SU DEPOSU TEMİZLİK DEZENFEKTE

SU DEPOSU TEMİZLİK DEZENFEKTE

Su depoları;  barajdan çıkan suyun ulaştığı ve hemen her alanda kullandığımız suyun muhafaza edildiği alanlardır.Barajdan su temizlenmiş olarak çıkmış olsa da, depoya ulaşana dek beraberinde çamur, balçık ve yabancı maddeleri de taşımakta ve suya karışan yabancı maddeler ile depoya kirlenmiş olarak ulaşmaktadır.

Su deposu temizlik dezenfekte işlemi sağlanmadığında, çamur, balçık ve yabancı maddeler ile karışarak depoya ulaşmış olan kirli su kullanımı ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet verecektir.

Su deposu kirliliğinin bir diğer nedeni ise depo da oluşan delinmeler ya da kapak aralıklarının gereğinden fazla olmasından kaynaklı, depoya düşen fare, böcek, örümcek gibi haşerelerdir.

Bu haşereler depo içerisinde bakteri ve mikrop oluşumuna zemin hazırlayacak ve su deposu kirliliğine neden olacaktır.


KİRLİ SU DEPOSU;

Su deposu temizlik dezenfekte


Kirli su, bakteri üremesine elverişli alanlar olmakla birlikte tehlikeli hastalıkları da beraberinde getirecektir. Koliform, ekoli, enterekok olarak nitelendirdiğimiz bu bakteriler yüksek ateş, ishal, kusma, bulantı, tifo, kolera gibi ölümcül tehlike arz eden hastalıklara sebebiyet vermektedir.


Depolar kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Depo çeşitleri olarak; metal depolar, çelik depo, plastik depolar ve beton depolar olarak nitelendirilebilir.

Depo çeşitleri de kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır.


Metal depolar; sac ve galvaniz olarak nitelendirilmektedir.  Sac ve galvaniz depolar da su deposu temizlik dezenfekte sağlanmadığında paslanmalar ve delinmeler meydana gelecektir. Paslanmış ve delinmiş olan depo için uygulanması gereken işlem planlaması farklı ilerlemektedir. Bu işlem doğru yöntem ve metotlarla uygulanması gereken depo izolasyonu olacaktır ve depo izolasyonu uygulaması daha uzun ve daha maliyetli bir işlemdir. Bazen de depo tamamen kullanılamaz hale gelmekte ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Çelik depo; paslanmaz modüler su deposu olarak nitelendirilen ve kaliteli depolar arasında sayılan bir depo çeşidi olsa da su deposu temizliği düzenli olarak yapılmadığı takdir de deponun içerisinde paslanmalar meydana gelecektir. Paslanmış bir depo bakteri üremesine elverişli alan demektir. Su hangi alanda kullanılmış olursa olsun bakterilerin insan vücuduna nüfus etmesi ile birlikte ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.


Beton depolar; beton, fayans ve PVC membran kaplanmış olarak nitelendirilmektedir. Bu tür depolar da su deposu temizlik dezenfekte işlemi gerçekleştirilmediğin de kirli su deponun bakteri üremesi için elverişli alan haline dönüşmesine ve zamanla aşınarak depoların içerisinde çatlamalar meydana gelmesine neden olacaktır. Depo da meydana gelen çatlaklar su kaçağı sorununa neden olacaktır. Bu tür problemlerde uygulanacak işlem,  uygun yöntem ve metotlarla izolasyon işlemi olmalıdır. Su deposu izolasyonu daha maliyetli ve daha çok zaman alan bir işlemdir. Kimi zaman depolar tamamen işlevini kaybetmekte ve değiştirilmesi gerekebilmektedir.

 

Plastik depolar; plastik, polietilen ve fiber olarak nitelendirilmektedir. Plastik depoların en büyük problemi yosunlanmaya elverişli depolar olmasıdır. Güneş ışınları deponun içerisindeki yosunlanmanın hızlanmasına neden olacak bir faktördür. Bu nedenle deponun güneşe en az maruz kalacak şekilde konumlandırılması gerekmektedir.

Su deposu temizlik dezenfekte işlemi gerçekleşmediği takdir de deponun doğru konumlandırılması, sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için yeterli olmayacaktır. Kirli su depoları, yosunlanma için elverişli alanlardır ve yosun kaplamış olan plastik depo içerisinde,  koliform olarak nitelendirdiğimiz ve arındırılması oldukça zor olan bakteri çeşidinin üremesine neden olacaktır. Koliform bakterisi yüksek ateş, ishal, bulantı, kusma gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.


Depo çeşidi ne olursa olsun, depoların içerisinde bu tür problemlere maruz kalmamak, deponun işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi ve sağlıklı su kullanımı temini için mutlaka depo temizliği düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı 2007/67 genelgesine göre su depolarının kesinti olduğu dönemler de 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir temizletilmesi zorunludur.


