SU DEPOSU KONTROL VE DENETLEMESİ YÖNETMELİĞİ

SU DEPOSU KONTROL VE DENETLEMESİ YÖNETMELİĞİ

Su depoları, her alanda ihtiyaç olan suyun muhafaza edildiği alanlardır.

Sağlıklı su kullanımı için su depolarının temiz ve steril olması gerekmektedir.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı belgesi ile su deposu kontrol ve denetlenmesi yönetmeliği kapsamında yıllardır hizmet vermekte olan Türkiye geneli kurumsal bir kuruluştur. Su deposu temizliği ve doğru hizmet için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Su deposu kontrol ve denetlenmesi yönetmeliği; Sağlık Bakanlığı genelgesince su depolarının kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir diğer dönemlerde en geç 6 ayda bir temizletilme zorunluluğunu kapsamaktadır.

 Su depolarının kirlenmesi ve sonuçları incelenecek olursa öncelikle barajdan temizlenmiş olarak çıkan suyun depoya neden kirli ulaştığı üzerinde durmak doğru olacaktır.

Barajdan çıkan su, depoya ulaşana dek beraberinde çamur, balçık ve benzeri maddeleri de taşıyarak depo içerisine karışmaktadır. Bu durumda beraberinde taşımış olduğu yabancı maddeler suyun kirlenmesine neden olmakta ve gerekli temizlik zamanında yapılmadığında deponun içerisinde bakteri üremesine neden olmaktadır. Ayrıca bu durum zamanla deponun da işlevini verimli olarak yerine getirmesini engelleyecektir.

 

Su depolarının düzenli ve periyodik olarak temizletilmesi gerekmesinin öncül nedeni halk sağlığının göz önünde bulundurulmuş olmasıdır. Kirli depo içerisinde meydana gelecek olan bakteri üremesi insan sağlığı açısından tehlike arz etmektedir.

Depo içerisinde hızla üreyecek ve rahatsızlıklara sebebiyet verecek olan bakterileri; ekoli, enterekok, koliform olarak belirtmek doğru olacaktır.

Su deposu kontrol ve denetlemesi yönetmeliği 

Bu bakteriler; tifo, kolera, kırım Kongo kanamalı ateş, yüksek ateş, ishal, kusma, bulantı gibi ciddi boyutta rahatsızlıklara sebebiyet vermekte ve sonuçlar ölümcül olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü raporunda; kirli su kullanımından kaynaklı ölümler sigara ve alkolden sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İnsan sağlığını ciddi boyutta etkileyen kirli su kullanımının sadece içme suyu olarak düşünülmemesi gerekmektedir. Su birçok alanda insan vücuduna temas etmektedir. Duş alırken, meyve sebze yıkarken gibi kullanım alanları bu duruma örnek gösterilebilir.

 

Bu durumda suyun kirli olması, bakterilerin bulaşmış olacağı meyve sebze tüketimi ve insan vücudunun temizlik esnasında bakterili suya maruz kalacağının göstergesi olacaktır.

Su deposu kontrol ve denetlenmesi yönetmeliği, insan sağlığının bu tür ciddi boyutta rahatsızlıklara maruz kalmaması ve sağlıklı yaşamın sürdürülebilmesi için uygulamaya konulmuş denetlemelerdir.

Bu tür denetlemelerde su deposunun duruma göre 3 ayda bir ya da en geç 6 ayda bir temizliğinin yaptırılıp yaptırılmadığı kontrol edilecektir.

Ancak denetlemelerde özellikle firma nitelikleri sorgulanacak ve herhangi bir firma tarafından yaptırılmış olan temizliğin kanuni hükmü bulunmayacaktır.

 

Firmanın nitelikleri arasında sorgulanacak olan belgeler özellikle Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi olacaktır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz olarak sorgulanacaktır. Ancak bu belgelere sahip firmalar tarafından iş bitiminde teslim edilecek olan iş tamamlandı formunun kanuni hükmü bulunmaktadır.

Bu belgeler mutlaka sorgulanmalı, ihmal edilmemelidir. Yalnızca denetlemeler açısından değil, sağlıklı su kullanımından emin olunabilmesi, doğru yöntem ve metotlarda profesyonel hizmet alınabilmesi için sorgulanması gerekli belgelerdir.

 

Bu belgelerin gereklilik nedenleri incelenecek olursa; Sağlık Bakanlığı onaylı belgesi tüm denetlemelerden geçmiş yasal bir kuruluş olduğunun göstergesi olacaktır.

TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi; doğru yöntem ve metotlara hakim ekipler tarafından hizmet verildiğinin kanıtı niteliğinde olacaktır.

 İş sağlığı ve güvenliği sertifikası; iş güvenliği uzmanları tarafından verilen eğitimin tamamlandığı ve sınavlardan başarı ile geçildiğinin göstergesi niteliğindedir.

Tüm yetki ve kalite belgelerinin eksiksiz olması ve personel yetki belgelerinin eksiksiz olması verilecek olan hizmetin uzman ve eğitimli ekipler tarafından planlı şekilde ve zamanında profesyonel hizmet olarak sunulacağının kanıtı niteliğindedir.

Bu belgeler; su deposu kontrol ve denetlenmesi yönetmeliği kapsamında kanuni hükmü bulunan bir temizlik hizmeti verilmiş olmasının yanı sıra kaliteli ve güvenilir hizmet alındığının kanıtı niteliğinde olacaktır.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, TÜRKAK Akredite İSO kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz, uzman ve eğitimli ekipler tarafından profesyonel hizmet sunmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P tüm sorunların çözümü için profesyonel hizmet sağlayacaktır ve tekrar aynı problemlerin yaşanmaması için planlı bir takipte tutacaktır.

Firmamız, sağlıklı su kullanımı için yıllardır doğru adres olmaya devam etmektedir.

Su deposu temizliği hakkında detaylı bilgi ve doğru hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021