SICAK SU KAZANI PERİYODİK KONTROL FORMU

SICAK SU KAZANI PERİYODİK KONTROL FORMU

Sıcak su kazanlarında ani ısı değişikliği ve içerisindeki suyun niteliğine bağlı olarak zamanla çeşitli bakteri grupları üremekte ve çoğalmaktadır.

 

Bu bakteriler vücudun çeşitli yerlerinde tutulma göstererek insan sağlığını önemli derece de tehdit eden hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

 

Kullanılan sıcak suyun insan sağlığında risk yaratmasının önüne geçebilmek adına düzenli olarak sıcak su kazanı temizliği yaptırılmalıdır. Temizlik hizmeti, konusunda uzman ve gerekli yetkilere sahip firmalar tarafından sağlanmalıdır.

 

Sıcak su kazanları, su depolarında olduğu gibi 6 ayda bir temizliği yaptırılması gereken yapılardır. Temizliğin düzenli olarak sağlandığı kazanlarda, sıcak su kazanı periyodik kontrol formu oluşturularak sağlıklı kullanıma devam edilmesi için takibi sağlanmış olacaktır.

 

Tekdez V.İ.P, sıcak su kazanı temizliğinde gerekli yetki ve kalite belgelerine sahip Sağlık Bakanlığı izin belgeleri ile hizmet sunmaktadır.


Sıcak su kazanı periyodik kontrol formu


Yapılan her sıcak su kazanı temizliği hizmeti sonunda, sıcak su kazanı periyodik kontrol formu oluşturulmalıdır. Bu form hizmet veren kurum tarafından doldurulmalı ve hizmet tarihleri form üzerinde mutlaka belirtilmelidir.

 

Bu form su kazanının ne zaman temizliğinin yapıldığını ve ne zaman tekrarlanması gerektiğini gösteren periyodik bir tablo içermektedir.

 

Firmamız tarafından sağlanan sıcak su kazan temizliği hizmeti takip altında tutulmakta ve karşılaşılabilecek olan riskler göz önünde tutularak gerekli tarihte hizmet alan kurumlara hatırlatma ile birlikte yeni randevu günü oluşturulmaktadır.

 

Sıcak su kazanlarından yayılabilecek bakteri ve mikroplar sonucunda oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için temizlik işleminin ihmal edilmeden düzenli ve periyodik olarak yaptırılması gerekmektedir.

Firmamız sıcak su kazanı temizliğini doğru yöntem ve metotlar ile uygulayarak sağlıklı kazan ve sıcak su kullanımını mümkün kılmaktadır.

 

Sıcak su kazanı temizliği talebinde bulunan kurumların, firma personellerimize kazanı boş ve kapağı açık durumda teslim etmeleri gerekmektedir. Bu şekilde teslimi sağlanan su kazanının dibinde kalan az miktarda su personellerimiz tarafından kazan dışına tahliye edilir.

 

Su kazanı dibinde görülen çamur, balçık ve yabancı maddeler kazan dışına atıldıktan sonra kazan içinde gerekli temizlik işlemi sağlanır.

 

Temizlik işleminden sonra muhakkak ULV sisleme yöntemi ile kazan içinde dezenfekte ve hava sterilizasyonu sağlanmalıdır.

 

Kazanlarda hava sterilizasyonu sağlanmadığı takdirde temizlik sağlanmış sayılmamakta ve hava dezenfekte işlemi ULV sisleme yöntemi dışında sağlanamamaktadır.

 

ULV sisleme yönteminden sonra kazan içi son kez yıkanır ve durulanır. Bu işlemler sonucunda kazan temizliği ve dezenfekte doğru bir şekilde sağlanmış olacaktır.

 

Doğru yöntem ve metotlar ile sağlanan kazan temizliği sonunda verilen sıcak su kazanı periyodik kontrol formu, temizlik işleminin tamamlandığının kanıtı niteliğinde olacaktır.

 

Bu form kazanın ihtiyaç duyduğu bir sonraki temizliğin tarihini net olarak göstermektedir. Su kazanı içinde olağan dışı, acil müdahale gerektiren bir durum olmadıkça periyodik kontrol formunda belirtilen bir sonraki tarihte hizmet sağlanacaktır.

 

Kazan içinde bulunan suyun niteliğine bağlı olarak ani gelişen bakteri üremesi ve çoğalması durumunda, sıcak su kazanı periyodik kontrol formu içerisinde belirtilen bir sonraki hizmet tarihinden önce hizmet alınması gerekmektedir.

 

Verilen form ile birlikte sıcak su kazanının içinden çıkan suyun temizlik öncesi durumu ve temizlik sonrası durumunu göstermek için firmamız tarafından çekilmiş olan fotoğraf veya videolar hizmet alan kurumlarla paylaşılmaktadır.

 

Bu paylaşımlar yapılan temizliğin doğru yöntem ve metotlarla uygulandığını ve doğru sonuç alındığının kanıtı niteliğini taşımaktadır.

 

Yanlış yöntem ve metotlar ile hiçbir yetki ve kalite belgesine sahip olmayan, hizmet sonunda kazanın temizlendiğine ve takip edilmesine dair kontrol formu sunmayan kişi ve firmalardan hizmet alınmamalıdır.  

 

Sıcak su kazanı temizliği ve takibi konusunda mağduriyet yaşamamak adına Tekdez V.İ.P müşteri danışmanımız ile iletişime geçerek doğru bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 

Doğru yöntem ve tekniklerde hizmet sonrası düzenli takip için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021