SU DEPOSU TEMİZLİĞİ YETKİ BELGESİ

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ YETKİ BELGESİ

Günümüzde kullanılan su kaynakları yeryüzünün farklı katmanlarından gelerek bizlere ulaşmaktadır. S yaptığı bu yolculukta toprak katmanlarından çok çeşitli metaller ve elementler ve zirai atıklar toksik maddeleri bünyesine almaktadır.

 

Şehir şebeke suları halkın kullanımına verilmeden önce bir dizi teknik işlem uygulanarak homojen olması, renksiz, tortusuz, kokusuz, sade bir hale getirilmesi arıtılması sağlanmaktadır.


Tekdez V.İ.P su deposu temizliği yetki belgesi bulunan, sektörünün lider kuruluşudur.


Su deposu temizliği yetki belgesi bulunmayan korsan firmalardan sakınmanızı, önemle belirtmek isteriz.

 

Su kaynaklarının içerdiği, doğal ortamda farklı formlarda yaygın olarak bulunan ve en fazla toksisiteye sahip metaller olan argon, kadmiyum, kurşun ve civadır.

 

Bu ağır ve 1. Derece karsinojen ajanlar olarak uluslar arası kuruluş olan IARC tarafından sınıflandırılmıştır. Bu metal ve türevlerinin su kaynaklarına karışması ve kuyu suyu yoluyla direk kullanılması, hiçbir arıtma işlemine tabi tutulmaması gibi etkenler suyun kirliliğinin patojenler dışında sebep olduğu diğer bir tehlikedir.

 

Şehir şebeke suları arıtma işlemleri sonrası fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan ilgili standartlara uygun hale getirilmekte ancak taşıma sistemlerinde olan bulaşma ve korozyon sonucu kısmen kirlenmektedir.

 

 

Su depolarına ulaşan bu suyun etkisiyle su depoları bir süre sonunda kirlenerek mikrobiyal açıdan riskli hale gelmektedir. Salgın hastalıklar ne yazık ki bu suların banyo ve temizlik işlerinde dahi kullanılmasıyla bulaşmaya ve hastalıklara sebep olmaktadır.

 

 

Temizlik ve dezenfeksiyon hizmetleri veren özel kuruluşların sağlıklı ve güvenilir bir dezenfeksiyon hizmeti verebilmesi için sahip olmaları gereken bir dizi kriterler vardır.

 

Bunlardan en önemlisi Sağlık Bakanlığı tarafından denetlemelerden geçerek temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri alanında yeterli bilgi ve eğitime donanıma sahip olduğunda verilmesi uygun görülen su deposu temizliği yetki belgesi düzenlenmektedir.

 

Su deposu temizliği hizmeti sunacak firmaların su deposu temizliği yetki belgesi dışında sahip olmaları gereken diğer yetki ve kalite belgeleri, uygulama yapan teknik personelin bulaşıcı bir hastalık taşıyıp taşımadığını belgeleyen kan tetkik ve sağlık raporları mutlaka olmalıdır.

 

Bunun dışında İş güvenliği mesleki eğitim sertifikaları olan dezenfeksiyon eğitimleri ve kapalı ortam, yüksekte çalışma iş eğitim sertifikaları mutlaka olmalıdır, bu belgeler firmanın Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir ve kaliteli hizmet veren bir firma olduğunun kanıtıdır.


Su deposu temizliği yetki belgesi 

Deponun muhafaza ettiği suyun sağlıklı ve steril kalması depo dezenfeksiyonunun doğru yöntem ve dezenfektanlar kullanılarak 6 ayı geçmeden yaptırılmasıyla sağlanabilecektir.

 

Suyla bulaşan enfeksiyonlardan nasıl korunabiliriz ne yapmalıyız, bunun için öncelikle Sağlık Bakanlığı 2007/67 genelgesi kapsamında toplum sağlığının korunması adına, kullanılan su depolarının en geç 6 ayda bir temizlik ve dezenfeksiyonunun yaptırılması, su tesisat sistemlerinin yılda bir olmak üzere dezenfeksiyonunun ve bakımlarının yaptırılması, günlük hayatımızda kişisel temizlik ve sebze meyve yıkama işlerinde temiz steril su kullanımına özen gösterilmesi, içeriği çok fazla bakteriyel patojen ve ağır metal içerebilen kuyu suyu yada tanker suları kullanılmaması, su depolarına arıtma ve klor dozaj pompalama sistemlerinin kurulması suyun steril kalmasını sağlayacaktır.

 


Tüm bu önlemler sağlığınızın tehlike arz eden enfeksiyon ve hastalıklardan korunmasını sağlayacaktır.


Su deposu temizliği yetki belgesi sahip dezenfeksiyon hizmeti veren kuruluşlar depo temizliğini şu şekilde gerçekleştirmektedirler; ilk olarak müşteriyle bir randevu günü belirlenir, hizmet günü depo gelen teknik personele boş olarak teslim edilmelidir, depo zemininde kalan çok az su ekiplerimiz tarafından dalgıç pompalar yardımıyla sıfırlanmaktadır, temizlik ekibi tarafından depo ya girmeden önce gerekli olan tüm iş güvenliği önlemleri ışıklandırma, tam vücut emniyet kemerleri,tek kullanımlık hijyenik iş elbiseleri,koruyucu maske gibi KKD’ler giyildikten sonra depoya giriş yapılır.

 

İlk olarak depo zemin ve yanal duvarları basınçlı kompresörler yardımıyla yıkanır, zeminde biriken su depo dışına tahliye edilir.

 

Depo iç yüzeyi tekrar dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilir ve yıkanır, son bir durulama ve arıtma uygulamasından sonra temizlik sonlandırılır, deponun şamandıra ve diğer aksamları arıza aksaklık var mı kontrol edilerek müşteriye bilgi verilir, son olarak 6 ay geçerli servis hizmet formu kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.

Artık su deposu steril ve sağlıklı bir hale gelmiştir.


Tekdez V.İ.P, uzman ve eğitimli teknisyen kadrosu ve yönetimiyle temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye genelinde etkin servis ağıyla sizlerin yanında olmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021