SU DEPOSU KAÇIRIYOR

SU DEPOSU KAÇIRIYOR

Su depoları zamanla suyun yıpratma ve aşındırma etkisi ile çatlak ve delinmelere maruz kalabilir. Bu çatlak ve delinmeler deponun suyu haznesinde tutmasını ve gereken durumlarda sisteme su yayılımını sağlayabilmesini engellemektedir.

 

Su deposunun kaçırıyor olması, insan sağlığı ve hijyeni için kullanımı önemli olan suyun sağlıklı sunulamamasından başka daha büyük sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kaçak oluştuğu durumlarda suyun temele ulaşması depo kaçağının yaratabileceği en tehlikeli unsurdur. Su temele ulaştığında temelde çürüme ve erime başlangıcına neden olacaktır.

 

Kullanım sağlanan su deposu kaçırıyor ise zaman kaybetmeden yetkili bir kuruluştan destek alınarak gerekli yöntemler ile izolasyon işlemi yapılmalıdır.

 

İzolasyon su depolarında görülen aşınma ve yıpranma ile oluşan depo kaçaklarını giderebilme niteliğini taşıyan bir işlemdir. İzolasyon hizmeti, depo yapımında kullanılan materyallere ve niteliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Su deposu kaçırıyor ise öncelikle hangi izolasyon yöntemi ile sorunun çözüleceği tespit edilmelidir. Bunun için depo niteliğinin bilinmesi gerekmektedir.


Su deposu kaçırıyor 


Depolar plastik, metal ve beton depo olarak hizmete sunulmaktadır. Bu çeşitleri kendi içlerinde de kullanılan malzemeye göre ayrılmaktadır.

 

Plastik depolarda izolasyon işlemi sağlanamamaktadır. Eğer plastik su deposu kaçırıyor ise, izolasyon işlemi ile bu kaçak giderilememektedir. Bu nedenle su kaçağı görüldüğü takdirde plastik depo için yapılabilecek olan doğru işlem depo değişikliğine gitmek olacaktır.

Metal depolarda karşılaşılan asıl büyük sorun metal ve su etkileşimi ile oluşan paslanmadır. Paslanma giderilmediği takdirde insan sağlığını ciddi boyutta etkileyeceği gibi depoda da korozyona sebep olacaktır.

 

Paslanmanın giderilmediği ve önlem alınmadığı durumlarda metal depolarda çatlak ve yarık oluşumu görülebilecektir. Metal depolarda çatlak ve yarık görülmeden izolasyon yapılması gerekmektedir. Çatlak ve yarık sonucu su deposu haznedeki suyu kaçırmaya başladı ise yapılacak çok bir işlem bulunmamaktadır.

Metal su depolarında su kaçağını önleme ve suyun muhafaza edildiği alanın steril kalmasını sağlamak amacı ile yapılan izolasyon yöntemi epoksidir.

 

Epoksi izolasyon ilk kat astar ve 2.kat astar olarak temizliği yapılmış, raspalama makineleri kullanılarak depodaki paslardan arındırılmış depoya dikkat ve özenle yapılmaktadır. Epoksi izolasyon titizlik özen gösterilmesi gereken bir yöntemdir.

 

Epoksi uygulanan zemin ve duvarların kuruması için belli süre zarflarında bekleme sağlanmalıdır. İşlem süresi depo büyüklüğüne göre 15-20 gün arasında değişik gösterebilmektedir.

Beton su deposu kaçırıyor ise en iyi sonucu verecek olan PVC membran kaplama izolasyon yöntemidir. Beton su depolarında sürme bazlı izolasyonda kullanılabilmektedir. Ancak sürme bazlı izolasyon, beton deponun içi fayans kaplanmış ise fayansın kaygan bir yapıya sahip olmasından kaynaklı olarak istenilen sonucu sağlayamayacaktır.

 

Bu sebeple fayans depoda sürmez bazlı izolasyon uygulanmamaktadır. Beton depolarda uygulanabilen sürme bazlı izolasyon depo su kaçağının %40 önüne geçebilmektedir.

Beton su deposunda sürme bazlı izolasyon ilk kat astar sürme ve 2.kat olarak uygulanmaktadır. Her işlem sonrasında kuruluk sağlanmalıdır. Sürme izolasyon dikkat ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Kuruma işlemi tamamlanmadan bir sonraki aşamaya geçmek istenilen sonucu sağlayamadığı gibi depo kullanımı da engelleyebilecek yanlış bir işlemdir. Sürme izolasyon işlem süresi depo büyüklüğüne göre 20-30 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

PVC membran, beton depolarda su kaçaklarını %99 oranında kesebilmektedir. Yoğun su kaçağı görülen depolarda uygulanmaktadır. Bu nedenle beton su deposu kaçırıyor ise tercih edilecek olan en doğru yöntem PVCmembran yöntemidir.

 

Depo zemin ve duvarlarının boy PVC ile kaplanması doğru sonucu verecektir. Dikkat edilmesi gereken konular PVC uygulanmadan deponun temizlenmesi ve pürüzsüz bir zemin sağlanmasıdır. Depo içinde köşe ve birleşme noktalarında el kaynağı kullanılarak işlem sonrasında oluşabilecek riskler engellemiş olacaktır.

İşlem süresi depo büyüklüğüne bağlı olarak 1-2 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Su deposunda yıpranma, çatlak ve su kaçağı tespit edildiğinde ihmal edilmeden gerekli yöntem ile izolasyon işlemi sağlanmalıdır.

Aksi takdirde depo kullanılamaz hale gelecek ve birçok tehlikeyi de beraberinde getirecektir.

 

Su deposu kaçırıyor ise, alanında uzman ve yıllardır kaliteli ve güvenilir hizmetin adresi olan Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile yetki ve kalite belgeleri eksiksiz olarak uzman ve eğitimli ekipleri tarafından profesyonel hizmet sunmaktadır.

Detaylı bilgi ve profesyonel hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021