SU DEPOSU TEMİZLEME ŞİRKETLERİ

SU DEPOSU TEMİZLEME ŞİRKETLERİ

İçme ve kullanma sularımızın, hangi aşamalardan geçerek evlerimize, işyerlerimize ulaşana dek suyun içeriğinin nasıl değiştiği önemli bir konudur.

 

Şebeke sularının saf suyun işlenerek kullanılabilir hale getirilmesi birçok kimyasal işlem uygulanması gerektirmektedir.

 

Suyun şehir dağıtım hattına verilmesinden bir süre sonra su çeşitli nedenlerle korunmayarak kontamine hale gelmektedir.

 

Yapılan klorlama işlemiyle bu sular bir süre temiz kalmakta, sonra, çevresel etkenler ile suya geçen bir takım tarım ilaç atıkları, çeşitli partiküller, metal bileşikleri, toz, kum, organik diyebileceğimiz maddeler suyu tekrar kirletmektedir.

 

Su tesisat sistemlerinin birer parçası olan su depolarında depolanan bu suların, sirkülasyonu yoksa, düzenli aralıklarla depo temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmıyorsa, ısınma, PH değişikliği gibi bakteri ve patojenlerin gelişmesi ve besi ortamı oluşmasını destekleyen kimyasal faktörler varsa, depo suyunun kullanılması sonucu kısa sürede sağlığımız açısından, tehlikeli hastalık ve rahatsızlıklara yol açması kaçınılmazdır.

 

Su kaynaklı hastalıkların belirli dönemlerde artması nedeniyle Sağlık bakanlığının özellikle su depoları ve su tesisatı temizliği ve bakımı konusunda yayınladığı 2007/67 sayılı genelgeyle, halk sağlığını korumak adına toplumu bilgilendirmek ve daha bilinçlendirmek amaçlanmıştır.

 

Sorumlu birer insan olarak hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdeki insanların sağlığını düşünerek, yaşadığımız ortamda kullandığımız suların temizliğine ve su depolarının temizlik ve bakımını unutmamalıyız.


 


Günümüzde özellikle büyük şehirlerde çok sayıda su deposu temizleme şirketleri bulunmaktadır.

 

Bu şirketlerin ilgili kurumca su dezenfeksiyonu alanında yetkili olması, doğru güvenilir bir temizlik hizmeti almanız açısından çok önemlidir.

 

Şirketin Sağlık bakanlığı tarafından yetki belgesi verilmesi, personel dezenfeksiyon mesleki yeterlilik eğitim belgeleri, iş sağlığı ve güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma eğitimleri, personeli herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmadığını gösteren sağlık muayene portörleri ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları olması, kaliteli ve profesyonel bir şirket olduğunu kanıtlamaktadır.

 

Su deposu temizleme şirketleri, temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde, yere ve duruma göre farklı dezenfektanlar kullanmaktadır.

 

Bu dezenfektanların sağlık bakanlığı ruhsatlı kimyasallar olması, yapılan temizlik işleminin daha güvenilir olmasını etkilemektedir.

 

Su Temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde yüz yıllardır yaygın olarak en çok kullanılan ürün farklı formülasyonlarda olan klor maddesidir.

 

Klor suya karıştırıldığında güçlü bakterisit özelliği olan hidroklorik asit ve hipoklorik asit oluşur.

 

 Bakterilerin besin oksidasyonunu ve enzim aktivitesini azaltarak etki eder.

 

Su deposu temizlik şirketleri, temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini yaparken nelere dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Dezenfeksiyon işlemi nasıl yapılmaktadır, kısaca bahsedecek olursak, öncelikle müşteriyle uygun bir randevu günü belirlenir.

 

Temizlik hizmetinin yapılacağı günden önce depodaki su müşteri tarafından tahliye edilir, depo dibinde kalan çok az su dalgıç pompalar tarafından, gelen teknisyenlerimiz tarafından tahliye edilir, depoya girmeden önce iş güvenliği önlemleri olan, ışıklandırma ve ekipman kurulumu yapılır, tek kullanımlık iş kıyafetleri giyilir ve gaz kaçağı sorununa karşı 3M gaz maskeleri takılarak depoya giriş yapılır.


 


Depo zemin ve yanal duvarları dezenfektanlar kullanılarak basınçlı kompresörler yardımıyla ön yıkama yapılır.

 

Oluşan tortu ve kirli su depo dışına tahliye edilir.

 

Depo içi tekrar dezenfekte edilerek 10 dakika kadar bekletilir ve basınçlı kompresör yardımıyla tekrar yıkanır. Son bir durulama işleminden sonra depo içi steril bir şekilde kullanıma müşteriye teslim edilir. Temizlik işleminden sonra,  6 ay geçerli servis hizmet formu kaşe imzalı olarak yetkiliye teslim edilir.

 

Sektörün öncü ve yetkin kuruluşu olan TekdezV.İ.P. teknik gelişmeler ışığında çalışan uzman teknisyen kadrosuyla, yılların deneyim ve tecrübesiyle, temizlik ve dezenfeksiyon alanında hizmetlerini, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye genelinde sunmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021