SU ANALİZİ
Su analizleri su depolarından, musluklardan, su sebillerinden, su kaynaklarından, arıtma cihazlarından temizlik öncesi ve sonrası alınabilmektedir.


İçme suyu analizi , çeşme suyu analizi , kuyu suyu analizi olarak fark etmeksizin su analizlerinde yöntem olarak mikrobiyolojik ve kimyasal analiz metotları uygulanmaktadır.


Firmamız veya temizlik hizmeti aldığınız hiçbir firmadan kendi kurumu içerisinde su analizi talep etmemenizde fayda bulunmaktadır.

Su analizleri Sağlık bakanlığı akreditesine sahip, gerekli yetki ve kalite sistemiyle donatılmış laboratuvarlarda yapılmalıdır.


Tekdezvip kurumsal hizmetler su analizi takibimizle; dilediğiniz her an su analizleriniz talep ettiğiniz bölgeden alınıp, ilgili laboratuvarlara teslim edilmektedir. Kimyasal analizlerde sonuçlar 10-15 gün aralığında, mikrobiyolojik analizlerde 5 – 7 gün aralığında tarafınıza yetkili laboratuvarın kaşe imzası ile teslim edilir.


(Bu hizmet firmamızca konu ile yetkili S.B akreditesine sahip laboratuvardan “temin” all source edilir. Kendi bünyemizde hiçbir su analizi bakılmaz.)


Su analizleri kurumunuzdan profesyonel ekiplerimizce, tek kullanımlık Na – Tiyosülfat içeren steril şişelerde alınmaktadır.

Mikrobiyolojik ve Kimyasal analizlerde belirli parametrelere bakılmaktadır. 


Mikrobiyolojik analizlerde genellikle bakteri, mikrop araştırması yapılırken, kimyasal analizlerde suyun berrak, koku ve benzeri parametrelerine çalışılır.


Mikrobiyolojik analizlerde Eschericha coli, Koliform ve Enterekok sayımları yapılırken, kimyasal analizlerde iletkenlik tayini, PH, Nitrit, Amonyum, element, alüminyum, demir ve benzeri referans değerleri çalışılmaktadır.


Su analizi sonrası çıkabilecek bakterilere göre mutlaka temizlik hizmeti talep edilmelidir.


Analizlerde en çok rastlanan bakteri koliform bakterisidir. Bu bakteri çok yapışkan ve çabuk üreyebilmektedir.


Genellikle bağırsak sistemini tutan bu bakteri ishal, bulantı, alerji, yüksek ateş gibi sağlık problemleri doğurabilir.

 
E- Coli ve Enterekok genellikle insan ya da hayvan dışkılarıyla ya da hayvan leşleriyle bulaşır. Örneğin bir su deposuna düşüp ölen haşere ve benzeri canlılar o suyun kirlenmesine yol açar.

 
Diğer bir bakteri türü ise legionella pneumophila ‘ dır. Hastalık adıyla Lejyoner olan bu bakteriler ciddi sonuçlar doğurabilecek bir zatürre biçimidir. Bulaşma yöntemleri temizlik yapılmamış bir depo ya da tesisat klima sistemleridir. 

 
Bu bakterinin analizi ayrı yapılmaktadır. Mikrobiyolojik ve Kimyasal analiz içerisinde bulunmamaktadır. 

 
Legionella pneumophila analiz sonuçları ortalama 15 – 20  gün içerisinde sonuçlanmaktadır.


Su depolarında, arıtmalarda ya da su sebillerinde bu ve diğer bakteriler ile karşılaşıldığında, kullanım derhal durdurulmalı ve profesyonel temizlik hizmeti talep edilmelidir.

 
Temizlik sonrası tekrar bir analiz alınıp, sonuçlar temiz çıkana kadar kullanımın durdurulmasında fayda bulunmaktadır.

 
Su analizlerinin genellikle 15 gün ile 30 gün aralığında alınmasında, sağlığımız için fayda bulunmaktadır.

 
Tekdezvip farkıyla su analizi hizmeti için, talep formunu doldurabilir ya da iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2022