PLASTİK SU DEPOLARI NASIL TEMİZLENİR

PLASTİK SU DEPOLARI NASIL TEMİZLENİR

Doğaya zarar veren çeşitli çevresel etmenler nasıl oluştu.. sanayi devrimiyle başlayıp büyük bir gelişmeyle değişimini sürdüren mekanizasyon ve kimya sektörü, insanlığa sağladığı mekanik konfor ve yüksek teknolojik standartlar yanında, toprak, hava ve suyun saflığını ve temizliğini dejenere edip kirlenmesine neden olmuştur.

 

Bu çevresel faktörler, sadece kirletmekle kalmayıp bu ana yaşam kaynaklarının bileşenlerini, doğal florasını değiştirip yok ederek, tüm canlı grupların ve insanoğlunun sağlığını da olumsuz etkilemeye yol açmıştır.

 

Dev endüstri ve sanayi tesisleri, ilaç ve kimya fabrikaları ve daha birçok alt sanayi kuruluşları üretim aşamalarında çok sayıda atık ve toksik diyebileceğimiz sentetik kimyasallar ve maddeleri yeterli arıtma ve filtrasyon işlemlerine tabi tutmadan doğaya verilmesi hem gıda hem de su kaynaklarının kirlenmesine neden olmaktadır. 

 

Özellikle Su kaynaklarının arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerinden sonra suyun temiz halde şehir şebeke sistemlerine verilmesi ve dağıtım aşamalarında bakım onarım işlemleri, bağlantı noktalarında olan bulaşma olması engellenememektedir.


 


Sanayi sektörleri, oteller konaklama tesisleri, okullar ve hastaneler gibi insan yoğunluğunun çok olduğu sosyal yaşam ve çalışma ortamlarında çeşitli türlerde su depoları kullanılmaktadır.

 

Bu depoların türü ne olursa olsun temizlik ve dezenfeksiyonları sağlığımızı korumak adına düzenli aralıklarla branşında uzman bir yetkili dezenfeksiyon kuruluşuna yaptırılmalıdır.

 

Su depoları su dağıtım ve tesisat sistemlerinin potansiyel bir risk taşıyan en önemli parçalarıdır. Zamanla su depolarının taşıdığı suyun organik ve inorganik maddeler, kum ve toz partikülleri ve sonrasın da oluşan patojen mikroorganizmalar bakımından yükünün artması ve bu suyun içme ve kullanma suyu olarak değerlendirilmesi büyük bir tehlike oluşturmaktadır.


 


Su depo türlerinden en kolay ve çabuk kirlenen ve yosunlaşmaya maruz kalan plastik depo türleridir.  Plastik su deposunun sıcaklığa uzun süre maruz kalması hızlı bakteri üremesi yanında bir besi ortamı olmasına neden olan yosunlaşmanın gerçekleşmesine de neden olmaktadır.

Kirliliği yüksek olan plastik su depoları nasıl temizlenir, nelere dikkat etmeliyiz bunları kısaca açıklayalım.

Plastik su depoları ve diğer metal, beton, saç vs. su depolarının temizliğinde ilk olarak Sağlık Bakanlığından ruhsatlı dezenfektan ürünlerin kullanılması doğru ve güvenilir bir temizlik işlemi sağlayacaktır.

 

Sonrasın da yapılacak olan su deposu dezenfeksiyonu işleminde öncelikle randevu günü belirlenir. Randevu gününde depolar teknik ekiplerimize boş yada boşa yakın teslim edilir. İlk olarak depoya giriş yapılmadan gerekli iş güvenliği önlemleri alınır, depo ışıklandırılması yapılır.

 

Depoya giriş yapılır, uygun dezenfektanlarla depo zemin ve yanal duvarları basınçlı kompresörler kullanılarak yıkanır, zeminde biriken kirli tortulu su depo dışına tahliye edilir. Depo zemin ve duvarları tekrar dezenfekte edilerek bir süre daha bekletilir ve basınçlı kompresörlerle yıkanır.

 

Son bir durulama işleminden sonra depodaki son biriken su tahliye edilerek işlem sonlandırılır. Depo şamandıra ve diğer aksamları herhangi bir aksaklık arıza var mı kontrol edilerek müşteriye bilgi verilir.

Son olarak 6 ay geçerli olan servis hizmet formu kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir.

 

Su deposu temizliği sanılanın aksine, sağlık açısından riskli bir uygulama ve profesyonel teknik bir işlem gerektirdiği için, bu alanda özel eğitimli yetkili kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması doğru olan bir tercihtir. Dezenfeksiyon işlemlerinde yaygın olarak kullanılan ürünler klor ve klor bileşikleri, hidrojen peroksit, sodyum hipoklorit ve ozon türevleridir.

Plastik su depoları nasıl temizlenir ve benzeri konularda destek almak, randevu oluşturmak için lütfen iletişime geçiniz.

Bu ürünler düşük maliyeti ve uygulama kolaylığı ve patojen mikroorganizmalar üzerinde oldukça etkili oksitleyici özellikleri sayesinde çok tercih edilmektedirler.

 

Sektörün lider kuruluşu Tekdez Dezenfeksiyon, sahip olduğu geniş bilgi birikimi ve tecrübesini uzman teknik kadrosuyla harmanlayıp, tüm Türkiye genelinde sizlere temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerini sürdürmeye devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021