SICAK SU TANKI TEMİZLİĞİ

SICAK SU TANKI TEMİZLİĞİ

Sıcak su tankları sıcak su üretmeye yarayan, genellikle sıcak su ihtiyacının çok olduğu hastane, yurt, büyük oteller ve sanayi bölgelerinde konumlandırılmış yapılardır. Sıcak su tankı olarak anılan bu yapılar boyler tankı olarak da nitelendirilebilmektedir.

 

Sıcak su tankları kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedir. Serpantinli ve serpantinsiz olarak karşımıza çıkan sıcak su tankları içlerindeki serpantin mekanizmasıyla ısı değişikliği sağlayabilmektedir.

 

Serpantinsiz tanklar, serpantinli tanklara göre daha büyük ve daha fazla yer kaplamaktadır. Isı kaybı serpantinsiz tanklarda daha sık görülmektedir. Serpantinli su tanklarında ısınma süresi hızlı ve kullanımı daha güvenlidir.

 

Sıcak su tankı temizliği, su depolarında olduğu gibi 6 ayda bir tekrarlanması gereken işlemlerdir. Sıcak su tanklarında sık görülen ısı değişikliğine bağlı olarak çeşitli bakteri üremesi görülebilmektedir.

 

Sıcak su tanklarında; oluşumu ve üremesi hızlı olan bakteri legionella pneumophila bakterisidir. Bu bakteri akciğerde tutulum gösteren, lejyoner adı verilen zatürre hastalığı türünün görülmesinde etkili olan bakteridir. Kontrol altına alınmadığı ve ihmal edildiği durumlarda ölümcül risk taşımaktadır.

 

Su tanklarında görülen bir diğer bakteri türü ise koliform’dur. Koliform bakterisi bağırsak sisteminde tutunma gösteren bir türdür. İshal, kusma, yüksek ateş ve idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olarak bilinmektedir.

 

Temizliği aksatılan sıcak su tanklarından kullanımı sağlanan su tehlikeli sonuçlar doğurabilmekte ve bu hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına sıcak su tankı temizliğinin ihmal edilmeden düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 

Sıcak su tankı temizliği hizmeti sunan firmaların sahip olması gereken yetki ve kalite belgeleri bulunmaktadır. Hiçbir yetki ve kalite belgesi bulunmayan firmaların sunduğu temizlik hizmeti doğru sonucu vermeyeceği gibi su tankı serpantinlerinde yanlış bir uygulama sonucu hasar oluşturulabilmektedir.

 

Tekdez V.İ.P sıcak su tankı temizliği hizmetinde profesyonel, gerekli sertifikalara sahip kadrosu ve tüm yetki kalite belgeleri ile Türkiye genelinde hizmet sunmaktadır.

 

Sıcak su tankı temizlik hizmet talebinde bulunan kurumun, su tankını yetkili firma personellerine boş ve kapağı açık bir şekilde teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Su tankının kapağının zeminden yüksek olması sebebiyle dipte az miktarda su kalması normaldir, dipte kalan az miktarda ki su Tekdez V.İ.P ekiplerince 0,1 mm su pompaları kullanılarak tank dışına tahliye edilebilmektedir.

 

Boş kalan su tankı içinde dibe çökmüş olan çamur ve balçık gibi yabancı maddeler tank dışına atılmaktadır. Çamur ve balçıktan arındırılmadan tank içerisinde temizlik ve dezenfekte işlemi yapılmaması gerekmektedir.

 

Yabancı maddelerin tank dışına atılmasından sonra sıcak su tankının içi yıkanarak temizlik sağlanır. Ancak bu temizlik su tankları için yetersiz kalacaktır. Temizlik sağlanan tanklarda ULV sisleme yöntemi kullanılarak dezenfekte ve hava sterilizasyonu sağlanmalıdır.

 

Sıcak su tanklarında dezenfekte ve hava sterilizasyonu işlemi ULV sisleme yöntemi dışında başka bir işlem ile sağlanamamaktadır.

 

ULV sisleme işlemi tamamlandığında tank içinde son temizleme ve durulama işlemi yapılarak sıcak su tankı temizliği hizmeti sonlandırılır.

 

Bu yöntemlerle temizlik ve dezenfekte işlemi sağlandığında sıcak su tankı, sağlıklı kullanıma uygun bir şekilde teslim edilmiş olacaktır. Sıcak su tankı temizlik hizmet süresi 3-5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Uzun saatler almasının sebebi su tanklarının içine girilememesi ve gerekli müdahalelerin tank kapağından içeri doğru uygulanmasıdır. Kapaktan içeri doğru uygulanan her işlem dikkat ve titizlik gerektirmektedir.

 

Tank kapağından tank içine doğru uygulanan temizlik hizmetinde, sıcak su tankının serpantinlerine zarar verilmemesi en önemli hususlardandır. Sıcak su tankı temizliğinde serpantinlere zarar verebilecek malzeme veya teçhizatlar, tank içine sokulmamalıdır.

 

Sıcak su tankı temizliği; uzman, sertifikalı ve alanında yetkili kuruluşlara yaptırılmalıdır. Bu yetki ve kalite belgeleri hizmet alan kurum tarafından mutlaka sorgulanmalı ve bu doğrultuda hizmet talebi ve randevusu oluşturulmalıdır.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için lütfen Tekdez V.İ.P müşteri danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021