SU DEPOSU İZOLASYONU NASIL YAPILIR

SU DEPOSU İZOLASYONU NASIL YAPILIR

Su depoları, kurum kuruluş ve apartman sistemlerinin ihtiyaç duyduğu suyu karşılayan sistemlerdir. Genellikle gözden uzak veya zemin katlarında kurulumu yapılmaktadır.

Su depolarının plastik, polietilen, fiber, modüler paslanmaz, galvanis, sac, beton ve fayans kaplama gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

 

Su depoları suyun aşındırma ve yıprandırma etkisiyle korozyona uğrayabilmektedir. Korozyon su deposunun muhafaza ettiği suyu steril tutamamasına sebep olur. Bu da sisteme sağlıklı su dağıtımını engellemektedir.

 

Su deposu korozyon etkisiyle, duvarlardaki çatlaklardan mevcut suyu depo dışına sızdırmaya başlayacaktır. Bu durumlar su deposuna izolasyon uygulaması için gerekli sebep olacaktır ve su deposu izolasyonu nasıl yapılır sorusunu beraberinde getirmektedir.


Su deposu izolasyonu nasıl yapılır  


Su deposu izolasyon işlemi depo içine uygulanır, depo dışında herhangi bir işlem gerektirmez.

Korozyon etkisiyle oluşan su kaçağı temele giderse, temelde çürümeye neden olacaktır. Su deposu izolasyon ihmali konusunda karşılaşılabilecek en büyük tehlikedir.

 

Su deposu izolasyonu mevcut su deposunu iyileştirme ve suyu steril saklama olanağı arttırırken aynı zamanda su deposu kaçaklarına da gerekli çözümü sunmaktadır.

 

Sadece kaçak gözüken depolara izolasyon yapılmaz, deponun suyu steril saklama ve sağlıklı sunumunu sağlamak içinde su deposu izolasyonu yaptırılabilmektedir.

Su deposu izolasyonu hakkında bilgi ve talepleriniz için Tekdez V.İ.P ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Su deposu izolasyonunda depo niteliği önemli bir konudur. Beton, fayans kaplama, modüler paslanmaz, metal depo çeşitlerinde su deposu izolasyonu işlemi yapılmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P, su deposu izolasyon işlemini doğru metotlar ve profesyonel kadromuz ile Türkiye’nin 81 ilinde vermektedir.

 

Su deposu izolasyonu nasıl yapılır sorununa doğru yöntem ve tekniklerde cevap ve uygulama için yıllardır profesyonel hizmet sunmakta olan firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Su deposu izolasyonu depo içinde mevcut suyun temizliği ve sağlıklı su kullanımını sağlamak için yaptırılmalıdır. Depoda çatlak, yarık ve kaçaklar başladı ise acil olarak su deposu izolasyonu yapılması gerekli bir işlemdir. Aksi takdirde temelde çürüme başlangıcına sebep olacaktır.

 

Her deponun birbirinden farklı izolasyon yöntem ve metotları bulunmaktadır.

 

Su deposu izolasyonundan önce muhakkak depo temizliği yaptırılmalıdır. Su deposunun temizliği yaptırıldıktan sonra, deponun izolasyona ihtiyacı olup olmadığına eğer izolasyon uygulanması gerekiyorsa hangi yöntem ve metotların uygulanacağının bilgisi tarafınıza aktarılmalıdır.

 

İzolasyon işlemi, depo türüne göre çeşitlilik göstermektedir. İzolasyon çeşitleri sürme bazlı izolasyon, epoksi ve PVC membran kaplama izolasyon olarak ele alınmaktadır.

 

Su deposu izolasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap olabilmek için öncelikle izolasyon çeşitlerini ve kullanım alanlarını açıklamak doğru olacaktır.

 

Epoksi izolasyon; Sac, galvaniz ve çelik su depolarında kullanılan izolasyon yöntemidir.

 

Epoksi izolasyon işleminde ilk olarak depo izolasyon alanı kazıma yöntemi ile pas ve yosun gibi kirlilik oluşturucu maddelerden arındırılır.

 

Depo içi temizlendikten sonra 3 gün gibi bir süre zarfında beklemeye bırakılır. Depo kuruduktan sonra ilk kat epoksi astar uygulaması yapılır.

 

3-5 gün bekleme aralığında kuruması beklenir. Kuruduktan sonra aynı işlem 2. Kat olarak tekrar uygulanmaktadır. İşlem bitiminde depo 5-8 gün arası kurumaya bırakılmalıdır.

 

Ardından mevcut depo temizliği yapılarak su deposu sağlıklı kullanıma teslim edilecektir.

Epoksi izolasyon işlemi su deposu zemin ve yan duvarlarına uygulanır, talep doğrultusunda tavana da uygulanabilir bir işlemdir.

Sürme bazlı izolasyon; Beton su depolarında kullanılan izolasyon yöntemidir. İzolasyon alanı, izolasyon işleminden önce yosun ve balçık gibi maddelerden arındırılarak temizlenir. 3 gün kuruması beklenir.

