SU DEPOSU DEZENFEKTE

SU DEPOSU DEZENFEKTE

Yoğun nüfus artışıyla, su depolarının kullanım alanları da artmıştır. Su depolarının toplu yaşam ve çalışma alanları olan her yerde kullanılması bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Su deposu dezenfekte ve temizliği, bununla beraber su tesisat sistemlerinin bakım ve dezenfeksiyonu, uzun süre ihmal edildiğinde, bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

 

Su deposu temizlik ve dezenfeksiyonu, toplum sağlığının korunması ve salgın hastalıkların önlenmesi açısından ihmal edilemeyecek bir konudur.

 

Şehir şebeke suyunun dağıtım sistemine verildikten sonra, sistem, yapısından dolayı su kontamine olabilmektedir.


Su deposu dezenfekte 


Bu şekilde su depolarına ulaşan suyun sirküle olmaması, çevresel faktörler olan kum, toz, polen gibi partiküller nedeniyle, mikroorganizmalar gelişmekte, deponun güneş ışınlarına ve ısınmaya maruz bırakılmasıyla bu bakteriyel çoğalma artmakta, suyun sağlıklı yapısı tamamen tehlikeli bir hal almaktadır.

 

Su deposu dezenfekte ve temizliği, periyodik aralıklarla düzenli yapılmadığında, depodaki kirli su kullanıldığında, ishal, kusma, mide bulantısı, alerjik rahatsızlıklar yanında, kolera, sıtma, dizanteri, çocuk felci, akciğer ve bağırsak enfeksiyonları gibi ciddi tehlikeli hastalılarda oluşabilir.

 

Su deposu dezenfekte ve temizliğinde hizmet veren firmaların, Sağlık bakanlığı tarafından yetkili kılınması, uygulama yapan personelin mesleki yeterlilik eğitim sertifikaları, iş sağlığı ve güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma eğitim belgeleri, sağlık muayene ve kan tetkiklerini içeren sağlık raporları sorgulanmalıdır.

 

Piyasada yetkisiz çalışan çok sayıda firma arasından, yetkili ve doğru dezenfeksiyon hizmeti sunan şirketi seçmenizde bu belgeler garantiniz olacaktır.


 

 

Sağlık bakanlığının ve diğer ilgili bakanlıkların, su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonu, su sağlığı konularında yayımlamış oldukları mevzuat ve genelgeler, halk sağlığını korumak adına, depo temizlik, bakım ve dezenfeksiyonlarının düzenli olarak yaptırılması, kaynağı belli olmayan kuyu suyu tanker gibi yerlerden su kullanılmaması, depodaki suyun sürekli kullanımının sağlanması gerektiği önemle vurgulanmaktadır.

 

Tüm bu bilgilerden hareketle, kirli suyla gelen bulaşma ve hastalıklardan korunma yolları, su deposu dezenfekte ve temizliğinin 6 ayda bir mutlaka yaptırılması, su depo ve tesisat sistemlerinin zamanla korozyona uğraması nedeniyle bakım ve depo içi izolasyonlarının yaptırılması, su depolarında oluşan çatlak, kırıklıkların onarılması, dışarıdan haşere girişlerinin önlenmesi için depo kapaklarının açık bırakılmaması, tükettiğimiz gıdalarda temiz su kullanılması gibi önlemler en önemli adımlardır.

 

Su deposu temizliği nasıl yapılır, öncelikle müşteriyle randevu günü belirlenir. Randevu gününe kadar müşteri tarafından depo içersindeki su tahliye edilir.

 

İşlem günü depo zemininde kalan çok az su ekiplerimizce dalgıç pompalar yardımıyla dışarı atılır. Temizlik öncesi depo içi ışıklandırma ve gerekli iş güvenliği önlemleri alınır.

 

Tek giyimlik iş kıyafetlerini ve 3M gaz maskelerini giyen ekibimiz, depo zemin ve yanal duvarlarını, kir sökücü dezenfektanlar ile basınçlı kompresörlerle yıkanır.

 

Depo zeminin de biriken tortu ve kirli su depo dışına tahliye edilir.

Tekrar dezenfekte edilip 10 dakika bekletilen depo zemin ve yanal duvarları basınçlı kompresörler ile yıkanır.

 

Yapılan son durulama ve yıkama işleminden sonra, depo zemininde biriken su dalgıç pompalarla tahliye edilir.

 

Depoya temiz su almadan, deponun şamandıra ve diğer aksamları, herhangi bir arıza var mı kontrol edilerek, müşteriye bilgi verilir.


 


Depo temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmış olarak, artık sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

İşlem sonrasında 6 ay geçerli servis hizmet formu müşteriye kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.

 

Temizlik ve dezenfeksiyon sektörünün saygın kuruluşlarından olan TekdezV.İ.P, kendini sürekli yenileyen bakış açısıyla, uzman personel eğitimlerini, teknik gelişmeler doğrultusunda güncelleyen, İstanbul başta olmak üzere Türkiye geneli dezenfeksiyon hizmetlerini, siz değerli müşterilerimize her koşulda ulaştırmaya devam edecektir.

