SICAK SU KAZANI NEDİR

SICAK SU KAZANI NEDİR

Hastane, yurt, büyük oteller, sanayi ve fabrika bölgeleri gibi birçok alanda sıcak suya oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Sıcak su ihtiyacının karşılanabilmesi sıcak su kazanları ile mümkün olmakta bu durum sıcak su kazanı nedir sorusu ile sıkça karşılaştığımız bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sıcak su kazanları, boyler tankı olarak da adlandırılmaktadır.

 

Bölgenin ihtiyaç duyduğu sıcak suyu üretebilmekte ve sisteme uygun bir şekilde dağılımını sağlamaktadır.

 

Sıcak su kazanları içinde bulundurdukları mekanizma sayesinde kolaylıkla suyun ısı değişikliğini sağlayabilmektedir. Bu mekanizmalara serpantin adı verilir.

 

Sıcak su kazanları kendi içlerinde serpantinli ve serpantinsiz olarak ayrılmaktadır. Serpantin sıcak su kazanı içindeki suyun ısınmasını sağlayan metal devrelerdir. Serpantinsiz sıcak su kazanları diğer türüne göre daha geniştir ve daha fazla yer kaplamaktadır.

 

Serpantinsiz kazanlarda sağlamlık oranı düşük olmaktadır. Bunun nedeni galvaniz kalitesi sıcak su kazanı için yeterli değildir ve ısı kaybı çok görülebilmektedir.

 

Serpantinli sıcak su kazanlarında ısınma süresi hızlı olmakla birlikte ısı kaybı daha az görülmektedir. Bu su kazanlarının kullanım ömrü daha uzun ve daha güvenlidir.


Sıcak su kazanı nedir 


Sıcak suya ihtiyaç duyulması durumunda işlev gösteren bu kazanlarda zamanla kirlilik görülebilmektedir. İhtiyaç sağlanırken kullanılan suyun sağlıklı dağılım göstermesi önemli bir konudur.

 

Su kazanlarında ani olarak ısı değişişliği yapılmamalıdır. Ani ısı değişiklikleri kazanda üreyebilecek olan bakterilere zemin hazırlamaktadır.

Su kazanlarında legionellapneumophila bakterisi, ısı değişikliğinin sık yaşanmasından dolayı kolaylıkla üreyebilmekte ve çoğalabilmektedir.

 

Bu bakteri insan vücudundaki direncin kırılmasına sebep veren, akciğerde tutulum gösteren bir türdür. Lejyoner hastalığına sebep olması ile bilinmektedir. Lejyoner gerekli tedbirler alınmadığı takdirde ölümcül risk taşıyan bir zatürre tipidir.

 

Zamanla görülebilen bir diğer bakteri türü ise koliform bakterisidir. Koliform bakterisi bağırsakta tutulma göstermekte ve ishal, kusma, yüksek ateş, idrar yolu enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir.

 

Sıcak su kazanlarında görülen bakterilerin önüne ancak temizliğin düzenli olarak sağlanması ile geçilebilmektedir. Su kazanları kapalı devreye sahip oldukları için temizlik yapılmadığı veya yapılmasına gerek olmadığı düşünülmektedir.

 

Ancak kazanların insan sağlığını olumsuz yönde etkilememesi ve su kazanı kullanımına devam edilebilmesi için temizliğinin 6 ayda bir düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

 

Sıcak su kazanı nedir sorusu ile birlikte temizliğinin de merak edilen konular arasında yer alması gerekmektedir. Temizliğin aksatılması ve ihmal edilmesi insan sağlığına verdiği zararla birlikte kazan kullanımını da geri dönülmez bir şekilde engelleyebilmektedir.

 

Kazan temizliği sağlanmadığı durumlarda bakteri oluşumuna ve üremesine bağlı olarak kazanlarda delinme ve su kaçağı görülebilmektedir. Sıcak su kazanlarında izolasyon yöntemi ile delinme ve su kaçaklarının önüne geçmek pek kolay bir işlem değildir.

 

Su kazanları genellikle galvaniz ve silindir yapıda olduğundan epoksi izolasyon tutulum gösterememektedir. Bu nedenle delinme ve su kaçağı görülen su kazanlarında izolasyon uygulanması yerine kazan değişikliğine gitmek daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

 

Düzenli olarak yapılan kazan temizliği bakteri oluşumu ve kazanda görülebilecek olan hasarı engellemektedir. Kazanda ileri seviyede bir hasar görülmemesi ve kazan değişikliği yaşanmaması için temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 

Sıcak su kazanlarında temizlik, kazanın içine giriş gerçekleşemediği için kapak bölgesinden içeri doğru yapılan müdahalelerle gerçekleşmektedir.

 

Temizlik işleminde kazanın dezenfekte ve hava sterilizasyonu için ULV sisleme yöntemleri kullanılır. Bu yöntem dışında kazanlarda dezenfekte işlemi sağlanmamaktadır.

 

Kazan temizliğinde hizmet sunan firmaların dikkat etmesi gereken konu serpantinlere zarar verilmemesidir. Bu nedenle kapak içerisinden serpantine zarar verebilecek bir malzeme veya teçhizat sokulmamalıdır.

 

Tekdez V.İ.P, Sağlık Bakanlığı onalı izin belgesi ile yıllardır doğru yöntem ve metotlarda hizmet vermekte olan kurumsal bir kuruluştur.

 

Müşteri danışmanlarımızla iletişime geçerek sıcak su kazanı nedir ve temizliği nasıl sağlanmalıdır gibi sorularınıza daha detaylı cevap alabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021