SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL TEMİZLENİR

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL TEMİZLENİR

Günümüzde Sanayinin gelişmesi ve nüfusun da hızla artışıyla beraber, iş ve sosyal hayatımızda suyun kullanımı her geçen gün artmaktadır.

 

Bu yoğun kullanımla beraber sağlığımız için, suyun sağlıklı olmasının önemini her insanımızın kavraması çok önemli bir konudur.

 

Son yıllarda dünyada küresel ısınmayla beraber, su kaynaklarının azalması alternatif çözümler üretilmesine sebep olup, buda suyun içerisine inorganik yada organik diyebileceğimiz farklı maddelerin gözden kaçıp karışmasına, kalitesinin, sağlığının değişmesine, suyun daha çabuk bozulmasına imkan tanımaktadır.

 

İçme ve kullanma sularına bulaşmış olan bakteri, virüs, küf gibi tehlikeli mikroorganizmalar, tıp alanında teknolojinin ve bilimsel keşiflerin henüz olmadığı dönemlerde, tifüs, kolera, hepatit , sıtma gibi ölümcül yada ciddi hastalıkların oluşmasına ve milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş,  yıllarca yapılan araştırmalar sonrasında yaşanan tıbbi ve teknolojik gelişme ve buluşlar sayesinde, suyla taşınan bu tehlikeli mikroorganizmalar, etkisiz hale getirilmiştir.


 


Şebeke suyu klorunun bir süre sonra yetersiz olduğu su depolarında, işte bu mikroplardan korunmak için, özellikle toplu yaşam alanları olan site ve konutlar, yazlık ve kışlık otel ve konaklama tesislerinde özellikle yaz aylarında  yoğun olan yüzme havuzlarında, üniversite yurtları, kreşler,ana okulları, hastane gibi kurum ve kuruluşlarda ve çok sayıda insanın çalıştığı fabrikasyon sanayi işletmelerinde, etkili, güvenilir dezenfektanlarla,  su depolarının ve su sebillerinin dezenfeksiyon işlemlerinin düzenli olarak yaptırılmasının sağlığımızı korumamız açısından mutlaka gerekli olduğunun bilincinde olmamız gerekiyor.

 

 Burada şu soruyu kendimize sormalıyız, su deposu temizliği nasıl temizlenir, nasıl yapılır, kimler bu işi yapabilir?

 

Dezenfeksiyon işini yaparken nelere dikkat etmeleri gerekir, siz değerli tüketicilerimizin sorgulaması gerekir.


 


Ülkemizde su deposu temizliği yapan birçok kuruluş ve firma vardır. Firma seçiminde nelere dikkat etmeliyiz sorusu herkesin kendine sorması gereken en önemli sorudur.

 

Firma seçiminde, bu firma kurumsal mıdır, sağlık bakanlığı yetkili firması mıdır, personeli eğitimli midir, gibi ana konuları araştırmamız sağlığımızı korumamız açısından atlanmaması gereken bir noktadır.


Bu ana başlıklar araştırıldıktan sonra, yetki belgeleri yanında, dezenfeksiyon işlemini gerçekleştiren kişilerin, sağlık portör muayenelerinin sağlık tetkiklerinin sorgulanması, iş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikaları, branşın da uzman olduğunu gösteren mesleki yeterlilik sertifikaları, kapalı ve ortam ve yüksekte çalışma sağlık belgelerini firmadan isteyiniz.

 

Ayrıca tükettiğimiz sularla ilgili mevzuat ve yönetmeliklerde sağlık bakanlığının 2007/67 sayılı genelgesinde açıklanan hususlar, dezenfeksiyon hizmeti veren firmaların uygulaması gereken yasal yükümlülüklerdir. 

 

Su deposu temizliği nasıl temizlenir, diye düşündüğümüzde hangi kimyasallar kullanılır sorusu da tüm tüketicilerin, su dezenfeksiyonu işlemini yapan firmalardan sorması gereken diğer bir önemli konudur. Kullanılan su dezenfektanlarından kısaca bahsedecek olursak;

 

Yaygın olan biyosidal ürünler arasında, Dünya da ve ülkemizde de çok kullanılan dezenfektanlardan birisi de klor’dur. Günümüzde su deposu temizliği firmaları, klorun farklı kimyasal bileşenlerini su dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılmaktadır.

 

Klor insanlara ve çevreye, gıda ürünlerine zarar veren birçok mikrobiyal etmeni etkisiz hale getirdiği ve maliyetinin az olması nedeniyle çok talep edilen bir üründür.

 

Klor maddesi üç ayrı formda piyasada bulunmakta ve farklı sektörlerde işe uygun olarak tercih edilmektedir. Bu formlar; Sıvı klor(Sodyum hipoklorit), Gaz klor( saf klor )ve Toz klor( calsiyum hipoklorit)  şeklindedir.

 

 Bu üç formdan hangisi olursa olsun suya verildiğinde hipoklorit asit (HOCL) oluşur. Dezenfeksiyonu sağlayan işte bu madde içerisinde ki güçlü bir oksitleyici olan OCl iyonudur.


