SU DEPOSU BAKIMI NASIL YAPILIR

SU DEPOSU BAKIMI NASIL YAPILIR

İnsan sağlığı genetik yatkınlıklar dışında çevresel dediğimiz hava, su ve toprak gibi kaynakların etkisi altındadır.

 

Su deposu bakımı nasıl yapılır dediğimizde akla gelen ilk konulardan birisi de kullanılan dezenfektan türleridir. Temizlik sektöründe ve dezenfeksiyon uygulamalarında yüksek etkinlik ve oksitleyici özelliği ile ozon maddesi ve klor, klor dioksit ve türevleri yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

Metabolizma direnci her insanda farklılık göstermekte olup dışarıdan insan sağlığını etkileyen sigara, çeşitli kimyasallar, gıdalarla gelen zirai atıklar ve katkı maddeleri, toksik atıklar ve en önemlisi bedenimizin dörtte üçünü oluşturan suyla taşınan bulaşan bir takım madde ve patojen mikroorganizmalardır.

 

Şehirleşme ve gelişen endüstri sağladığı konfor ve yaşam kalitesini artıran standartlar yanında getirdiği doğaya zarar veren çevresel kirlilik birçok canlı türünün yok olmasına ve gıda kaynaklarının toksik madde ve atıklarla dolmasına sebep olmuştur.

 

Özellikle büyük oranda etkilenen su kaynakları besin zincirinin de etkilenerek tüm canlıların ve insanların zehirlenmesine vesile olmaktadır.


Kirli su deposu 


Şehir şebeke sistemlerine verilmeden önce teknik arıtma işlemleri sonrası homojen bir hale gelen su, sonrasında bakteriyel ve viral patojen mikropları tamamen yok eden dezenfeksiyon sterilizasyon işlemi sonrasında standartlara uygun hale gelmiştir, kullanıma hazırdır ve şehir şebeke sistemlerine verilir ancak boru dağıtım sistemlerinde olan aşınma ve korozyon suya bir takım zerrecik ve partiküllerin karışmasına ve kısmen kirlenmesiyle bu halde su depolarına ulaşan su kaynakları 3- 6 ay gibi bir sürede, ısı ve ışığın da etkisiyle, su depolarının yüzeylerinde ve diğer aksamlarında kirliliğe bakteriyel oluşuma neden olmaktadır.

 

Bakteriyel ve diğer patojen ajanlar ise beslenme ve yaşamsal faaliyetleri sonucu organik ve inorganik atık ve toksinlerin oluşmasına ve suyun daha da tehlikeli hale gelmesine vesile olmaktadırlar.

 

Salgın hastalıkların en büyük etkenlerinden biri olan potansiyel bakterilerin en çok görüldüğü kirli su deposu bakımı nasıl yapılır, kullanılan dezenfektanlar nelerdir nasıl seçilmelidir, bu alanda mesleki uzmanlık eğitim almış, teknik donanıma ve tecrübeye sahip, İş Sağlığı ve Güvenliği yüksekte ve kapalı ortam çalışma eğitimleri olan, bulaşıcı hastalık taşımadığının kanıtları olan kan tetkik ve sağlık portör raporları olan Sağlık Bakanlığı yetkisi verilmiş bir dezenfeksiyon ve temizlik kuruluşu olması, güvenilir ve doğru yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen bir temizlik hizmeti almanızı sağlayacaktır.

 

Ozonun patojen bakteri, virüslerin ve mantar türlerinin hücre zarlarını eriterek yada hasar vererek daha fazla etki eder, dezenfektanların etkisi patojen ajanların hücresel organellerine zarar vererek yada hücre sıvıları, besin maddelerini yada solunum sistemlerini inaktive ederek yok etmektedir.

 

Günümüzde kullanılan dezenfektan türleri daha da geliştirilerek etki mekanizmaları daha da genişletilmiştir.

 

Burada önemli diğer kriterler olan dezenfeksiyon işlemi sırasında ortam sıcaklığı, yüzeylerin kirlilik oranı, kimyasal atık miktarı ve uygulama yöntemi ve süresi dezenfeksiyom işleminin başarı oranını direk etkilemektedir.

 

Su deposu bakımı nasıl yapılır, kısaca aktaracak olursak; müşteriyle görüşülerek randevu günü belirlenir, öncesinde depoda bulunan su boşaltılarak teknik ekiplerimize teslim edilir.


Temiz su deposu 


Temizlik işlemi için depoya ışıklandırma ve diğer kişisel koruyucu donanımlar takıldıktan sonra giriş yapılır, İlk olarak uygun bir dezenfektanla basınçlı kompresörler yardımıyla depo zemin ve yanal duvarları temizlenir,ilk çıkan kaba tortu ve kirli su depo dışına tahliye edilir,depo iç yüzeyleri tekrar dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilerek basınçlı kompresörler ile tekrar yıkanır,son bir durulama yapılarak işlem sonlandırılır, deponun şamandıra ve diğer aksamları arıza ve kusur var mı kontrol edilerek müşteriye bilgi verilir.

 

Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde 6 ay geçerli olan servis hizmet formu düzenlenerek müşteriye teslim edilir. Deponun tüm iç yüzeyi artık tüm kir ve patojen bakteri ve virüslerden arındırılmıştır.

 

Tekdez, temizlik ve dezenfeksiyon alanında sektörün lider ve öncü kuruluşu olarak, uzman,eğitimli ve deneyimli teknisyen kadrosuyla su depoları ve su sebilleri ve diğer farklı ürün temizlik hizmetlerini Türkiye geneli tüm illerimizde yaygın servis ağıyla sizlere ulaştırmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021