OZONLA SU DEZENFEKSİYONU

OZONLA SU DEZENFEKSİYONU

Yılın her ayı evlerde ofislerde, inşaat enerji tüm devasa şantiye sahalarında özellikle sıcak günlerde çok yoğun bir kullanımı olan, sürekli hızlı ve pratik bir şekilde içme suyu ihtiyacımızı karşılayan su sebilleri boyutu yada markası ne olursa olsun kısa bir süre içerisinde çevre şartlarının da etkisiyle kirlenerek sağlığımızı tehdit eder bir hale gelmektedir.

 

Su sebillerinde yaşanan patojen bulaşma yolları damacanaların takılıp çıkarılması esnasında ve su alınması sırasında bakteri ve mantarların yoğun olduğu hava atmosferinin suya temas etmesiyle ve bulaşık eller vasıtasıyla olmaktadır.

 

Su depolarında ozonla su dezenfeksiyonu yapıldığı gibi, su sebillerinde de ozonla su dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

 

Ozonla su dezenfeksiyonu en etkin  ve güvenilir çözümler üretir.

 

Bu patojen bakteri ve sporları, virüsler suya geçtiklerinde hızla üreyerek çoğalmakta suyun steril yapısını bozmaktadır.

 

Çok kısa sürelerde katlanarak çoğalan bu bakteri, virüs ve mantar mikroorganizmaları ortamda bulunan organik partikülleri de kullanarak daha hızlı çoğalmakta ayrıca bu organik bileşenlerle beslenerek daha etkin hale gelmektedirler.

 

Sonuç olarak su sebillerinin normalde 30 ila 60 gün arasında muhafaza ettiği suda organik partiküller ve yosunlaşma olmakta, sebilin su hazne ve boru hatlarının hızla kirlenmesine ve bulaşmalara neden olmaktadır.


Ozonla su dezenfeksiyonu 


Ozonla su dezenfeksiyonu düzenli bir periyotla yapılmadığında patojen mikroorganizmaların istila ettiği sebil iç hazneleri ve kontamine olmuş suyun içilmesiyle çoğunlukla dışkılama yoluyla fiziksel olarak patojen taşıyan eller vasıtasıyla sıcakkanlı canlıların bağırsaklarında yaşayan ancak dış ortamda çok tehlikeli enfeksiyonlara neden olan fekal koliform bakteri tür ve sporları, paraziter canlı kist ve ookistleri, viral ajanlar tifo, kolera, dizanteri gibi yüksek ateş ve şiddetli ishalle seyreden bağırsak enfeksiyonları, çocuk felci, septisemi kan bozuklukları, sarılık hastalığı hepatit A virüsü de bağırsaklar yoluyla insanlara bulaşmaktadır.

 

Bu enfeksiyon ve hastalıklar özellikle çocuklar ve yaşlılarda hılı gelişerek ölümcül olabilmektedir.

Ozonla su dezenfeksiyonu düzenli bir periyotla yapılmadığında yüksek risk taşıyan bu enfeksiyon ve hastalıklar ne yazık ki ortaya çıkmakta ve hatta hızla bulaşma görülerek yayılmakta uzun bir tedavi süreci yaşanmaktadır.

 

Su sebillerinin ozonla su dezenfeksiyonu dikkatle yapılması gereken bir uygulamadır. Ozon sebil temizliğinde kullanılan tek dezenfektandır. Suyla karıştığında ozon molekülü ya da hidroksil radikallerine ayrılır ancak etkinliği suyun PH derecesine bağlıdır.

 

Ozonun etkin özelliği hızla organik, inorganik madde ve partiküllerin daha küçük birimlere ayrılarak yok edilmesini ve yüzey ve suyun steril hale gelmesini sağlamaktadır.

 

Patojen mikroorganizmaların hücresel organ ve lipit, protein, karbonhidrat türevlerine zarar vererek ve koruyucu hücre zarlarını eriterek etkisiz hale getirmekte ve tam bir sterilizasyon sağlamaktadır.

 

Ozon yaygın olarak sağlık, gıda sektöründe yüzey, alet ekipman ve teçhizat dezenfeksiyonunda kullanılırken su kaynaklarının ve aletlerinin de dezenfeksiyonun da yoğun olarak kullanılmakta ve yüksek sterilizasyon sağlanmaktadır.

 

Ozonla su sebillerinin temizlik ve dezenfeksiyonu hizmeti veren özel kuruluşların ilk sahip olması gereken kriter Sağlık Bakanlığından biyosidal ürünler kullanma yetki belge ve kalitesini alması, bunun için gerekli tüm teknik donanıma sahip olması ayrıca dezenfeksiyon işlemlerini yapan teknisyen kadrosunun bulaşıcı bir enfeksiyon taşımadığını belirleyen kan tetkik portör muayeneleri sağlık raporlar, iş sağlığı ve güvenliği iş eğitimleri yetki ve kalite belge eğitimlerinin olması güvenilir ve doğru bir dezenfeksiyon hizmeti almanız açısından firmanın taşıması gerekli kriterlerdir.

 

Kuruluşumuz Tekdez V.İ.P. dezenfeksiyon temizlik işlemleri ve hizmetlerini sektörün lider kuruluşu olarak, İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası merkez olmak üzere tüm Türkiye çapında tüm illerimize ulaşan aktif servis sistemiyle temizlik ve dezenfeksiyon sorunlarınıza kesin çözümler sunmaya ve yanınızda olmaya devam edecektir.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021