Sağlık Bakanlığının genelgesinde su deposu temizliğinin zorunlu kılınması, su kirliliğinden kaynaklı yaşanan ölümleri engellemek adına düzenlenmiş, insan sağlığının önemini vurgulayan ve tamamen insan sağlığı göz önünde bulundurularak ele alınmış olan bir tedbirdir.

Su deposu temizliğinin önemi kadar, temizliği yapacak olan firmanın nitelikleri de önem teşkil etmektedir.

Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi bulunmayan firmalarca yapılan temizlikte uygulanacak olan temizlik işleminin sağlıklı tesliminden emin olunamayacağı gibi temizlik bitimi sonrası iş tamamlandı formunun da hiçbir yasal hükmü olmayacaktır ve herhangi bir denetlemede ibraz edilemeyecektir.


TEMİZLENMİŞ SU DEPOSU;

Su deposu temizlik dezenfekte


Temizlik yapacak olan firmanın Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi olması, tüm yetki ve kalite belgelerinin eksiksiz olması ve personel yetki belgelerinin eksiksiz olması, profesyonel bir ekiple doğru bir çalışma yürütüleceğinin kanıtı niteliğindedir.

Su deposu temizliği öncesi mutlaka bu belgeler sorgulanmalıdır. Aksi takdir de ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verecek olan depo kirliliğinin devam etmesiyle birlikte deponun tamamen kullanılamaz hale gelmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır.


Firmanın gereken niteliklere sahip olması, su deposunun;  işlevini verimli olarak yerine getirebilmesi, sağlıklı su kullanımı temini için ve sağlıklı olarak kullanımının devamlılığını sağlaması açısından önemlidir.

Su deposu temizliği öncesi, temizlenecek olan deponun tonajı, niteliği ve kullanım amacı gibi bilgiler firmaya aktarılmalı ve temizlik planlaması bu bilgiler doğrultusunda ilerlemelidir. Temizlik, Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlar ile gerçekleştirilerek, su deposu sağlıklı kullanıma teslim edilmelidir.

Temizlik sonrası, takibini düzenli olarak yapacak ve periyodik olarak temizliği gerçekleştirecek, planlı ve özverili hizmet veren firmalar tercih edilmelidir.


İletişime geçtiğiniz firmanın planlama yapmak için yöneltmiş olduğu sorulara dikkat edilmelidir. Nitekim depo niteliği ve kullanım amacı bilinmeden direkt olarak zaman ve fiyat bilgisi veren firmalar ile verimli bir sonuç elde edilemeyecektir.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı Türkiye geneli bir kuruluştur.

Su deposu temizliği dezenfekte işlemleri için Türkiye genelinde hizmet vermekte olan firmamız ile iletişime geçtiğiniz de gerekli bilgiler doğrultusunda planlama yapılarak randevu günü belirlenecektir.

Randevu gününde; tüm belgeleri eksiksiz olarak hizmet verecek olan profesyonel ekiplerimiz tarafından depo temizliği gerçekleştirilecektir. Sağlık Bakanlığının ön gördüğü dezenfektanlar ile temizliği sağlanan depo, sağlıklı kullanıma teslim edilecektir. Temizlik öncesi ve sonrası resimleri firmamız tarafından mutlaka tarafınıza aktarılacaktır.

Dilediğiniz takdir de referans bilgilerini, tüm yetki ve kalite belgelerini de tarafınıza aktaracak olan Tekdez V.İ.P, yıllardır güvenilir ve kaliteli adres olmaya devam etmektedir.


Tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz, personel yetki belgeleri eksiksiz, kurumsal ve profesyonel ekip çalışmasıyla Tekdez V.İ.P, sağlıklı su kullanımı için her konu da destek olmaktadır.

Su deposu temizliği sonrası takibini düzenli olarak yapacak ve periyodik bir çizelgede temizliğin devamlılığını sağlayacak olan firmamız, titizlikle bir çalışma yürütmektedir.

Su kirliliğinden kaynaklı yaşanan tüm hastalıkların ve daha da ileri seviyeye giderek yaşanan ölümlerin önüne geçmek için yıllardır mücadele veren Tekdez V.İ.P, öncelikle sağlıklı yaşam ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermektedir.

Su deposu temizliği küçümsenmeyecek kadar önem teşkil eden bir işlemdir. Hemen her alanda kullandığımız su içerisinde oluşacak her türlü madde mutlaka vücudumuzla temasa geçmektedir. Bu temaslar sonucu oluşan kimi hastalıkların geri dönüşü olmamaktadır.

Her yaş grubundan insanın kullandığı, her birini farklı yollarla etkileyen ve farklı rahatsızlıklara sebebiyet veren su kirliliğine maruz kalmamak için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.


Tekdez V.İ.P; sağlıklı su kullanımı için gerekli tüm belgelere sahiptir ve bu gereklilikte tedbirler ile hizmet vermeye, su deposu temizliğinde doğru adres olmaya ve siz değerli müşterilerimize özenle ve güvenle destek olmaya devam edecektir.

Su deposu temizlik dezenfekte talepleriniz ve konuyla ilgili bilgi almak için lütfen 02125540556 iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021