 

Su depoları sisteme uygun bir şekilde suyun dağılımını sağlamada görev alan ve suyun steril alanda muhafaza edilmesine olanak sağlayan yapılardır. Hastane, okul, banka, site ve birçok kurumda su deposu kullanımı ile sağlıklı su tüketimi kesintisiz olarak sağlanabilmektedir.

 

Su kullanımı içme ve gıda temizliğinde kullanıldığı gibi hijyen olarak da temizliği sağlaması için kullanılan bir birleşendir. Bu nedenle kesinti yaşanmadan su kullanımının devam ettirilmesi önemli bir konudur.

 

Su depolarında zaman içinde temizlik ve dezenfekte sağlanmadığı durumlarda çeşitli kirlilik ve bakteri oluşumu görülebilmektedir.

 

Su deposu dezenfekte ve temizlik hizmetinin yapılmadığı ve ihmal edildiği durumlarda depodan dağılımı söz konusu olan su birçok bakteri ile kullanıma sunulmaktadır. Kirli su kullanımı ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü raporunda kirli su kullanımdan kaynaklı ölümler sigara ve alkolden sonra altıncı sırada yer almaktadır.

 

Kullanımı sağlanan suyun muhafaza edildiği alanın temizliğinin ve dezenfektesinin ihmal edilmeden düzenli ve periyodik olarak tekrarlanması gerekmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı 2007/67 genelgesinde su depolarının kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir diğer dönemlerde en geç 6 ayda bir temizlik işleminin yaptırılması zorunlu kılınmıştır.

 

Günlük hayatta ansızın yaşanan bulantı, ishal, yüksek ateş ve kusma gibi rahatsızlıkların başlıca sebebi kirli su kullanımı olarak bilinmektedir. Ancak insanlar yaşanan bu rahatsızlıkların sebebini başka nedenlere yorabilmekte ve kullanımı sağlanan sudan kaynaklı olarak gelişmiş olduğunu bilmemektedirler.

 

Kirli suda bulunan bakteriler, suyun direkt olarak tüketilmediği durumlarda da insan vücuduna girerek çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Sebze ve meyve yıkama da veya duş alımında kullanılan su da olan kirlilik ve bakteriler rahatlıkla insan vücuduna bulaşabilmekte ve hastalık yapıcı olabilmektedirler.

 

Bu nedenle içme suyu olarak kullanılmadığı takdirde kirli su kullanımdan kaçınılmış sayılmamaktadır. Kirli suda bulunan bakteriler kolaylıkla bulaşabilmekte ve çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

 

İshal, kusma, yüksek ateş, alerji, çocuk felci, beyin iltihabı gibi hastalıklara neden olan bu bakteri çeşitleri koliform, enterekok ve ekoliolarak bilinmektedir.

Su deposu dezenfekte ve temizlik işlemi sağlanarak depolarda görülen bakteri ve kirlilikler yok edilmekte ve steril muhafaza alanı sağlanabilmektedir. Bu şekilde sağlıklı su tüketimi sunulabilmektedir.

 

Su deposu dezenfekte işlemi aksatıldığı ve ihmal edildiği durumlarda görülebilecek rahatsızlıklar gibi depoda da çeşitli hasarlara sebebiyet verilmiş olmaktadır. Su depolarında temizlik ve dezenfekte yapılmadığında bakteri ve suyun yıpratıcı etkisine bağlı olarak yarık ve çatlaklar görülebilmekte böylelikle su kaçakları oluşabilmektedir.

 

Su kaçağı yaşanan bir depoda izolasyon yöntemleri kullanılarak depo hasarı giderilebilmektedir. Ancak izolasyon yöntemleri depo çeşitlerine göre uygulanabilmekte bu durumda bazı depo çeşitlerine uygulanamadığı gibi kimi depo çeşitlerinde etkisiz kalabilmektedir.

 

Depo izolasyon yöntemleri, su deposu dezenfekte işlemine göre uzun zaman gerektiren ve daha maliyetli bir işlemdir.

 

Depo çeşitlerine veya görülen hasar seviyesine göre izolasyonun uygulanamayacağı durumlar ile birlikte depo kaybı yaşanabilmektedir. Herhangi bir hasar veya depo kaybı yaşanmaması adına düzenli olarak su deposu dezenfekte işleminin tekrarlanması gerekmektedir.

 

Tekdez V.İ.P; Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, TÜRKAK Akredite 9001 İSO kalite yönetim belgesi, iş güvenliği ve sağlığı sertifikası, marka tescilleri,iş yeri hekimi ve iş güvenliği sözleşmeleri, risk analizleri, kullanılacak dezenfektanların malzeme güvenlik bilgi ‘’MSDS’’ formları ve ozonlama CE kalite yönetim belgeleri, personellerin mesleki yeterlilik ve sağlık belgeleri eksiksiz olarak yetkili su deposu temizlik servisi hizmetini yıllardır vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

 

Firmamız su deposu dezenfekte ve temizliği hizmetinde yıllardır Türkiye genelinde müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Su deposu dezenfekte ve temizliği hakkında detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021