SAĞLIK BAKANLIĞI GENELGE SU DEPOLARININ TEMİZLİĞİ

SAĞLIK BAKANLIĞI GENELGE SU DEPOLARININ TEMİZLİĞİ

Su depoları; su kesintisi yaşandığı zamanlarda takviye ihtiyacı karşılayan, rezerve görevi gören veya hanelerimize direk su akışını sağlayan saklama alanlarıdır.

 

Su depoları suyun barajlardan hanemize gelene kadar taşıdığı balçık ve çamurla yada zamana bağlı bakteri üremesiyle kirlenebilmektedir. Su depolarında genellikle Koliform, Ekoli ve Enterekok bakterileri ürer. Bu bakterilerden Koliform en sık karşılaşılanıdır.

 

Sağlık Bakanlığı genelge su depolarının temizliği altında ilerleyen husus, Sağlık Bakanlığı 2007/67 sayılı genelge su depolarının temizliği C halkımızın dikkat etmesi gereken maddenin tüm tüketiciler tarafından dikkatlice okunması gerekmektedir.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI GENELGE NO: 2007/67;   C- Halkımızın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

1: Bina ve konutlarda kullanılan su depolarının temizliği yapılmamış olanlar hemen, daha sonra da belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır,

2: Kesinti olmadığı zamanlarda da suyun depodan kullanımı sağlanmalıdır,

3: Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon v.b. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir.

 

Su deposu temizliği sağlık için neden önemlidir?

Sular hanemize ve kullanım alanımıza gelene kadar birçok taşıma boru hattından geçmektedir. Tüketim sularımız barajlarda ilgili belediye ve yetkili kurumlarca temizleniyor dahi olsa, taşıma hattındaki çamur, kum ve balçığı da beraberinde getirir.

Suyla birlikte gelen çamur ve balçık mevcut su depomuzda kirlenmeye ve bakteri oluşumuna sebebiyet verir.

Bunun dışında su deposu sistemlerinde hidrofor çekiş vanasının altında kalan yani devir daim olmayan suda zamanla bakteri yapar. Bu bakterilere bağlı sağlığımızı ciddi boyutlarda risk altında bırakabilecek hastalıklarla karşılaşılabilir.

Su deposunun kapak kenarlarından, boşluklardan, yada çatlaklardan depo içerisine giren fare, kedi, örümcek ve diğer haşerelerde hızla depodaki suyu kirletir.

 

Sayılan tüm bu etken maddelerden sebep, Sağlık Bakanlığı 2007/67 sayılı genelge su depolarının temizliği konusu ciddiye alınmalı ve su deposu temizliği hizmeti periyodik olarak yaptırılmalıdır.

 

Sağlık Bakanlığı 2007/67 Sayılı Genelgesine Uygun Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Hizmet alan kurum görevleri;
1. Su deposundaki kullanılan ve rezerve tutulan suyu, temizlik tarihine kadar tüketmelidir.

 

Temizlik hizmeti veren kurum görevleri;
1. Su deposuna temizlik için uygun ekipman ve ışıklandırmayı sağlar. Depoya giriş yapmadan önce tüm güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

2. Hizmet gününde su deposu dibindeki kirli suyu, depo dışarısına pompalar vasıtasıyla tahliye eder,


3. 150 bar basınç kapasitesine sahip kompresörlerle, kir sökücü madde (biyosidal ürün veya ozon) kullanarak su deposunun zemin ve duvarlarında oluşan kirlerin çözülmesini sağlar,

 4. Su deposu zemininde biriken, oluşan tortu ve çamur dalgıç pompa ile depo dışına verilir,


5. Biyosidal ürün yada ozonla dezenfeksiyon hizmetinden sonra, tekrar temiz basınçlı suyla duvar ve taban temizliği işlemi yapılır,


6. Temizlenmiş depoya su alımıyla birlikte fiziksel ve kimyasal dezenfeksiyon işlemi bitirilmiş olur.

 

7.  Su deposunun çalışan aksamları son işlem olarak kontrol edilir. Depoda yarık, çatlak ve su kaçağı oluşturacak bir durum varsa, hizmet alan kurum yetkilisine bilgi verilir. Su deposunun temizlik öncesi ve temizlik sonrası fotoğrafları da mutlaka detaylı raporlanır.


 Sağlık bakanlığı genelge su depolarının temizliğiSağlık Bakanlığı 2007/67 Sayılı Genelgesine Uygun Su Deposu Temizliği Hizmeti Verecek Kurumun Alması Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

1: Hizmet verecek kurumun faaliyet belgesinde ve GSM ruhsatında işi yapabilirliğine dair ibare bulunmalıdır.

