SICAK SU TESİSATI TEMİZLEME

SICAK SU TESİSATI TEMİZLEME

Hastane, büyük otel, sanayi ve büyük fabrika bölgelerinde sıcak su ihtiyacı boyler kazan kullanımı ile sağlanmaktadır.

 

Boylerlerde zaman içinde ısı değişikliğinin sık yaşanmasından kaynaklı üreyen bakteriler, suyun kullanıma sunulması için geçtikleri boru hatlarında da kirliliğe ve yıpranmaya neden olabilmektedir.

 

Boyler kazan temizliğinin yapılması sıcak suyun temiz ve sağlıklı sunulması için yeterli olmamaktadır.

 

Sıcak su kullanımında boyler temizliği yapıldığı halde banyo, mutfak ve lavabo çeşmelerinden gelen su da renk değişikliği ve kötü koku devam ediyorsa sıcak su tesisatı temizleme hizmeti sunan firmalardan destek talep edilmelidir.

 

Boyler kazan temizliği, sıcak su tesisatı temizliği ile birlikte yapıldığı takdirde sağlıklı sıcak su kullanımı sağlanmış olacaktır.


Sıcak su tesisatı temizleme 


Isı seviyesinde değişiklik olmayan su tesisatlarına göre sıcak su tesisatlarında mikrop ve bakteri üremesi daha sık yaşanmaktadır.

 

Kazan içerisinde hızlı bir şekilde üreme gösteren bakteriler suyun dağılımında tesisat borularına rahatlıkla yerleşebilmekte ve üreme hızlarını arttırabilmektedir.

 

Bu bakterilerin temas ve solunum yoluyla çeşitli hastalıklara sebebiyet verdikleri bilinmelidir. Boyler kazan içinde legionella ve koliform bakterisi hızla üreme göstermektedir.

 

Legionella bakterisi akciğer tutulumu göstererek lejyoner hastalığına neden olabilmektedir. Bu hastalık ihmal edildiği ve kontrol altına alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Koliform bakterisi, bağırsak tutulumu gösteren bir bakteri grubu olmakla birlikte ishal, kusma, yüksek ateş ve idrar yolu enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.

 

Bu bakteri çeşitleri ısı değişikliği ile üredikleri için geçmiş oldukları tesisat borularında kolaylıkla yaşama ve üreme göstermektedirler. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken bir temizlik türüdür.

 

Sıcak su tesisatı temizliği işlem sırasında, sıcak veya soğuk su kullanımı tamamen durdurulmalıdır. Hizmet alacak kurumun bu işlem sırasında hiçbir çeşme, musluk ve vanadan su kullanımı sağlamaması gerekmektedir.

 

Sıcak su tesisatında gerekli temizlik ve dezenfekte işlemi tamamlandıktan sonra sağlıklı sıcak su kullanımı sağlanacaktır.

 

Sıcak su tesisatı temizleme işlemi boyler kazan içerisinden yapılmaktadır. Tesisat temizliğinden önce muhakkak boyler kazanın temizliğinin yapılması gerekmektedir. Boyler temizliği sağlanmadan tesisat temizliğinin yapılması durumunda, yine aynı şekilde boyler içinde üremekte olan bakteriler su kullanımıyla birlikte tesisata ulaşarak yerleşme gösterecektir.

 

Bu nedenle boyler temizliği ve sıcak su tesisatının temizliğinin düzenli bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir.

 

Boyler temizliği sağlandığında, hidrofor yardımıyla tesisat için gerekli olan dezenfektan karışımı tesisat borularına pompalanır.

 

Devir daim işlemi yapılarak sıcak su tesisatı borularında temizlik ve dezenfekte sağlanmış olacaktır. Dezenfektan yardımı ile temizliği sağlanan sıcak su tesisatının suyu dışarı atılır.

Sıcak su kazanı içinde son temizlik işlemi gerçekleştikten sonra boyler ve su tesisatı sağlıklı kullanıma uygun bir şekilde teslim edilir.

 

Sıcak su tesisatı temizlik süresi, boru hattının boyuna ve kullanım yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

 

Tesisat temizliği plastik tesisat borularında işlev gösterebilmektedir. Bakır su tesisatlarında işlev gösterememesinin sebebi, bakır borularda paslanma oluşmuş olma ihtimalidir.

 

Dezenfektan, pas teması ile borularda delinme ve patlama riski bulunmaktadır. Bu nedenle bakır tesisat borularına temizlik hizmeti sağlanmamaktadır.

 

Tekdez V.İ.P müşteri danışmanımız ile iletişime geçerek sıcak su kazanı ve sıcak su tesisatı temizleme hizmeti hakkında detaylı bilgi talebinde bulunabilir, ücretsiz tesisat keşfi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021