Bunun dışında, kurum ve kuruluşların şehir şebeke suyunun, otel konaklama mekanlarının, sosyal tesislerin yüzme havuzları, su sebil ve su depolarının ve farklı kullanım yerlerinin dezenfeksiyon işleminde, güçlü bir dezenfektan olan ozon gazı da yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Dezenfektan üreticisi firmaların gelişen teknolojiyi kullanarak yaptıkları ar-ge çalışmaları sonucu, kullanılan kimyasal dezenfeksiyonlarda değişmekte, daha sağlıklı ve çevre dostu, kalıntı bırakmayan ürünler oluşturulmaktadır.

 

Kullanılan dezenfektanların, sıvı katı formu, ortam sıcaklığı, suyun ph derecesi, suyun sıcaklığı yapılan dezenfeksiyon uygulamasının başarısını etkileyen önemli noktalardır. Su deposu dezenfeksiyonu yapan firmalarının bu konulara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Uygulayıcı personelin bilgi ve tecrübesi burada devreye girmektedir. Su depolarında şehir şebeke suyunun taşımış olduğu çamur, kum, bir takım organik maddeler, havadan karışan toz ve partiküller, suyun beklemesiyle birlikte bir takım zararlı bakterilerinde üreyerek çoğalmasına ortam sağlar.


 


Suda organik atıkların olması yosunlaşmaya sebep olurken, güneş ışınları ve ısınma bu yosunlaşmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemi zayıf, hassas olan çocuklarımızın ve hasta, yaşlı sevdiklerimizin sağlığının bu tehlikeli bakteri ve mikroplardan korunması için, su dezenfeksiyonu yapan firmaların doğruluğu ve bilgisi, güvenilirliğinin gözden kaçırılmaması gerekiyor.

 

Su deposu temizliği nasıl temizlenir, sorusuna gelince, olması gereken dezenfeksiyon işleminden kısaca, bahsedecek olursak;

 

Öncelikle hizmet almak isteyen kişi yada kuruluşla görüşülerek uygun bir tarihe randevu belirlenir.

 

 Müşteri randevu tarihine kadar depodaki suyu kullanır yada tahliye eder, kalan çok az miktardaki su ekibimizce depo dışına tahliye edilir.

 

Depoya girmeden önce ekibimiz tarafından, depo içerisine ışıklandırma yapılarak gerekli güvenlik önlemleri alınır. Tek giyimlik hijyen kıyafetlerini giyerek ve olası gaz kaçaklarına karşı gaz maskelerini takarak, depoya giriş yapılır.

 

Kir sökücü dezenfektanlar ile basınçlı kompresör yardımıyla deponun zemin ve yan duvarları kirlerden arındırılarak bir ön temizlik yapılır.

 

Sonrasında depo zeminine biriken kir ve tortular, pompalar yardımıyla dışarı atılır. Deponun tüm yüzeyleri tekrar dezenfekte edilerek basınçlı kompresörler yardımıyla yıkanıp temizlenir.

 

Depo zemininde biriken su tekrar dalgıç pompalar yardımıyla, dışarı tahliye edilir. Son bir durulama, yıkama işleminden sonra dezenfeksiyon işlemi sonlandırılır. Sağlıklı bir kullanıma müşterimize teslim edilir. Temizlenmiş depoya su almadan önce deponun şamandıra ve benzer tüm aksamları kontrol edilip, herhangi bir arıza olup olmadığına bakılarak müşteriye bilgi verilir.

 

Deponun temizlik öncesi ve temizlik sonrası durumları fotoğraflanarak, sonrasında mutlaka müşteriye mail olarak gönderilir.

 

Temizlik sonrası, yetkili kurumların denetimlerde sizden isteyeceği 6 ay geçerli olan servis hizmet formu kaşe imzalı olarak, fatura ile beraber size teslim edilir.

 

Bu bilgiler siz değerli müşterilerimizin, su deposu temizliği nasıl temizlenir, nasıl olmalıdır konusunda doğru bir ön fikir edinmenizi sağlayacaktır. Sorumlu bilinçli her insanın, su dezenfeksiyonu konusunun ne kadar önemli olduğunu anlaması,  genel toplum sağlığının korunması açısından hepimize düşen en önemli görevdir.

 

Siz değerli müşterilerimizin,  sürekli yada  gerektiğinde kullandığımız su depolarındaki suların, su sebillerinin  sağlıklı olması için neler yapılması gerektiği yani dezenfeksiyonu konusuna yukarda aktardığımız bilgiler veriler ışığında daha farkında hareket edeceğinizi, bu bağlamda çevrenizi  de bilgilendireceğinizi ümit ediyoruz.

 

Su depoları temizliği nasıl temizlenir,nasıldır sorusunu sürekli merak etmeliyiz kendimize  sormalıyız,  bu gibi sağlığımızı ilgilendiren konularda  daha  ilgili özenli davranmak, ilerde olabilecek  ciddi önemli sorunları engelleyecektir.

 

Tekdez V.İ.P. ailesi olarak; sağlıklı bir toplum yaşamının sürdürülmesi adına, Türkiye genelinde yaygın hizmet ağımız ve alanında, yetkin, deneyimli eğitimli, bilinçli uzman ekipleriyle, su deposu, su sebili, havuz ve denge tankı, soğutma  kuleleri, ortam dezenfeksiyonu, su deposu izolasyonu ve su tesisatı temizliği alanlarında, son teknolojik yöntemlerle hizmetlerini sürdürmeye, tüm gayretiyle, çalışma ve hizmetlerine devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021