2: Kurumun iş güvenliği ve işyeri hekimi sözleşmeleri bulunmalıdır.

3: Kurumun; Sağlık Bakanlığı biyosidal ürün uygulama izin belgesi ve mesul müdür sözleşmesi olmalıdır.

4: Hizmet verecek kurumun Türkak akredite İSO kalite denetim belgeleri ve marka tescilleri kontrol edilmelidir.

5:Ozonlama yapılacak ise CE kalite denetim belgeleri sorgulanmalıdır.

6: Hizmet verecek kurum personellerinin; portör muayene raporları, yüksekte çalışabilir sertifikaları, iş güvenliği sertifikaları, hijyen sertifikaları, mesleki yeterlilik sertifikaları tam ve eksiksiz olmalıdır.

 

Dünya sağlık örgütünün ürkmemiz ve titizlikle incelememiz gereken raporlarında; kirli ve sağlıksız su, ölüm sebeplerinde sigara ve alkolden sonra altıncı sıradadır. Buda demek oluyor ki su deposu temizliği ihmale gelmeyecek, sağlıklı tüketim için periyodik yaptırılması gereken bir hizmettir.

Su deposu temizleme hizmeti alacağınız kurumdan, belirttiğimiz zorunlu belgelerin mutlaka talep edilmesi gerekmektedir.

 

Aksi taktirde korsan, hiçbir sertifikaya sahip olmayan, en önemlisi de bulaşıcı rahatsızlığı olup olmadığı bilinmeyen şahıslarca yaptırılacak su deposu temizliği, faydadan çok zarar getirebilir.


Sağlık bakanlığı genelge su depolarının temizliği 


Sağlık Bakanlığı 2007/67 Sayılı Genelgesine Uygun Su Deposu Temizleme Fiyatları Nedir?

Çelik, galvaniz, sac, plastik, fiber, beton, fayans gibi su deposu çeşitleri, nitelikleri bulunmaktadır. Su deposu temizleme fiyatları belirlenirken ilk olarak bilinmesi gereken konu su deposunun niteliğidir.

İkinci olarak su deposunun tonajı (M3) bilinmelidir. Su deposunun tonajı, mevcut deponun maksimum muhafaza edebileceği su kapasitesinin ölçümüdür. Su deposu tonajı; deponun eni x boyu x yüksekliği şeklinde bulunur. Yani eni 2m, boyu 3m, yüksekliği de 2m olan bir su deposunun tonajı 12 Tondur.

Su deposu temizleme fiyatları belirlenirken bilinmesi gereken bir konuda depoya gelen suyun kaynağıdır. Şebeke suyu, kuyu suyu, tanker taşıma suyu, içme suyu gibi özelliklerin bilinmesi, ve su deposu temizlik fiyatı alırken temsilciye belirtilmesi gerekmektedir.

Son olarak su deposunun kullanım amacıda fiyatı etkileyen faktörlerden biridir. Yani su deposu yangın muhafaza, yağmur depolama, ham su, yumuşak su olarak mu kullanılıyor bilgisi paylaşılmalıdır.

 

Tekdez V.İ.P. kuruluşumuz Sağlık Bakanlı izin belgelerine, İSO kalite denetim sertifikalarına sahiptir. Sunduğumuz her hizmet marka tescili altındadır.

Tekdez V.İ.P. personelleri gerekli tüm kalite ve yetki belgeleri ile donanmıştır. Düzenli portör muayenelerinden geçen personellerimiz, hijyen, mesleki eğitim, yüksekte çalışabilir, iş güvenliği sertifikalarına da sahiptir.

Uyguladığımız araştırma geliştirme faaliyetleri ve günümüz teknolojisine uygun sistemlerimizle, su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu alanında sektöre öncü olmanın, su deposu temizliği firmaları içerisinde müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren tek kuruluş olarak haklı gururunu taşımaktayız.

 

Tekdez V.İ.P. Sağlık Bakanlığı genelge su depolarının temizliği konusu altında, Sağlık Bakanlığı 2007/67 sayılı genelge su depolarının temizliği hizmetini Türkiye genelinde geniş servis ağıyla sunmaktadır.

Su deposu dezenfeksiyonu, su deposu temizliği hizmetlerinde 02125540556 numaradan müşteri temsilcinizi arayabilir, bilgi talep edebilir ve su deposu temizliği randevusu oluşturabilirsiniz.

 

Sağlık Bakanlığı 2007/67 sayılı genelge su depolarının temizliği hizmetinin de profesyonel destek ve sonuç odaklı çözümler için lütfen iletişim sağlayınız.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021