SU DEPOSU NEREYE KONUR

SU DEPOSU NEREYE KONUR

Su deposu nereye konur

Suyun barajdan çıkıp ulaştığı, muhafaza edildiği alan su depolarıdır.

Su deposu nereye konur sorusu ile sık karşılaşmaktayız.

Su depolarının temizliği ve olduğu yer sağlıklı kullanımı açısından önem teşkil etmektedir.

Su depolarıyla genel olarak çatılar da ya da bodrumlar da karşılaşmaktayız. Çatılara kurulan depolar da, deponun güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Gün ışığına maruz kalan depolar da yosunlanmalar meydana gelmekte ve bakteriler için elverişli alan oluşturulmuş olmaktadır.

Deponun yosunlanmasını engellemek için sadece gün ışığına maruz kalması yeterli olmayacaktır. Mutlaka düzenli ve periyodik olarak depo temizliğinin yaptırılması gerekmektedir.

Bodruma kurulan depolar da, deponun kapak aralıklarına mutlaka dikkat edilmelidir. Kapak aralıklarında olabilecek boşluklardan fare ölüsü, haşere ölüsü gibi atıklar depo içerisine nüfus edebilmekte ve depoyu bir bakteri yuvası haline getirebilmektedir.

Kapak aralıklarındaki boşluklara dikkat edilip boşluk olmadığından emin olunması da deponun bakteri yuvası olmaması için yeterli bir çözüm olmayacaktır. Depo temizliği düzenli ve periyodik olarak yaptırılmadığı takdir de, zamanla oluşacak olan e-coli, enterekok, koliform bakterilerine maruz kalacak ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verecektir.

Su deposunun genel olarak konulduğu ve karşılaşılan alanlar dışında, su deposu nereye konur denildiğinde, nereye konulduğundan çok nasıl ve ne şartlarda muhafaza edildiği önemlidir. Depoların kolay ulaşılabilen ve havalandırılabilecekleri alanlara konumlandırılması sterilizasyon açısından önem teşkil etmektedir.

Su deposunun kolay erişilebilir olması, temizliğinin yapılması için elverişli bir alanda olması demektir. Düzenli olarak yapılması gereken temizlik için uygun alanda olması su deposunun sağlıklı kullanımı için önemli bir unsurdur.

Havalandırılabilecek bir alanda olması gerekmektedir. Havalandırılarak deponun içerisinde oluşabilecek rutubet, koku gibi etkenler egale edilmeye çalışılmalıdır. Nitekim deponun olduğu yer ve temiz kullanımı insan sağlığını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Su deposu nereye konur sorusunun en açık ve net şekilde temizliği yaptırılmadığı sürece nereye konulduğunun bir önemi olmadığı gerçeğidir. Su barajdan çıktığında, depoya ulaşana dek çamur, balçık ve yabancı maddeleri de beraberinde taşımakta ve barajdan çıkıp depoya ulaşan su direkt kullanıldığı takdir de kirli su kullanımı gerçekleşmektedir.

Kirli su kullanımı devamı niteliğinde, depoda oluşacak olan bakterilerin insan vücuduna teması kaçınılmaz olacaktır. Tifo, kolera, yüksek ateş ve ishal gibi ciddi derecede rahatsızlıklara zemin hazırlanmış olacaktır. Kirli su kullanımı hayat kaybına sebebiyet verebilecek kadar ciddi bir unsurdur.

Sağlık Bakanlığı genelgesince de zorunlu kılınmış olan en geç 6 ayda bir yapılması gereken su deposu temizliği, tamamen insan sağlığı açısından en uygun olan su kullanımının gerçekleşmesine dair uygulanmış bir genelgedir.

Su depoları konulduğu yerde iyi muhafaza edilemediği takdir de nereye konulursa konulsun sağlıklı ve steril kullanım sağlanılamayacaktır. Kimi zaman depo kirliliğinden kaynaklı yaşanan yosunlanma, çatlamalar, delinmeler gibi problemlerde deponun tamamen değiştirilmesi gerektiği gibi  depo kayıplarıyla da karşılaşmaktayız. Bu şekilde problemler yaşandığı ve depo bu duruma geldiği takdir de uygulanacak olan işlemler depo kaybı yanı sıra uzun süreli ve daha maliyetli işlemler olmaktadır. Uygulanan işlemler sonucu deponun tekrar aynı reaksiyonları gösterebilecek olması  ve verimini yitirecek olması da bir ihtimaldir.

En geç 6 ayda bir su deposu temizliği yaptırılarak bu tür problemlere zemin hazırlanmamalı ve sağlıklı su kullanımının önemi göz ardı edilmemelidir.

Su deposu temizliği yaptırılacak olan firmanın mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, yetki ve kalite belgeleri, personel yetki belgeleri eksiksiz olmalıdır. Su deposunun, temizlik öncesi ve sonrası resimlerini tarafınıza aktarabilecek nitelikte güvenilir ve takip odaklı, mağdur olunmayacak firmalar olmasına özenle dikkat edilmeli ve mutlaka belgeler, tercihen de referanslar sorgulanmalıdır.

Tekdez V.İ.P kurumsal ve profesyonel ekip çalışmasıyla su deposunun konulacağı yer dahil yapılacak olan bütün işlemler için siz değerli müşterilerimize gerekli bilgiler aktarılacak, bu doğrultuda su deposu temizliği planlamanız gerçekleştirilerek, su deposu sağlıklı kullanıma teslim edilecektir.

Sağlık Bakanlığı onaylı Tekdez V.İ.P, tüm yetki ve kalite belgeleri, personel yetki belgeleri eksiksiz, kurumsal ve profesyonel ekip çalışmasıyla Türkiye geneli bir kuruluştur.

Su deposu temizliği, planlaması, güvenilir, özenle ve titiz takibi için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021