleri yok eder.


Ozonlama yapılan bir su deposunda, bakteri üreme süreleri uzar.


Ozonlama su depolarına harici uygulanan bir hizmettir. Su deposu sterilizasyonunu sağladığı gibi, koku nötralizatörü olarakta uygulanır. Daha sağlıklı bir su deposu temizliği için, hizmet alınan firmadan mutlaka 5000 MG ozonlama talep edilmelidir.Yetkili devlet kurumları çevre ve dolayısıyla toplum sağlığını koruma amacıyla gerçekleştirdikleri politika ve çalışmalar yeterli olmamaktadır.

Bu noktada önemli olan yetişkin her bireyin çevreci bir bilinçle günlük hayatını sürdürmesidir.

Su kaynakları bir dizi arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçirilerek ve son aşamada klorlanarak şebeke sistemlerine verilse de kullanma ve içme suyu olarak bizlere ulaştığında çevresel etkenler suyun madde ve partikül yükünü değiştirmekte ve su depolarında zamanla kirliliğe yol açmaktadır.

Su depoları uzun süre temizlik ve dezenfeksiyonu yaptırılmadığında tehlike saçar bir hale dönmektedir.

 

Muhafaza ettiği suyun içeriğindeki organik ve inorganik madde içeriği zamanla artarak  suya dış ortamdan bulaşmış olan patojen bakteri ve sporları, virüs ajanları, paraziter canlı sporları besleyerek  çok riskli enfeksiyon ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Su kaynaklı enfeksiyonların başında fekal koliform bakteri türlerinin sebep olduğu tifo, kolera, paratifo, dizanteri çeşitleri, legionella denilen bir bakteri türünün neden olduğu ağır akciğer rahatsızlığı, gıda zehirlenmeleri başta gelmekte hatta salgın hale dönebilmektedir.

 

Sağlığımızı ve günlük yaşantımızı ciddi anlamda olumsuz etkileyecek bu etkenlerden kendimizi ve çevremizi korumak için, kullanılan su depolarının en geç 6 ayda bir temizlik ve dezenfeksiyon yaptırılması, su tesisat sistemlerinin yıllık bakım ve temizliği, genel sağlık kuralları olan kişisel hijyene dikkat edilmesi ve özellikle el sabunlama alışkanlığının kazanılması, mutfakta sebze ve meyvelerin yıkanmasında kullanılan suyun temiz olmasına özen gösterilmesi, kaynağı belli olmayan bakteriyel yükü fazla olabilen kuyu suyu ve tanker sularının kullanılmaması en kritik noktalardır.

 

Su deposu dezenfeksiyonunda kullanılan su deposu temizlik malzemeleri çok çeşitli olmakla birlikte kullanım kolaylığı ve yüksek oksitleyici bakterisid etkisi sayesinde patojenlerin % 90 oranında yok edebilen dezenfektanlar arasında klor, klor dioksit, ozon, hidrojen peroksit farklı oran ve formulasyonlar da tercih edilmektedir.

Dezenfektanlar gelişen teknolojiyle farklı formlar ve içeriklerle çok daha fazla zor kir ve lekeleri çözücü ve patojen ajanları tamamen yok edici hale getirilerek işletmelere büyük avantajlar sağlamaktadır.

 

Su deposu beton,  plastik, çelik ne olursa olsun mutlaka bir süre sonunda kirlenmektedir.

 

Burada önemli olan dezenfektanın ne şekilde ve koşullarda uygulandığı önemlidir, yani suyun ph’ı sıcaklığı ve organik madde yoğunluğu, uygulama süresi dezenfeksiyon işleminin etkinliğini direk etkilemektedir. Burada teknik personelin bilgisi ve eğitimi çok önemlidir.

 

Su deposu temizlik malzemeleri ve dezenfektanlarının nerde ne kadar etki edeceğinin iyi hesaplanarak dezenfeksiyon yönteminin belirlenmesi ve uygulamanın ona göre yapılması en doğru adımdır. Dezenfektanların ilgili mevzuat ve standartlarda belirlenen dozajlarda ve yoğunlukta kullanılması suyun fiziksel ve kimyasal yapısının değişmesini engellemektedir.

 

Kuruluşumuz temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarında eğitimli ve deneyimli teknik personeli sayesinde dezenfeksiyon yöntem ve uygulamalarını en doğru şekilde seçerek, etkin ve güvenilir temizlik ve dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirmektedir.

 

Tekdez V.İ.P. başta İstanbul olmak üzere tüm illerimizde yaygın servis ağıyla su depoları temizlik ve izolasyon, su sebilleri, havuzlar, soğutma kuleleri gibi farklı noktalarda temizlik hizmetlerini kesintisiz, son teknik gelişmeler doğrultusunda sürdürmeye devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021