SU DEPOSU DEZENFEKTE

SU DEPOSU DEZENFEKTE

Yoğun nüfus artışıyla, su depolarının kullanım alanları da artmıştır. Su depolarının toplu yaşam ve çalışma alanları olan her yerde kullanılması bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Su depo dezenfekte ve temizliği, bununla beraber su tesisat sistemlerinin bakım ve dezenfeksiyonu, uzun süre ihmal edildiğinde, bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

 

Su deposu temizlik ve dezenfeksiyonu, toplum sağlığının korunması ve salgın hastalıkların önlenmesi açısından ihmal edilemeyecek bir konudur.

 

Şehir şebeke suyunun dağıtım sistemine verildikten sonra, sistem, yapısından dolayı su kontamine olabilmektedir.

 

Bu şekilde su depolarına ulaşan suyun sirküle olmaması, çevresel faktörler olan kum, toz, polen gibi partiküller nedeniyle, mikroorganizmalar gelişmekte, deponun güneş ışınlarına ve ısınmaya maruz bırakılmasıyla bu bakteriyel çoğalma artmakta, suyun sağlıklı yapısı tamamen tehlikeli bir hal almaktadır.

 

Su deposu dezenfekte ve temizliği, periyodik aralıklarla düzenli yapılmadığında, depodaki kirli su kullanıldığında, ishal, kusma, mide bulantısı, alerjik rahatsızlıklar yanında, kolera, sıtma, dizanteri, çocuk felci, akciğer ve bağırsak enfeksiyonları gibi ciddi tehlikeli hastalılarda oluşabilir.

 

Su deposu dezenfekte ve temizliğinde hizmet veren firmaların, Sağlık bakanlığı tarafından yetkili kılınması, uygulama yapan personelin mesleki yeterlilik eğitim sertifikaları, iş sağlığı ve güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma eğitim belgeleri, sağlık muayene ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları sorgulanmalıdır.

 

Piyasada yetkisiz çalışan çok sayıda firma arasından, yetkili ve doğru dezenfeksiyon hizmeti sunan şirketi seçmenizde bu belgeler garantiniz olacaktır.


Sağlık bakanlığının ve diğer ilgili bakanlıkların, su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonu, su sağlığı konularında yayımlamış oldukları mevzuat ve genelgeler, halk sağlığını korumak adına, depo temizlik, bakım ve dezenfeksiyonlarının düzenli olarak yaptırılması, kaynağı belli olmayan kuyu suyu tanker gibi yerlerden su kullanılmaması, depodaki suyun sürekli kullanımının sağlanması gerektiği önemle vurgulanmaktadır.


 

 

Tüm bu bilgilerden hareketle, kirli suyla gelen bulaşma ve hastalıklardan korunma yolları, su deposu dezenfekte ve temizliğinin 6 ayda bir mutlaka yaptırılması, su depo ve tesisat sistemlerinin zamanla korozyona uğraması nedeniyle bakım ve depo içi izolasyonlarının yaptırılması, su depolarında oluşan çatlak, kırıklıkların onarılması, dışarıdan haşere girişlerinin önlenmesi için depo kapaklarının açık bırakılmaması, tükettiğimiz gıdalarda temiz su kullanılması gibi önlemler en önemli adımlardır.

 

Su deposu temizliği nasıl yapılır, öncelikle müşteriyle randevu günü belirlenir. Randevu gününe kadar müşteri tarafından depo içersindeki su tahliye edilir.

 

İşlem günü depo zemininde kalan çok az su ekiplerimizce dalgıç pompalar yardımıyla dışarı atılır. Temizlik öncesi depo içi ışıklandırma ve gerekli iş güvenliği önlemleri alınır.

 

Tek giyimlik iş kıyafetlerini ve 3M gaz maskelerini giyen ekibimiz, depo zemin ve yanal duvarlarını, kir sökücü dezenfektanlar ile basınçlı kompresörlerle yıkanır.

 

Depo zeminin de biriken tortu ve kirli su depo dışına tahliye edilir.

Tekrar dezenfekte edilip 10 dakika bekletilen depo zemin ve yanal duvarları basınçlı kompresörler ile yıkanır.


 


Yapılan son durulama ve yıkama işleminden sonra, depo zemininde biriken su dalgıç pompalarla tahliye edilir.

 

Depoya temiz su almadan, deponun şamandıra ve diğer aksamları, herhangi bir arıza var mı kontrol edilerek, müşteriye bilgi verilir.

 

Depo temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmış olarak, artık sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

İşlem sonrasında 6 ay geçerli servis hizmet formu müşteriye kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.

 

Temizlik ve dezenfeksiyon sektörünün saygın kuruluşlarından olan TekdezV.İ.P, kendini sürekli yenileyen bakış açısıyla, uzman personel eğitimlerini, teknik gelişmeler doğrultusunda güncelleyen, İstanbul başta olmak üzere Türkiye geneli dezenfeksiyon hizmetlerini, siz değerli müşterilerimize her koşulda ulaştırmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2019