SU DEPOLARI TEMİZLİĞİ

SU DEPOLARI TEMİZLİĞİ

Su depolarının hemen her alanda sanayi tesis ve işletmeleri, toplu yaşam konutları, sosyal tesisler gibi insan sirkülasyonunun çok fazla olduğu alanlarda sürekli ya da kesinti zamanlarında kullanılan su depoları su ihtiyacını farklı yerlerde hızlı ve pratik karşılaması nedeniyle çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de çarpık kentleşme, plansız yapılaşma ve bilinçsizce sorumsuzca oluşturulan çevre kirliliği sonucu var olan yer üstü suları olduğu kadar yer altı suları da kirletilmiş ve kullanılamaz hale getirilmiştir.

 

Su depoları temizliği her 6 ayda bir temizlenmeli, ve devamında aynı periyotlarla yaptırılması gereken bir hizmettir.

Sadece kanunen değil, sağlığımız içinde su depoları temizliği hizmetini asla ihmal etmemeliyiz.

 

Ulusal ve yerel yönetimler kadar her bireyin daha farkında hareket ederek çevremizi ve su ve topraklarımızı korumalıyız.


Su kaynaklarının korunması kadar önemli olan bir diğer nokta su kaynaklarının temiz kalmasının sağlanmasıdır. Buda farklı sanayi kollarında etkili bir atık yönetim kontrolünün uygulanmasıyla olabilecektir.

 

 

Yerel yönetimler kullanma ve içme suyu olan su kaynaklarını belirli bir arıtma proseslerinden geçirerek belirli standartlarda steril bir hale getirmekte ancak dağıtma aşamalarında olabilen çevresel etkenler nedeniyle su içeriğinde bulunan çeşitli partiküller ve maddeleri, günlük aktivitelerde ve içme suyu olarak ta sık kullandığımız su depolarına taşımakta ve kısa sürede kirletmektedir.

 

Kullanılan su deposu temizliği Sağlık Bakanlığı ilgili mevzuat genelgelerinde belirtildiği gibi 6 ay sonunda dezenfeksiyonu yaptırılmadığında, su kaynaklı hastalıkların oluşması ve yayılmasında büyük payı olan su depoları sağlığınızı korumanız açısından ihmal edilmeyecek bir durumdur.


 

Bir yılı geçen sürelerde temizlenmeyen su depolarında suyun taşıdığı partikül ve organik maddeler, elementler zamanla kirli depo yüzeyleriyle temas sonucu patojen bakteri ve paraziter mikroorganizmaların oluşmasını ve hızla çoğalmasını destekler.

 

Bu suların sadece bahçe sulama yada kullanma suyu olarak mutfak, banyo vs. yerlerde değerlendirilmesi bile ağır seyreden bağırsak enfeksiyonları olan tifo, kolera, dizanteri, çocuk felci yada kan dolaşım enfeksiyonları, akciğer solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olmaktadır.

 

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuk ve bebekler, yaşlı yetişkinlerde ölümler yaşanabilmektedir.

Sularla bulaşan çok sayıda ve tehlikeli salgın olabilecek hastalıklardan korunma yolları olan kişisel hijyen ve el sabunlama çok önemli olup sonrasında mutlaka kullanma ve içme sularının dezenfeksiyonu gelmektedir.

 

Su tesisat ve dağıtım sistemlerinin besleyicisi olan su depolarının temizliği ve dezenfeksiyonu asla ihmal edilmemelidir.

 

Su depoları temizliği için kullanılan dezenfektanlar farklı sektörlerin yüzey temizliğinde etkin olarak kullanılmaktadır.

 

Depo temizliğinde en çok tercih edilen dezenfektanlar, klor, klor dioksit, ozon türevleri, hidrojen peroksittir. Su depoları temizliği ve su arıtma sistemlerinde en çok kullanılan dezenfektan düşük maliyeti ve uygulama kolaylığı ile klor, klor dioksit, ozon türevleridir.

 

Kullanılan klor bileşikleri uygulama sonrasında meydana gelen klor bileşikleri sayesinde dezenfeksiyon işleminin devam etmesi yüzeylerin ve suyun steril yapısını uzun süre koruyabilmektedir.


Su depoları temizliği 


Hidrojen peroksit maddesi suyla reaksiyona girdiğinde oluşan hidroksil radikalleri yüksek oksitleyici etkisiyle tam sterilizasyon ve dezenfeksiyon etkisi göstermektedir.

