OZONLA SU SEBİLİ TEMİZLİĞİ

OZONLA SU SEBİLİ TEMİZLİĞİ

Ozonla su sebili temizliği; Havaların ısınmasıyla birlikte, sıcaklıkların artması sonucu, içme ve kullanma sularımızın mikrobiyolojik özellikleri de değişmektedir.

 

Suların şebeke kanallarında taşınması ve iletilmesi sırasında, suyla, sistem yapısından karışan bir takım mineraller, partiküller suyla beraber evlerimize, işyerlerimize, toplu yaşam alanlarımıza ulaşarak, sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

 

Çevresel faktörler olan topraktan gelen kum, inorganik maddeler ve hava yoluyla karışan toz ve polen partikülleri suyu, mikroorganizmaların kolaylıkla üreyebileceği bir besin kaynağına dönüştürmektedir.

 

 Zararlı bateri ve patojenlerin, küf ve virüslerin, hızla çoğalması, artı su depo ve sebillerin güneş ışığı ve ısıya maruz kalması zamanla yosunlaşma oluşmasına ve daha çok kirlenmesine sebep olmaktadır.

 

Güçlü bir dezenfektan olan ozonla su sebili temizliği, su depolarının temizliği, yüzme havuzları ve denge tanklarının temizliği özellikle yaz aylarında asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

 

Su dezenfeksiyonu yapan firmalarda ilk bakmanız gereken kriterler, öncelikle yetkili, donanımlı, branşında uzmanlık eğitimi almış olan, dezenfeksiyon alanında ilgili kurumdan mesleki yeterlilik eğitim sertifikaları olan, yüksekte ve kapalı ortamda çalışma iş güvenliği eğitim sertifikası ve iş güvenliği temel eğitimleri, oryantasyon eğitimleri, bunların dışında çok önemli olarak bu işi yapmaya sağlık bakımından hiçbir engelinin olmadığını gösteren sağlık tetkik ve muayene raporları, İso 9001 kalite yönetim sistemleri ise yani şirketin çalışma organizasyonunun planlı ve disiplinli olduğunu, müşteriye doğru güvenilir hizmet vereceğini gösteren sistemdir.


 

Bütün bu yetki ve kalite belgelerinin dezenfeksiyon hizmeti almak istediğiniz kuruluştan talep etmelisiniz. Bu belgeler firmanın dezenfeksiyon işini ne kadar önemseyip ciddiye aldığının birer kanıtıdır.

 

Hem kendi personelinin hem de hizmet verdiği siz değerli müşterilerinin sağlığına kıymet verip, saygı duyan bir firma olduğunun göstergesidir.

 

Firmaların ozonla su sebili temizliği yapmaları esnasında güvenilir olduğunu gösteren diğer bir ölçüt, sebilinizi alıp götürmeden yerinde hizmet vermesidir. Firmanın su sebili, su deposu ya da havuz dezenfeksiyonuna ne tür bir dezenfeksiyon seçtiği, nasıl uyguladığı diğer bir önemli konudur. Her biri ayrı bir ürünle dezenfekte edilir.

 

Uygulamayı yapan personelin bilgisi ve deneyimi bu aşamada çok önemlidir. Sebiller sadece su ve ozonla dezenfekte edilmelidir. Başka hiçbir madde kullanılmamalıdır.

 

Ozon güçlü bir oksitleyici olduğu için suda oluşabilen tüm bakterileri, diğer dezenfektanlara göre çok daha iyi yok etmektedir. Temizleme işleminden sonra, ozon tekrar oksijene dönüştüğü için doğaldır ve yan etkisi yoktur, kalıntı bırakmaz.

 

Ozon, ortamdaki bakteri,virüs,mantar,küf gibi istenmeyen organikleri yok ederken,demir,mangan,klor, nitrit ve benzeri metalleri de oksitleyerek ortamdan uzaklaşmasını sağlar.

 

Kullanım amaçlarına göre sanayi tipi ve ev tipi su sebilleri bulunur. Sebiller farklı olarak, arıtma cihazına bağlantılı, damacana takılı yada şebeke suyuna bağlı çalışıyor olabilir. Ne şekilde çalışırsa çalışsın, ozonla su sebili temizliği düzenli aralıklarla yapılmadır.

 

Yapılmadığı zaman sebil içerisinden istemeyen kötü kokular, suyun renginde ve tadında değişme sonrasında yosunlaşma meydana gelir. Bu durumda olan sebillerin kullanımı kesilmelidir.


 


Bütün bu belirtiler Uzun süre dezenfeksiyonu ve bakımı yapılmayan sebil içerisinde sağlığımıza zararlı patojen bakterilerin ve mantarların ürediğini göstermektedir. En çok rastlanan bakteri türü de koliform bakterisidir.

 

Bu bakteriler, ishal, kusma, ateş, alerjik ve bağırsak hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıklarına sebep olurlar. Doğru temizlik ve dezenfeksiyon işlemiyle Bu mikroorganizmalar yok edilebilir.

 

Ozonla su sebili temizliği nasıl yapılır kısaca bahsedecek olursak;

 

Yetkili teknik personelle görüşme yapan müşterimize uygun bir tarihe randevu planlanır. Randevu günü belirlenen tarih ve yerde dezenfekte edilecek sebiller bir yerde toplanır.

 

Uygulamayı yapacak olan teknik elemanımız, gerekli makine ekipmanları hazırladıktan sonra, sebilin sıcak ve soğuk su haznesindeki sular boşaltılıp, sebilin üst hazne ve kapaklarını sökerek, tüm aksamlara 10 dakika süreyle ozanla uygulaması yapılarak dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirir.

 

Bu süre sonunda, sebiliniz tüm bakteri ve mikroplardan arındırılmış olur. sebilin tüm üst hazne ve kapakları takılarak, içerisine temiz su alınarak koku, tat deneme kontrolleri yapılıp, sağlıklı bir kullanıma size teslim edilir.

 

Sebil temizliğinde size önerilen,sirke  yada benzeri ürünlerle temizliğinin güvenli bir çözüm olmadığını,bu tür söylenen uygulamalara itimat etmemeniz gerektiğini belirtelim.

 

Firmamız Tekdezvip;  su sebili dezenfeksiyon işlemlerinde, yetkili  kurumsal bir firma olarak, uzman ve alanında yetkin personeliyle, siz değerli müşterilerimize en doğru ve güvenilir hizmeti sunmanın gururunu yaşamaktadır.

 

Su sebili ozon temizliğinde,  profesyonel ekiplerimizden hizmet almak için lütfen iletişime geçiniz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021