POLİÜRETAN ENJEKSİYON SU YALITIMI

POLİÜRETAN ENJEKSİYON SU YALITIMI

Poliüretan enjeksiyon çatlakların ve yarıkların kapatılmasında uygulanan izolasyon  yöntemidir. Ayrıca yapısal güçlendirme çalışmalarında ve derzlerin yalıtımında tercih edilen ve oldukça etkili bir yöntem olan bu uygulamanın çevreye hiçbir zararı yoktur.

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı da bu etkili uygulamanın bilinen diğer ismidir. Su kaçaklarının önüne geçmek için uygulanan yöntemlerin başında gelen poliüretan enjeksiyon; betona, basınçlı makineler ile enjekte edilmektedir. 

 

Enjekte işlemi yapıldıktan sonra suyla temas eden polimer madde şişerek su kaçağını kesmektedir.

Su kaçağını suyun yönünü değiştirerek engelleyen enjeksiyon uygulaması, yaşanan problemlerin çözümü niteliğindedir.


Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı 


Beton içerisinde su kaçağına çözüm olan poliüretan enjeksiyon su yalıtımı, betonçatlaklarını dolduracağı için, içindeki demirin aşınmasını ve paslanmasını da engellemektedir.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımının sıvı ve yoğun şekilde uygulaması yapılabilmektedir. Sıvı poliüretan enjeksiyonlar çatlakların doldurulması için kullanılmaktadır. Yoğun olan poliüretan enjeksiyonlar ise dilatasyon gibi boşlukların doldurulması için kullanılmaktadır.

 

Çatlaklar için uygulanacak olan enjeksiyon yöntemleri incelenecek olursa öncelikle çatlakların ayrıldığı grupları belirtmek doğru olacaktır. Bu çatlaklar; statik ve dinamik çatlaklar, kuru ve ıslak çatlaklar, binalardaki oturma çatlakları, taşıyıcı yapıdaki çatlaklar ve taşıyıcı olmayan yapıdaki çatlaklar, sıvalardaki kılcal çatlaklar olarak gruplandırılmaktadır.

 

Uygulanan enjeksiyon yöntemlerini; ıslak veya su sızıntısı olan çatlakların su yalıtımı, soğuk derzlerin enjeksiyon su yalıtımı ve yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulamaları olarak inceleyebilmekteyiz.

 

Islak veya su sızıntısı olan çatlakların su yalıtımı için elastik poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılmaktadır.  Pakerler yardımıyla çatlakların içerisine enjekte edilen bu ürün hızlıca dağılacaktır ve su ile temas etmesiyle birlikte hızlıca şişerek köpük halini almaktadır. Bu şekilde suyun yönünü değiştirerek su sızıntısını engellemiş olacaktır.

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı 

Farklı zamanlar da uygulanmış olan beton yüzeylerinin arasında soğuk derzler oluşmaktadır. Soğuk derzlerde, beton yüzeyleri birbirine yapışmadığı için arada boşluklar oluşmaktadır ve bu boşluklardan su sızıntıları olabilmektedir. Soğuk derzlerde bu tür problemlerin yaşandığı alanlar daha çok yüzme havuzu ve su depoları, temel perde birleşim noktaları ve aralıklı dökülen perde duvar yüzeylerinde karşımıza çıkmaktadır.  

Bu problemlerin çözümü için oluşan boşluklar poliüretan enjeksiyon uygulaması ile kapatılmaktadır.

 

Özellikle içinden su akan çatlaklar korozyona sebep olarak yapının tahrip olmasına neden olmaktadır. Su depolarında oluşan çatlaklarda ise içme suyu kullanımına uygun enjeksiyon uygulaması yapılmaktadır.

 

Yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulamaları; korozyona uğramış, taşıyıcıların tahrip olduğu ve işlevini yitirdiği durumlarda yapılacak olan işlemlerdir.

 

Yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulamaları, yapıların taşıyıcılarının uzun ömürlü ve daha sağlam olmasını sağlamaktadır. Betondaki çatlakları dolduran ve güçlü bir şekilde yapıştırma işlemi gerçekleştiren bu uygulama sayesinde daha sağlam bir tamirat şekli oluşmaktadır.

 

Poliüretan enjeksiyon teknikleri, polimer maddesi ile güçlendirilmiş günümüzde oldukça rağbet gören bir uygulamadır.

 

Tekdez V.İ.P poliüretan enjeksiyon su yalıtımı uygulamasında Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi ile hizmet vermekte olan kurumsal bir firmadır. İSO kalite yönetim sistemleri belgesi ile firmamız uygulanacak olan yöntem ve metotlara hakim profesyonel hizmet sağladığını belgelendirmiştir.

 

Firmamızda verilen tüm hizmetlerimiz marka tescili ile korunmaktadır.

 

Tekdez V.İ.P tüm kalite ve yetki belgeleri eksiksiz, personel yetki belgeleri eksiksiz olarak yıllardır güvenilir ve kaliteli hizmetin adresi olmaya devam etmektedir.

 

Betonarme yapılarda inşaat esnasında veya inşaat tamamlandıktan sonra temel izolasyonun zarar görmesi ya da yapının hareket etmesinden dolayı toprak altında kalan kısımdan yapının içerisine su sızıntısı olmaktadır.

Bu durumda kullanılabilecek uygulamalar kısıtlı olduğu gibi poliüretan enjeksiyon su yalıtımı sorunun çözümü için ideal ve etkili bir çözüm olmaktadır. Poliüretan enjeksiyon su akıntılarına karşı uygulandığı anda suyla temas etmesiyle birlikte sızıntılara karşı bir duvar örmektedir. 