 

Tüm dezenfektanların etkisi oluşturdukları molekül ve bileşenlerin yüksek düzeyde oksitleme özellikleri sayesinde patojen bakteri ve diğer ajanların hücresel organellerinin ve DNA sının yapısını oluşturan protein, lipit, karbon türevleri ve bileşiklerine hasar verip hücresel ölümlerini sağlayarak olmaktadır.

 

Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu 2007/67 genelgesinde belirtildiği gibi suyla bulaşan enfeksiyon ve hastalıklardan korunma yolları; kullanılan su tesisat sistemlerinin yılda bir bakım ve dezenfeksiyonunun yapılması, su sistemlerinin bir aksamı olan su depolarının en geç 6 ayda bir dezenfekte edilmesi, kaynağı belli olmayan kuyu suyu, tanker sularının hiçbir şekilde kullanılmaması, kişisel temizlik ve mutfakta sebze meyve yıkama işlerinde temiz su kullanılmasına özen gösterilmesi suyla bulaşan bir çok enfeksiyondan korunmanızı sağlayacaktır.

 

Tekdez V.İ.P su depoları temizliği nasıl yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir, kısaca aktaracak olursak, müşteri belirlenen randevu gününde depoyu boş olarak teknik ekiplerimize teslim etmesi gerekmektedir.

 

İlk olarak depoya giriş yapmadan gereken İş güvenliği önlemleri olan ışıklandırma ve maske, kimyasal gözlük, sızdırmaz kıyafet ve kimyasallara karşı koruyucu olan eldiven takılarak depoya giriş yapılır.


su depoları temizleme 


Depo zemin ve duvarları basınçlı suyla önce yıkanarak kaba ön temizliği yapılır ve yumuşatılır, çıkan kirli su depo zemininden dışarıya tahliye edilir.

 

Depo zemin ve duvarları hazırlanan dezenfektanlı karışımla dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilir, sonrasında basınçlı kompresörler yardımıyla yıkanır, son bir durulama işleminden sonra uygulama sonlandırılır. Deponun tüm aksam ve parçaları herhangi bir arıza var mı diye kontrol edilerek müşteriye bilgi verilir.

 

Tüm işlemler bittiğinde Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde 6 ay geçerli servis hizmet formu düzenlenerek müşteriye teslim edilir.

 

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda kullandığımız suyun steril yani patojen yükünün sıfır olması, temiz, berrak renkte, olmasının bir dizi enfeksiyon ve hastalıklardan korunmada ve toplumun sağlıklı kalmasının sürdürülebilirliğindeki önemini bilerek, her bireyin bilinçli hareket etmesi kritik olan noktadır.

 

SU DEPOLARI TEMİZLİĞİ NEDEN İHMAL EDİLMEMELİDİR?

1: 2007/67 genelgesine göre su depoları temizliği her 6 ayda bir ve devamında periyodik olarak yaptırılmalıdır.

2: Koliform, Ekoli, Enterekok ve diğer bakteri türevlerinde üremenin önğne geçebilmek için.

3: Depodaki suyun steril olarak muhafaza edilmesi için.

4: Mevcut deponun kullanım ömrünü uzatmak için.

5: Su deposu temizliği; depodaki suda oluşabilecek koku, renk ve tat farklılıklarını yok eder.

6: Kendi sağlığımız, aile sağlığımız hatta çevre sağlığımız için su deposu temizliği asla ihmal edilmemelidir.

 

Sağlığımızın hiçbir zaman para ile karşılığı yoktur. Kaldı ki su depoları temizliği sanıldığı gibi yüksek ücretlere yapılmamaktadır. Tüm M3, ve tipteki su deposu temizliği talepleriniz için TEKDEZ V.İ.P. 02125540556 uzman çağrı merkezimizden bilgi alabilir, randevu talep edebilirsiniz.

 

Kuruluşumuz temizlik ve dezenfeksiyon sektörünün öncü ve lideri olarak, ileri teknoloji teçhizat ve donanımıyla, uzman yönetim ve deneyimli teknisyen kadrosuyla merkez ofis İstanbul olmak üzere Türkiye geneli tüm illerimizde dezenfeksiyon hizmetlerini kesintisiz etkin servis ağıyla siz değerli müşterilerimize ulaştırmaya ve yanınızda olmaya devam edecektir.

 

Tekdez V.İ.P kurumsal firmamızdan su depoları temizliği ve su depoları dezenfekte talepleriniz için, lütfen randevu oluşturunuz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021