 

Kuruyan depo içine ilk astar sürme bazlı uygulama yapılır ve su deposu 3-5 gün bekletilir. Astar işlemi tamamlanan ve kuruyan su deposuna aynı yöntemle 2. Kat sürme uygulama yapılır.

 

Uygulama bittikten sonra 5 ila 8 gün arası beklenir ve bekleme süresi ardından gerekli dezenfektan işlemi sağlandıktan sonra depo sağlıklı olarak hizmete sunulacaktır.

İşlem 15-20 gün aralığında sürmektedir. Sürme izolasyon su kaçağını %40 oranında kesebilmektedir. Sürme izolasyon işlemi su deposu zemin ve yan duvarlara uygulanır, istek ve tercihe göre tavana da uygulanabilmektedir.

 

Kış aylarında kuruma işlemi gecikeceğinden salyangoz sistemler kurulup işlemler hızlandırılabilmektedir.

 

PVC Membran kaplama izolasyon; beton ve fayans depolara uygulanmaktadır. Depo içindeki yosun, balçık, çamur gibi kirlilikler depo dışına atılır. İzolasyon alanı 150 bar basınç kapasitesine sahip su kompresörleri ile temizlenir. Depo içi kurumaya bırakılır.

 

Su deposunun zemin ve yan duvarlarına PVC Membran kaplama uygulanır.

 

PVC Membran kaplama 2,5 metre yükseklikte çıtalama işlemi ile depoya sabitlenir. Bu izolasyon işlemi tamamlandıktan sonra mevcut su deposu işlemi sonunda su deposu sağlıklı kullanıma teslim edilir. PVC Membran kaplama izolasyon işlemi su kaçağını %99 kesebilme gücündedir.

 

Su deposu PVC Membran kaplama izolasyon işleminde kullanılan malzeme çok önemlidir. Depo içi izolasyon alanına göre sipariş verilmeli ve kaliteli membranlar kullanılmalıdır.

 

Aksi bir durumda membran kaplama ara kaynaklı bir işlem olduğu için kaçaklara sebep olabilir veya kalitesiz membran kullanımından dolayı su deposu ve kullanım suyunda koku oluşabilir.

İzolasyon işleminin sonunda depo içi profesyonel ekipler tarafından kontrol edilmeli ve verilecek olan kullanıma uygunluk onayı ile depo içine su alınarak kullanıma açılmalıdır.

 

Plastik su depolarına izolasyon yapılmamaktadır. Bu depo çeşidinde hangi izolasyon türü uygulanırsa uygulansın işlem tutmamaktadır.

 

İlk başlarda yapışsa bile kısa süre içinde yarılmalar meydana gelecektir. Plastik su depolarında görülen kaçak veya kırıklarda hiçbir işlem yapılmadan depo yenilemeye gidilmesi doğru bir işlem olacaktır.

 

Su deposu izolasyon işlemi konusunda gerekli bilgiye sahip ve yetkili kuruluşlar tarafından sağlanmalıdır. Su deposu izolasyon işlemlerinin tümünde depo içinin kuruması beklenmelidir. Depo içi kurumadan müdahale de bulunmak kesinlikle yanlış bir yöntem olacaktır.

 

Tekdez V.İ.P, su deposu izolasyonu nasıl yapılır sorusuna Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, eksiksiz yetki ve kalite belgeleri ile güvenilir cevap olmakta ve kaliteli ve güvenilir hizmetin adresi olmaya devam etmektedir.

 

Su deposu izolasyonu, genellikle diğer temizlik işlemlerine göre daha maliyetli ve spesifik bir işlemdir.

 

Her su deposuna izolasyon uygulanmalıdır diye bir kaide yoktur. İzolasyon işlemi yapılmazsa su deposu kullanılamaz gibi ibareler kullanan firmaların sözlerine itibar edilmemelidir. Hiçbir belge ve yetki belgesine sahip olmayan firmalardan kesinlikle hizmet alınmamalıdır.

 

Aksi takdirde, su deposuna doğru yöntem ve tekniklerde uygulama yapılamayacağı gibi deponun tamamen işlevini yitirmesine neden olunacaktır.

 

Uygulanan yanlış yöntemler nedeniyle çok fazla depo kaybı ile karşılaşılmakta ve hem maddi hem de gereksiz zaman kaybına neden olunabilmektedir.

Su deposu izolasyonu nasıl yapılır sorusu ile birlikte mutlaka yetki ve kalite belgeleri ile Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi sorgulanmalı ve talep edilmelidir.

 

Tekdez V.İ.P, su deposu izolasyonu hizmeti konusunda tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz olarak hizmet vermektedir.

 

Firmamızın TÜRKAK Akredite İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, marka tescilleri, iş yeri hekimi ve iş güvenliği sözleşmeleri, risk analizleri, acil durum eylem planları, kişisel koruyucu malzeme formları, kullanılacak dezenfektanların malzeme güvenlik bilgi “MSDS” formları, ozonlama CE kalite yönetim belgeleri bulunmaktadır.

 

Su deposu izolasyonu nasıl yapılır hakkında detay bilgi alabilmek için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşarak keşif talep edebilir veya randevu oluşturabilirsiniz.

Doğru yöntem ve tekniklerde hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021