SU DEPOSU EPOKSİ BOYA

SU DEPOSU EPOKSİ BOYA

Su depoları zamanla içinde bulundurduğu suyun yıpratma ve aşındırma etkisi ile korozyona uğramaktadır. Korozyona uğramış depolarda bakteri oluşumu görülmekte ve sisteme yaylımı sağlanan suyun kalitesi düşmektedir.

 

Korozyona uğramış depolar genellikle çatlak ve yarıklara elverişlidir, bu da deponun su kaçağı yapmasına sebep olmaktadır.


Metal su depolarda görülen yıpranma ve aşınma genellikle paslanma olarak karşımıza çıkmaktadır.


Paslanmış metal su deposu epoksi boya yöntemi ile izole edilebilmektedir. Metal depolarda çatlak ve yarık ile karşılaşıldıysa yapılacak pek bir işlem bulunmamaktadır. Bu nedenle depoda yarık ve çatlak görülmeden tedbir alınmalıdır.

 

Tedbir alınmadığı takdirde depoda görülen yarık ve çatlaklara bir çözüm sunulamadığından depo kaybına sebebiyet verilmiş olunacaktır. Daha önemlisi su kaçağı görülmesiyle, temele ulaşan su çürüme ve erimeye neden olacaktır.

 

Epoksi boya yöntemi, metal deponun paslanmasını engelleyebilmekte ve uzun vadede yarık ve çatlak oluşumunun önüne geçebilmektedir. Çatlak ve yarık oluşumunu önlerken aynı zamanda suyun muhafaza edildiği ortamın steril kalmasını ve korunmasını da sağlayacaktır.

 

Metal su depolarına uygulanacak olan epoksi boyanın solvent içermemesi gerekmektedir.


Su deposu epoksi boya 


Solvent maddesinin insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Solvent bulunan maddelerle uygulama sağlanan ortamda bulunmak göz kızarıklığı, boğaz yanması ve nefes alma vermede zorluk yaratmaktadır. Kanser ve böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlara da sebebiyet vermesiyle bilinen zararlı bir maddedir.

 

Epoksi yöntemi uygulanacak olan depolarda kullanılan malzemelerin gerekli testlerden geçmiş olması ve bakanlık onaylı olması gerekmektedir. Su deposu epoksi boya hizmeti sunacak olan firmadan kullanılan malzeme bilgi formu talep etmek doğru bir hareket olacaktır.

Tekdez V.İ.P solvent içermeyen epoksi boya ile hizmet vermekte ve içme suyuna uygun bakanlık onaylı izolasyon malzemeleri kullanarak sonuç odaklı hizmet sunmaktadır.

 

Epoksi boya uygulanacak olan depo, hizmet talebinde bulunan kurum tarafından yetkili personellere boş olarak teslim edilmelidir.

 

Depo içinde dibe çökmüş olan yosun, balçık ve pas gibi yabancı maddeler yetkili personeller tarafından raspalama makineleri ve kazıma yöntemi ile sökülerekardından yapılacak olan depo temizliği ile depo dışına atılarak epoksi boya uygulaması için 3 gün deponun kuruması beklenmelidir.

 

Depo kuruluğu sağlandığında ilk kat astar epoksi boya uygulanmalı ve kuruluğun sağlanması için 3-5 gün arası beklemeye alınmalıdır. Epoksi boya kuruluğunun sağlanması sonucu direkt olarak etkileyecek bir etkendir. Kuruluk sağlanmadan diğer bir aşamaya geçmek sonucu olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Depo içine uygulanan ilk kat astar epoksi boyanın kuruluğu sağlandığında aynı yöntemler ile 2. Kat epoksi boya uygulanır. Uygulama tamamlandığında epoksi boyanın kuruması için 5-8 gün arası beklemeye alınmalıdır.

 

Depo içinde kuruluk tam anlamıyla sağlandığında yetkili firma personeli tarafından depo temizliği sağlanarak verecekleri onayla birlikte depo sağlıklı kullanıma açılabilmektedir.

 

Su deposu epoksi boya işlemi her aşamada kuruluk gerektiren bir işlem olmasından kaynaklı hizmet süresi depo büyüklüğüne göre 15-20 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Depo kuruluğu sağlanmadan bir sonra ki işleme geçilmemesi, sonucun doğru alınabilmesi için önem arz etmektedir.

 

Kuruluk sağlanması için beklenen süreler göz ardı edilmemeli ve yanlış bilgiler ile kısa sürede epoksi boya hizmet vaadinde bulunan firmalara itibar edilmemelidir.                      

Kış aylarında epoksi boyanın depo içinde kuruluk sağlaması uzun süreceğinden hizmet süresi uzayabilmektedir. Bunun önüne depo içine kurulan salyangoz sistemleri ile geçilerek hizmet süresi standartlara uygun olarak ilerlemektedir.

 

Tekdez V.İ.P, T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup gerekli kalite ve izin belgelerine sahip Türkiye genelinde hizmet sunan kurumsal bir kuruluştur.

Su deposu epoksi boya ve su deposu epoksi izolasyonu hizmetleri için lütfen randevu talep ediniz.

Doğru yöntem ve metotlarda hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021