SU DEPOSU TEMİZLİĞİ TALİMATI

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ TALİMATI

Ülkemizde, doğum, göçler ve sağlıklı yaşam koşulları ve standartların gelişmesi, nüfusun hızla artmasını sağlamış, dolayısıyla gıda ürünleri ve su tüketimini de hızlı bir şekilde artırmıştır.

 

Tükettiğimiz gıda ve suyun sağlıklı yollardan temini ve sofralarımıza kadar gelişi aşamaları, besin üretim zinciri olarak adlandırılmaktadır.

 

Gıda üretiminin her aşamasında da su kullanıldığı için, suyun güvenilir ve sağlıklı olmasının ne anlama geldiğini, tüm tüketicilerimizin düşünmesi ve sorgulaması gerekmektedir.

 

 Şebeke suyunun, saf suyun birtakım kimyasal işlemlerden geçirilerek, kullanma ve içme suyu haline gelmesi sürecinde, suyun yapısında var olan yoğun organik partiküller, elementler, minimuma indirilir. Ancak suyun yapısında asgari bir miktar farklı maddeler kalmaktadır.

 

Suyun şehir şebekesine dağıtım ve iletim aşamalarında gerek boru hatlarında gerekse, çevresel bir takım bulaşmalar ile, yaşam alanlarımız olan, evlerimize, yüzlerce insanın çalıştığı fabrika, sanayi ve işletmelere, değişerek gelmektedir.

 

Şebeke suyuyla doldurulan su depolarında, depodaki suyun sirkülasyonu yoksa, sürekli kullanılmıyorsa, artı temizlik ve dezenfeksiyonunu düzenli yaptırılmıyorsa, suyun yapısında var olan maddeler nedeniyle, açıklıklardan giren havayla karışan partiküller, bakteri ve patojenler, nedeniyle bu zararlı bakteri ve patojenler hızla çoğalarak, suyu sağlıksız ve kullanılamaz hale gelmektedir.


 


Deponun bulunduğu konum ve yer nedeniyle maruz kaldığı ısı ve güneş ışınları, suda yosunlaşma oluşturmakta buda bakteriler için artı besin kaynağı olmaktadır.

 

Depolarınızda bulunan, bu tehlike saçan suların günlük işlerimizde kullanımı sonucu, kolera, sıtma, hepatit a,bir çeşit akciğer hastalığı olan lejyoner rahatsızlığı, çocuk felci, beyin iltihabı mikrobu, gibi ciddi ölümcül olabilecek hastalıkların yanında, yaş ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik gibi rahatsızlıklar da oluşabilir.

 

Bütün bu sağlık sorunları ve tehlikelerden sevdiklerimizi ve kendimizi korumak adına yapmamız gereken, su deposu temizliği talimatı şartlarını sağlamamız gerektiğidir.


 


Bu talimatlarda Sağlık Bakanlığı halk sağlığı adına, kullanılan su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonunun, yetkili firmalarca,6 aylık periyotlarla düzenli olarak yaptırılması gerektiği önemle vurgulanmıştır.

 

Mahalle aralarında kuyu, tanker ve bidonlardan kesinlikle içme suyu temin edilmemesi belirtilmiştir. Bu kaynaklarda bulunan suların steril ve sağlıklı olmadığını herkesin bilmesi gerekmektedir.

 

 Su deposu dezenfeksiyonunun, su deposu temizliği talimatı belirtildiği gibi yapılması için, yapan firmanın sağlık bakanlığınca yetkili olması, doğru güvenilir hizmet almanız açısından çok önemlidir.

 

Piyasada bulunan onlarca dezenfeksiyon firması arasında hangi kriterlere bakmalısınız, öncelikle dezenfeksiyon ve temizlik işini yapacak olan personelin uzmanlığını gösteren mesleki yeterlilik belgeleri, kapalı ortam ve yüksekte çalışma eğitim sertifikaları, iş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikaları, sağlık portör muayeneleri ve kan tetkikleri sağlık raporları, firmanın müşteri memnuniyeti odaklı, çalışma plan ve disiplinini, kanıtlayan İSO gibi kalite yönetim sistem belgelerini  dezenfeksiyon firmasından talep etmelisiniz.

 

Bütün bu belgelerin olması o firmanın yetkili ve onaylı, temizlik ve dezenfeksiyon alanında uzman olduğunu göstermektedir.

 

Firmamız Tekdezvip, Anadolu ve Avrupa yakası başta olmak üzere, Türkiye çapında yaygın hizmet ağıyla, yetkili ve eğitimli personeliyle, Sağlık bakanlığı su deposu temizliği talimatı genelgesi doğrultusundan hareketle, toplum sağlığını korumak adına, siz değerli müşterilerimize dezenfeksiyon hizmetlerini sunmaya tüm gayret ve çabasıyla sürdürmeye devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021