SU DEPOSU BAKIM TALİMATI

SU DEPOSU BAKIM TALİMATI

Hayatımızda çok önemli bir yeri olan su kaynaklarımız yapısında taşıdığı, inorganik ve organik maddeler, toprağın farklı katmanlarından karışan metal elementleri ve çeşitli mikroorganizmalarla birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

 

Bu sebeple halkın kullanımına verilen suyun yapısında, sağlığa zararlı olabilecek hiçbir etkenin bulunmaması için, ilk olarak şehir şebekesine verilmeden önce bir dizi arıtma işlemleri ve dezenfeksiyonun yapılması gerekmektedir.

 

Su deposu bakım talimatı doğrultusunda yoğun olarak kullanılan hidrojen peroksit ve klor güçlü oksitleyici özelliği sayesinde metabolik olarak aktif hücrelerin lipit, protein, nükleik asitler gibi temel bileşenlerine zarar verir.

 

Arıtma ve dezenfeksiyon işlemi uygulanmış sağlıklı bir içme ve kullanma suyu berrak, tortusuz, renksiz, yosun, küf, amonyak sülfür ve bataklık kokusu içermemeli, mikrobiyolojik yükü belirlenen alt değerde olmalıdır.

 

Suyun sahip olduğu bu fiziksel ve kimyasal özellikleri ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olmalıdır. Su arıtma proseslerin de suyun yapısında var olan patojen ajanların % 60-80 lik kısmı yok edilmektedir.


su deposu bakım talimatı su deposu temizliği 

Suyun arıtılması işlemlerinden sonra şebeke sistemlerine verilmesi ve dağıtılması sürecinde su hatlarından kaynaklanan korozyon, aşınma ürün partikülleri suya karışmakta bunun dışında şebeke sularına bir şekilde bulaşan atık sular suyun içeriğini değiştirmektedir.

 

Su depolarına bu şekilde taşınan şebeke suları çevresel etkenler olan güneş, ortam havası nedeniyle su depolarında muhafaza edilirken daha da yoğunlaşmakta ve organik bileşen, inorganik elementler ve hücresel sucul canlılar olan yosunlar oluşmaktadır.
su deposu bakım talimatı 

Bu oluşumlar su deposu bakım talimatı uygulanmadığında tehlikeli bir takım enfeksiyonlara neden olan patojen mikroorganizmaların gelişmesine neden olmaktadır.

 

Su deposu bakım talimatı bilgilerine göre su kaynaklı hastalıklardan nasıl korunabiliriz, nelere dikkat etmeliyiz, Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuat ve genelgeleri doğrultusunda toplum sağlığını korumak ve  halkın bilgilendirilmesi amacıyla dikkat edilecek hususlar;

Kaynağı belli olmayan tanker suları, açık arazi kuyu suları gibi suların hiçbir şekilde kullanılmaması, kişisel temizlik, banyo ve mutfakta yıkama durulama işlerinde dahi temiz suların kullanılması, tüm su tesisat sisteminin bakım onarım ve en geç yılda bir dezenfeksiyon işleminin yaptırılması, sürekli yada belirli dönemlerde kullanılan su depolarının en geç 6 ay içerisinde yetkili bir kuruluşa temizlik ve dezenfeksiyon işleminin yapılması su kaynaklı enfeksiyonlardan korunmamızı sağlayacaktır.


 

Su deposu temizliği nasıl yapılır kısaca aktaracak olursak, öncelikle belirlenen randevu gününde su deposu ekiplerimize suyu tahliye edilerek boş teslim edilir.

 

Teknik ekip depoya giriş yapmadan önce ışıklandırma ve kişisel koruyucu donanımlar olan iş kıyafetleri uygun eldiven çizme ve kimyasal koruyucu gözlük takarak gerekli tüm malzemeleri aldıktan sonra depoya giriş yapılır.

 

Depo zemininde kalan çok az su dalgıç pompalar yardımıyla tahliye edilerek sıfırlanır, daha sonra 150 bar basınçlı suyla duvarlar yıkanarak ön yıkama yapılır, duvar yüzeyinde yumuşama sağlandıktan sonra uygun dezenfektanla zenin ve duvarlar dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilir, basınçlı kompresör yardımıyla yıkanır, zeminde biriken su tahliye edilerek dışarı atılır, son bir durulama yapılarak işlem sonlandırılır.

 

İşlem sonunda son olarak su deposunun tüm aksam ve yüzeyleri kontrol edilerek varsa arıza ve aksaklıklar belirlenir ve müşteriye bilgi verilir.

 

Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde istenen 6 ay geçerli olan su deposu servis formu düzenlenerek müşteriye kaşe imzalı teslim edilir.

 

Dezenfeksiyon ve temizlik işlem hizmetleri sektöründe on iki yıldır lider pozisyonunu sürdüren TekdezV.İ.P , dezenfeksiyon alanında gerçekleşen teknik gelişmeler ışığında güncellenen eğitimleriyle uzman donanımlı teknisyen kadrosuyla, İstanbul genel merkezi olmak üzere Türkiye geneli aktif servis hizmet ağıyla, siz değerli müşterilerimize dezenfeksiyon hizmetlerini sunmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021