SU DEPOSU TAMİRİ

SU DEPOSU TAMİRİ

Su depoları apartman, kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu suyun karşılanması konusunda yardımcı, genellikle zemin katlara kurulmuş olan sistemlerdir.

Zamanla içinde bulundurduğu suyun yıpratıcı ve aşındırma etkisine bağlı olarak bakteri üremesi ile birlikte çeşitli hasarlara maruz kalabilmektedir.

 

Hasar görülen durumlarda su deposu tamiri ile hasarın giderilmesi sağlanabilmekte ve sağlıklı kullanıma uygun bir hale gelebilmektedir.

 

Su deposu tamiri çeşitli izolasyon yöntemleri ile sağlanabilmektedir. Depolar kullanılan materyallere göre çeşitlilik gösterdiği gibi gereken tamir konusunda da çeşitlilik göstermektedir.

 

Beton ve fayans su depolarında suyun yıpratıcı etkisi ile oluşan yarık ve çatlaklar iki şekilde tamir edilebilmektedir. Beton depo içi fayans kaplı değil ise sürme bazlı izolasyon ve membran kaplama ile sağlıklı kullanımına dönebilecektir.


Su deposu tamiri 


Fayans kaplı beton depolarda membran direkt olarak uygulanabilirken, sürme bazlı izolasyondan önce izolasyon malzemesinin fayansa tutunabilmesi için ara akrilik astar atılmalıdır.

 

Sürme bazlı izolasyon yöntemi ile sağlanan su deposu tamiri depo içinde kuruluğun sağlanması gerektiğinden 15-20 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Sürme bazlı uygulanan tamir, su kaçağını %40 oranında kesebilmektedir.

 

Membran kaplama yöntemi ile sağlanacak olan tamir depo içinde sadece membran malzemesi kullanımı gerektirdiğinden hizmet süresi depo büyüklüğüne göre 1-2 gün arasında değişiklik göstermekte ve su kaçaklarını %99 oranında kesebilmektedir.

 

Bu nedenle yarık ve çatlaklardan kaynaklı su kaçaklarının yoğun görüldüğü beton ve fayans su depolarında en iyi tamir işlemini PVC membran kaplama yöntemi sağlamaktadır.

Metal depolarda karşılaşılan aşınma ve yıpranma durumlarında epoksi izolasyon yöntemi ile su deposu tamiri sağlanmaktadır. Ancak metal depolarda görülen aşınma ve yıpranma sonucu su kaçağı başladı ise izolasyon uygulanmamaktadır.

 

Depo kurulumu sağlayan firmadan teknik destek talebinde bulunup parça değişikliği sağlanması gerekmektedir. İzolasyon yöntemleri ile sağlanan tamir işlemlerinde herhangi bir malzeme değişikliği sağlanmamakta, mevcut depo üzerine işlem uygulanmaktadır.

 

Epoksi izolasyon yöntemi ile sağlanan depo tamiri, su ve metal etkileşiminden kaynaklı oluşmuş olan paslanmanın yok edilmesini, suyun steril ortamda saklanmasını ve sisteme sağlıklı suyun doğru bir şekilde dağılım yapabilmesini sağlamaktadır.

 

Paslanma görüldüğü takdirde uygulanacak olan epoksi yöntemli depo tamiri, depoda yarık ve çatlak oluşumunu belli bir ölçüde engellemiş olmaktadır. Bu nedenle yarık ve çatlak oluşumu görülmeden epoksi yöntemi ile uygulanacak olan izolasyon deponun kullanım ömrünü uzatmış nitelikte bir işlem olacaktır.

Plastik depolarda izolasyon ve tamir işlemi sağlanmamaktadır. Suyun yıpratıcı etkisi ile görülebilecek olan yarık ve çatlakların önüne geçebilecek bir işlem bulunmamaktadır.

 

Plastik su depolarında bakteri oluşumuna bağlı oluşacak yıpranmanın önüne düzenli depo temizliği ile geçilebilmektedir. Bu depolarda görülen yarık ve çatlaklar herhangi bir izolasyon ve tamir yöntemiyle giderilemediği için depo değişimine gidilmesi gerekmektedir.

Su depolarında görülen hasara bağlı olarak değişiklik gösteren izolasyon ve tamir yöntemleri, kullanılan yöntem ne olursa olsun dikkat ve titizlik gerektiren işlemlerdir.

Konusunda uzman ve gerekli yetki belgelerine sahip kuruluşlar tarafından sağlanması önem arz etmektedir.

Aksi takdirde alınacak olan izolasyon ve su deposu tamiri hizmeti yanlış sonuçlanacak ve konu depo hasarından depo kaybına kadar gidecektir. Böyle bir mağduriyetle karşılaşmamak adına hizmet alınacak kurumdan yetki ve kalite belgelerinin talep edilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, İl Sağlığı ve Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından onaylanmış yetkili bir kuruluştur. Sunduğu tüm hizmetler için yetki ve kalite belgelerini gerekirse referans bilgilerini paylaşmaktan kaçınmayan sektörün öncü gelen firmalarındandır.

 

Su deposu tamiri ve su deposu temizliği hakkında detaylı bilgi için lütfen Tekdez V.İ.P ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021