SAC SU DEPOSU EPOKSİ BOYAMA

SAC SU DEPOSU EPOKSİ BOYAMA

Metal depolarda karşılaşılan hasar durumlarında, epoksi izolasyon yöntemi ile hasarın önüne geçilebilmekte ve önlenebilmektedir. Metal depolar kendi içinde şekillerine göre sac, galvaniz ve paslanmaz çelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sac su depolarında karşılaşılan sorun metal ve su etkileşiminden kaynaklı paslanmadır. Paslanma, kullanılan suyun kalitesini düşürebilmekte ve kendini suda renk değişikliği olarak göstermektedir. Paslı suyun insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir.

 

Paslanma görülen sac su deposu epoksi boyama yöntemi ile sağlıklı kullanımına kavuşabilmektedir.

Sac su deposunda görülen paslanma ihmal edildiğinde,  pas depo materyallerine iyice yerleşecek ve depoya zarar verecektir.


Sac su deposu epoksi boyama 


Sac su deposunda paslanma etkisi ile görülen çatlak ve delinmelere karşı yapılacak pek bir işlem bulunmamaktadır. Bu nedenle sac depo kullanımına sağlıklı devam edebilmek için çatlak ve delinme başlamadan sac su deposu epoksi boyama hizmetine başvurulmalıdır.

 

Epoksi boyama yönteminde dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Kullanılacak malzemenin solvent içermemesi, gerekli testlerden geçmiş ve Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekmektedir.

 

Kullanıma sunulan suyun muhafaza edildiği ortamda solvent içeren epoksi boya kullanımı söz konusu olmamalıdır.

Solvent solunum ve temas yoluyla birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Solvent kullanılan ortamda göz kızarıklığı, boğaz yanması ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca kanser ve böbrek yetmezliği gibi insan sağlığını ciddi ölçüde etkileyecek olan bu hastalıklara da zemin hazırlaması ve sebep olmasıyla bilinir. Bu denli tehlikeyi barındıran solvent maddesinin depo izolasyon yöntemlerinde kullanılmaması gerekmektedir.

 

Tehlikelerin önüne geçebilmek adına sac su deposu epoksi boyama hizmeti alınacak firmanın yetki ve kalite belgeleriyle birlikte kullanılacak olan malzemelerin bilgi formları talep edilmelidir.

 

Tekdez V.İ.P; TÜRKAK Akredite İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, marka tescilleri, iş yeri hekimi ve iş güvenliği sözleşmeleri, risk analizleri, acil durum eylem planları, kişisel koruyucu malzeme formları, kullanılacak dezenfektan malzeme güvenlik bilgi ‘’MSDS’’ formları, ozonlama CE kalite yöntem belgelerine sahip yetkili bir kuruluştur.

 

Sac su deposu epoksi boyama işlemine başlamak için, hizmet alacak kurumun depoyu boş teslim etmesi gerekmektedir. Depo dibine çökmüş olan çamur ve balçık firma personeli tarafından depo dışına atılır.

 

Sac su deposunda görülen paslar, raspalama makineleri ile kazınarak çözülür. Epoksi boya uygulamadan önce yerleşmiş olan pasların sökülmesi uzun vade de sağlıklı depo kullanımı için yapılması gereken doğru bir işlemdir.

 

Raspalama yöntemi ile paslar kazındıktan sonra depo genel temizliği sağlanır ve 3 gün depo kuruluğunun sağlanması beklenir.

Kuruluk sağlandıysa ilk kat astar epoksi boya uygulanabilir. İlk kat astar epoksinin kuruması için 3-5 gün arası gibi bir süre zarfında beklemeye alınır. Kuruluğun sağlanması için beklenen süreler işlem sonucunu etkilemektedir.

 

Astar epoksi boyanın kuruluğu sağlandığında aynı yöntemler ile 2.kat epoksi boyama uygulanır. Depo içinde uygulama bittiğinde 5-8 gün arası bekleme sağlanmalıdır.

Kuruluk sağlanmadan gerçekleştirilecek olan aşamalar sac depo içinde istenilen sonuca ulaşılmasına engel olacaktır.

Bu nedenle her işlem sonunda kuruluğun sağlanması dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Epoksi boyama işlemi tam anlamıyla kuruluk gösterdiğinde firma yetki personelleri tarafından depo temizliği sağlanır ve sağlıkla kullanıma açılabilir.

Uygulanan epoksi boyama işlem süresi depo büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Standartlarda 15-20 gün arası işlem tamamlanır ve sağlıklı kullanıma sunulabilecek hale getirilir. Ancak kuruma işlemi kış aylarında zaman alacağından işlem süresi artabilmektedir. Kış aylarında standart sürelerde işlemin tamamlanması için salyangoz sistemi kurulmaktadır.

 

Sac su deposu epoksi boyama hakkında detaylı bilgi ve uzman ve eğitimli ekipler tarafından profesyonel hizmet için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021