PASLANMAZ ÇELİK SU DEPOSU TAMİRİ

PASLANMAZ ÇELİK SU DEPOSU TAMİRİ

Metal su depoları yapım ve kurulumunda kullanılan materyallere göre farklılık göstermektedir. Sac, galvaniz ve paslanmaz çelik su deposu metal su depoları içinde yer almaktadır.

Paslanmaz çelik su deposu tamiri diye tabir edilen konu, delik depoların onarılması değildir. Bu kalibrede olan depolara uygulanan izolasyon yöntemlerinin genel adıdır.

 

Metal depolarda yarık ve çatlakların yanı sıra en sık karşılaşılan sorun metal su etkileşimi ile paslanmadır. Depolarda karşılaşılan hasar çeşitli izolasyon yöntemleri ile giderilebilmektedir. Metal depolarda uygulanan epoksi izolasyon yöntemi, su deposu tamiri niteliği taşımaktadır.

 

Paslanmaz çelik su depolarında, yapımında kullanılan malzemeden kaynaklı olarak paslanma görülmemektedir.

 

Bu depolarda karşılaşılan sorun içinde ki modüler yapının eskimesi ve küp aralarında açılma görülmesidir. Böyle bir hasarla karşılaşıldığında epoksi izolasyon uygulanması paslanmaz çelik su deposu tamiri niteliği taşımamaktadır.


Paslanmaz çelik su deposu tamiri 


Zamanla görülen modüler yapının su tutucu malzemesinin eskimesi veya küp aralarının açıldığı durumlarda şiddetli su kaçakları görülmektedir.

 

Metal depolarda görülen su kaçaklarına izolasyon çözüm sunmamakta ve yapılmamaktadır. Depo kurulumu sağlayan firmadan teknik destek talep edilmeli ve malzeme değişikliği yapılması gerekmektedir. İzolasyon işlemlerinde herhangi bir malzeme değişikliği sağlanmayıp mevcut depo üzerinde işlem sağlanmaktadır.

 

Paslanmaz çelik depolarda görülen hasara hemen müdahale edilerek izolasyon hizmeti sağlandığında, paslanmaz çelik su deposu tamiri işlemine gerek kalmadan tehlikenin önüne geçilebilmektedir.

 

Hasar görüldüğü yani depo içindeki malzemelerde eskime ve yıpranma saptandığı an ileri boyutlara ulaşması ve su kaçağına neden olması beklenmeden izolasyon işleminden yararlanmak depo kaybının önüne geçebilmekte ve uzun ömürlü depo kullanımı sunabilmektedir.

 

Paslanmaz çelik su deposu tamirinde yapılan malzeme değişikliği deponun ilk kalitesini sunamamakta ve uzun ömürlü bir hizmet sağlayamamaktadır. 

 

Uygulanacak olan epoksi işlemi büyük hasarlar oluşmadan yapıldığında paslanmaz çelik su deposunda istenilen sonucu almada yardımcı olmakta ve uzun ömürlü kullanım sunabilmektedir.

 

Paslanmaz çelik su depolarına izolasyon hizmeti uygulanacaksa; depo, hizmet talebinde bulunan kurum tarafından yetkili firma personellerine boş olarak teslim edilmelidir.

 

Depo içinde gerekli olan temizlik sağlanarak dibe çökmüş olan çamur ve balçık gibi yabancı maddelerden arındırılır. Depo temizliği tamamlandığında kuruması için 3 gün beklenmelidir. Kuruluk sağlanmadan epoksi uygulamak doğru sonucu vermeyecektir.

 

Depo kuruluğu sağlandığında ilk kat astar epoksi depo zemin, yan duvarlar ve modüler yapılarda uygulanır.

 

Talebe göre depo tavanına da uygulanabilmektedir. Epoksinin paslanmaz çelik depoda delinme görülmeden uygulanması deponun sökülmesini ve malzeme değişikliğine uğramasını engelleyecektir.

 

İlk kat astar epoksinin uygulanması bittiğinde kuruması için 3-5 gün arasında beklemeye alınır. İstenilen kuruluk sağlandığında aynı yöntemler ile 2. Kat epoksi uygulanır. Bu uygulamanın kuruması için 5-8 gün arasında bekleme sağlanmalıdır.

 

Kuruluk sağlanmadan bir sonraki işlemi geçmek epoksinin istenilen doğru sonucu verememesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle bekleme sürelerine dikkat edilmeli ve kuruluk sağlanmadan birsonra ki uygulama yapılmamalıdır. Aksi takdir de kısa sürede sorunlar tekrar kendini gösterecek ve metal depoda delinme başlayacaktır.

Epoksi izolasyon hizmet süresi kuruluk gerektiren bir işlem olduğu için depo büyüklüğüne göre 15-20 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Kış aylarında kurumanın sağlanması uzun zaman alacağından hizmet süresi uzamaktadır. Böyle bir mağduriyet yaratmamak için depo içine salyangoz sistemleri kurularak hizmet standart süresinde tamamlanabilmektedir.

 

Epoksi izolasyon ile sağlanan tamir işlemi depoyu suyun etkisi ile yıpratma ve aşınmadan korumakta aynı zamanda suyun muhafaza alanının steril kalmasını sağlamaktadır.

 

Paslanmaz çelik depolarda uygulanan epoksi izolasyon yöntemi deponun sağlıklı kullanım sağlamasını hedeflemekte ve görülebilecek olan delinmelerin önüne geçebilmektedir. Doğru yöntem ve metotlar ile uygulanan epoksi izolasyon depo kaybını önleyebilme niteliğinde ve paslanmaz çelik su deposu tamiri işleminin önüne geçebilmektedir. 

 

Tekdez V.İ.P müşteri danışmanlarımız ile iletişime geçerek depoda büyük bir hasar görülmeden oluşabilecek olan tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021