PLASTİK SU DEPOSU YOSUN TEMİZLİĞİ

PLASTİK SU DEPOSU YOSUN TEMİZLİĞİ

Birçok sanayi kuruluşu, kurum ve işletmelerde, turizm tesis ve otellerde, okullar ve üniversitelerde, hastanelerde, su kesintisi olduğunda veya sürekli içerisinde ki suyun kullanıldığı su depoları, bu depolara su taşıyan su tesisat sistemleri, zamanla suyun yapısında bulunan bir takım kısmi organik ve inorganik maddeler ve metal elementleri, suya bulaşan toz, kum gibi partiküller nedeniyle, belirli aralıklarla bakım ve temizlikleri yapılmadığı takdirde, kirlilik oluşmakta, ısınma ve diğer etkenlerle, suda  çeşitli mikroorganizmalar oluşup, suyun yapısını ve sağlığını bozmaktadır.

 

Bu sorun en hızlı olarak, plastik su deposu yosun temizliği yapılmadığında oluşmaktadır.

 

Yosun oluşumunu tetikleyen faktörler ısı alma ve deponun güneş ışınlarına uzun süre maruz bırakılması ve korunmamasıdır.

 

Buda sudaki bakteri ve patojen ajanlar için bir besin kaynağı olmakta ve çok daha güçlü hale gelmelerine, çoğalmalarına sebep olmaktadır.

 

Su depoları, hangi malzemeden yapılırsa yapılsın, belirli bir süre sonunda, suyun hareketsizliği yüzünden, ısınmayla birlikte oluşan besi ortamındaki zararlı bakteriler, temizlik, banyo, mutfak gibi işlemlerde kullanılmasıyla bile, birçok hastalık ve enfeksiyonlara davetiye çıkarılmaktadır.

 

Bu rahatsızlıklar, ishal, mide bulantısı, ateş gibi belirtilerle başlayıp sonrasında, sıtma, çocuk felci, kolera, hepatit a,beyin iltihabı, bağırsak ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklara dönüşebilmektedir.

 

Bu hastalıklardan çevrenizi ve sevdiklerinizi korumanın tek yolu, düzenli olarak su depolarının, özellikle plastik su deposu yosun temizliği ve dezenfeksiyonlarının yaptırılmasıdır. 

 

Bu durumun ne kadar mühim bir konu olduğunu anlamamız gerekmektedir.
Toprak ve su kirliliğinin günümüzde çok fazla arttığı bilinen bir gerçektir.


 


Bu konuda çevre örgütleri ve yerel yönetimler, bilim çevreleri, hep birlikte çeşitli organizasyon ve çalışmalarla, gıda ve diğer sanayi kollarını daha bilinçli ve çevreci bir yaklaşımla hareket etmeleri konusunda bilgilendirmektedirler.

 

Bu sanayi kuruluşlarının oluşturduğu atıklar, bir şekilde nehir, göl, denizlere, yer altı sularına karışmakta ve sonuçta şehir şebeke suları da bu durumdan dolaylı olarak etkilenmektedir.

 

Şebeke sularının arıtılması için yapılan kimyasal işlemler suları steril bir duruma getirse de, çeşitli yollarla bir şekilde suyun yapısına karışan çeşitli molekül ve maddeler, inorganik bileşenler, suda asgari bulunan element ve partiküllerle reaksiyona girip suyun yapısını değiştirmektedir.

 

Bu sular plastik su depolarında ve diğer depolarda uzun süre bekletilmemelidir.

Su depoları, ilgili mevzuat ve yönetmeliklerde Sağlık bakanlığının en son olarak yayınlamış oldukları, Halkımızın su deposu kullanımında dikkat etmesi gereken hususlar başlığıyla yayınladığı 2007/ 67 genelgesi şartlarına göre, tüm sanayi ve işletme kuruluşlarının, toplum sağlığının korunması adına, yüzlerce insanın kullandığı su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonunu yaptırmalarının yasal bir zorunluluk olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

 

Su deposu dezenfeksiyonu yapan kuruluşların, Sağlık bakanlığında yetkili olması, tüm kalite ve personel mesleki yeterlilik eğitim belgelerinin bulunması, iş sağlığı ve güvenliği eğitim belgeleri ve iş güvenliği kapalı ve yüksekte çalışma eğitim sertifikalarının olması,firmanın size sunacağı temizlik hizmetinin, kalitesinin güvencesidir.

 

Kendi sağlığımız ve çevremizin sağlığı için, su depolarının özellikle plastik su deposu yosun temizliği için, normal zamanlarda, durumlarda 6 ayda bir, kesinti olduğu durumlarda 3 ayda bir düzenli olarak dezenfeksiyon ve temizliğinin yaptırılması çok önemli bir konudur.Su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu, konusunda bilgi sahibi olmadan, deneyim ve tecrübe sahibi olmadan yapılacak bir uygulama değildir.

 

 Kuruluşumuz Tekdezvip, İstanbul olmak üzere, Türkiye geneli bir tüm bölgelerde, bilgili ve yetkin uzman kadrosuyla, dezenfeksiyon ve temizlik hizmetlerini, çözüm odaklı yaklaşımıyla, kesintisiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021