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı, beton ve duvarların içerisinde oluşan çatlak alanların doldurulmasını sağlayarak sızıntıların kesilmesinde tercih edilen bir uygulamadır.

 

Çatlaklardan sızan sular pozitif yönden yüzeye ulaşmaktadır. Elle müdahale gerçekleştirilemeyecek olan bu alanlarda negatif yönden uygulanabilecek yöntem olan poliüretan enjeksiyon uygulaması çatlak alanların doldurulması için oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Poliüretan enjeksiyon uygulama teknikleri ve uygulama alanlarından kısaca bahsedilmiştir. Poliüretan enjeksiyon uygulamasının yöntemlerinden ve firmamız tarafından nasıl uygulanacağından bahsetmekte yararlı olacaktır.


Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı 


Poliüretan enjeksiyon uygulamaları genellikle motorlu ve hidrolik yüksek basınçlı makineler ile yapılmaktadır.

Uygulama öncesi suyun olduğu yüzeyler ve suyun gelebileceği alanlar eğitimli ve uzman ekiplerimiz tarafından belirlenir.

 

Poliüretan enjeksiyon dübellerinin 45 derece eğik olarak montajının yapılması gerekmektedir. Bu işlemin sağlanabilmesi için de uzman ekiplerimiz tarafından beton ve çatlak alanlarda eşit mesafelerde delikler açılır.

 

Açılan paker deliklerden hava basılarak içerisindeki tozlardan arındırılır. Tozun temizlenmesinin ardından çelik paker dübelleri çakılarak sızdırmazlık contaları içerisinde sıkışmasını sağlayacak oranda sıkılır.

 

Paker başlarına nozul takılarak, basınçlı makineler yardımıyla uygulamaya başlanmış olur.

Pakerlerden enjekte edilen uygulamanın, her alana dağıldığından emin olmak için Paker uçlarından poliüretan gelene dek sıkılır. Böylelikle bütün çatlakların dolduğundan emin olunabilecek ve işlem başarıyla sağlanmış olacaktır.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımının önemi ve faydaları olarak baktığımızda;  betonarme yapıların depreme olan dayanıklılığını artırması açısından önem teşkil ettiğini görmekteyiz. Ayrıca yapı içerisinde oluşan nem, rutubet ve kötü kokuları engelleyerek yapının ömrünü uzatmaktadır.

Kısa sürede uygulanması ve yüksek verimlilik sağlaması açısından oldukça avantajlı ve sağlıklı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı; dilatasyonlarda, yer altı sularının durdurulmasında, metro tünellerinde, kara yolu tünellerinde, madenlerde, limanlarda, soğuk derzlerin yalıtımında, dışarıdan müdahale edilemeyen temel perde betonun izolasyonunda, asansör kuyusunda, barajlarda ve HES projelerinde, arıtma tesislerinde, yüzme havuzlarında, su depolarına dışarıdan sızan suların engellenmesinde, zemin, bodrum ve otopark alanlarında yapılara su girişlerinin önlenmesinde kullanılan etkili bir sistemdir.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı oldukça yararlı ve etkili bir sistemdir ancak uygulamayı yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır.

 

Dikkat edilmesi gereken hususları inceleyecek olursak öncelikle poliüretan enjeksiyonun ürün seçimi ve uygulanacak metodun doğru belirlenebilmesi için,  sızıntının kaynağının ve beton yapısının özelliklerinin doğru tespit edilmesi gerekmektedir.

 

Sızıntı suyunun basıncının doğru tespit edilmesi gerekmektedir.  Yüksek basınçlı su var ise hızlı reaksiyona giren poliüretan enjeksiyon ürünleri, makine desteği ile yüksek basınçla uygulanmalıdır.

 

Yapının bulunduğu konum, eğim ve suyun akış yönü hakkında bilgi vermesinden dolayı önemlidir.

Sızıntı bir çatlaktan geliyorsa çatlak genişliğinin iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Çatlak genişliği seçilecek poliüretan enjeksiyon uygulamasının yoğunluğunun belirlenmesini sağlamaktadır.

 

Kılcal çatlaklarda yoğunluğu düşük olan daha akışkan poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır.

Sızıntı suyunun debisi de kullanılacak olan enjeksiyon ürünün ve yoğunluğunun belirlenmesinde ve paker sisteminin seçilmesinde doğru karar verilmesini sağlamaktadır.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı ; asansör kuyusu su kaçaklarında da en etkili yöntemdir. Asansör kuyusu su yalıtımında negatif yönde izolasyon uygulama yapılması gerekmektedir. Poliüretan enjeksiyon su yalıtımının dışında negatif yönde etkili ve sonuç üretecek bir metot bulunmamaktadır.

 

Asansör çukuru su alıyor problemleriniz için lütfen Tekdezvip uzman ekibiyle iletişim sağlayınız.

 

Uygulamalar da kullanılacak olan ürünün doğruluğu ve kalitesi büyük önem teşkil etmektedir. Ayrıca uygulama yapacak olan personelin yetki belgeleri sorgulanmalı, eğitimli ve alanında uzman olması gerekmektedir.

Aksi takdir de yapılacak uygulama sağlıklı sonuç vermeyecektir.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı işlemlerinde firmamız, profesyonel ve alanında uzman ekiplerle hizmet vermektedir.

 

Poliüretan enjeksiyon uygulaması için profesyonel ekiplerimiz tarafından yapılacak keşif sonrası uygulanacak olan tüm yöntemler eğitimli ve uzman ekiplerimizce ilerleyecek güvenilir ve kaliteli hizmet sunulacaktır.

 

Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı Tekdez V.İ.P  hizmetinden yararlanmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021