OZON İLE ORTAM DEZENFEKSİYONU

OZON İLE ORTAM DEZENFEKSİYONU

Ortam dezenfeksiyonu hizmetinin amacı; mevcut kapalı ortamdaki hastalık yapıcı bakteri, virüs, patojen, mantar gibi mikroorganizmaların yok edilmesi ve üremesinin engellenmesidir.

 

Ortam dezenfeksiyonu bir çok metot ve yöntemde uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ortam dezenfeksiyonu hizmetinde kullanılacak ekipman ve uygulama dezenfeksiyon maddesidir.

Dünyada 2019 Aralık ayında ilk Çin’ de ortaya çıkan Corona Covid – 19 virüsü salgını 2020 yılı başlarında pandemi olarak ilan edilmiş ve enfekte görülen hastalıkta Pandemik hastalık olarak kabul edilmiştir.

 

Pandemi nedir?

Dünya ülkelerinin de, birden fazla kıtada, çok geniş bir alana yayılan salgın hastalıklara verilen genel isimdir.

Pandemik Hastalık nedir?

Dünya geneline salgın olarak yayılan ve insanları tehdit eden bulaşıcı hastalıklara denir.

Dünyada daha önce görülen Pandemi ve Epidemiler hangileridir?

Kara veba, Kolera, Grip, Tifo, Domuz gribi.

 

2019 başlangıçlı ortaya çıkan ve 2020 yılı içerisinde tüm dünyada pandemi ve pandemik hastalık olarak seyreden Covid – 19 (Corona virüs) için tedavi, aşı yöntemleri uzmanlar tarafından geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Her virüs salgını gibi mutlaka Covid – 19 Corona virüsünün de son bulacağı bilinmektedir.


Ozon ile ortam dezenfeksiyonu 


Corona Virüs Salgını Tıbbi Açıdan Son Bulana Kadar Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu konuda ilk olarak en yetkili birim yani Sağlık Bakanlığının uyarı ve önlemlerine kesinlikle uyulmalıdır. Sağlık Bakanlığımızın getirdiği önlem ve uyarılar tıbbi açıdan bu virüs grubunun aşısı ve direk tedavisi bulunana kadar mümkün olduğunca yayılımın durdurulmasına yöneliktir. Pandemi zamanlarında ilgili Bakanlıklarımızın bildirdiği uyarı ve önlemlere dikkat edilmesiyle salgın yayılımını azaltacaktır. Bu uyarı ve önlemler nelerdir?


1: Bulunduğumuz alanın düzenli temizliğine ve ortam dezenfeksiyonu yaptırılması gerekmektedir.

2: Zor da kalmadıkça kesinlikle sokağa çıkılmamalı ve insanlarla direk temastan kaçınılmalıdır. Yani sosyal mesafe unutulmamalıdır.

3: Eller sık sık yıkanılmalıdır

4: Dışarı doğru değil, dirsek içine doğru öksürülmelidir. Mümkünse mendil kullanılmalı ve tek kullanımdan sonra atılmalıdır.

5:Yüzümüze dokunmaktan kaçınmalıyız,

6: Uyku düzeninin iyi ayarlanması gerekir. Bağışıklığı güçlendirici gıdalar tercih edilmelidir.

7:Ortamınızda çöp yada atık kutuları biriktirilmemeli, dolmadan atılarak yenisi ile değiştirilmelidir.

8: Maske kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır.

9: Toplu taşıma araçları ve insanların kalabalık bulundukları ortamlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

10: Dışarıdan kapalı mekanlara girişlerde çıkartılacak ayakkabılar mutlaka silinmeli ve kapalı bir poşet içerisinde muhafaza edilmelidir.

11: Eldiven kullanılması ve günde 2 -3 kez yenisi ile değiştirilmesi gereklidir.

 

TEMİZLİĞİN CORONA VİRÜSÜ ( COVİD- 19) ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Temizlik ve hijyen her türlü bakteri ve mikrobun yok edilmesini sağlar ve üremesini önler.


Corona virüsü salgını esnasında eller bulunabilir durumlarda sadece su ve sabunla yıkanmalıdır. Sabun ve suya ulaşılamadığı durumlarda ise dezenfekte maddeleri tercih edilebilir.


Ortak yaşam alanları, özellikle insan elinin değdiği bölgelere gün aşırı çamaşır suyu ile ovuşturularak silinmelidir.


Yaptığımız alışverişlerden sonra taşıma poşetleri çöpe atılmalıdır. Zaruri, kullanılması gereken durumlarda mutlaka poşet içi ve dışı sabunla yıkanmalıdır.


Hiçbir meyve, sebze ve gıda ürünü bol suyla yıkanmadan tüketilmemelidir.

 

BU ALINAN ÖNLEMLER CORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN YETERLİ MİDİR?

Tabii ki yeterli değildir. Corona virüs ne yazık ki son derece bulaşıcı bir yapıya sahiptir. Temastan, havadan, ortamdan kısacası her alandan rahatlıkla bulaşabilmektedir.


Corona virüs (Covid – 19) ortam dezenfeksiyonu hizmeti ile, havada ve objelerde bulunan bakteri, mikrop, virüs ve patojenler yok edilir. Corona virüsü ortam dezenfeksiyonu ile, sağlıklı bir yaşam alanı sunulduğu gibi, yaşam kalitesi de artırılmış olur.


5 – 15 – 30 günlük periyotlarla yaptırılacak ortam dezenfeksiyonu hizmeti sonrası, uygulama yapılanan alanın 15 dakika havalandırılması yeterlidir.


Ozon ile corona virüsü ortam dezenfeksiyonu 


OZONLA CORONA VİRÜSÜ ORTAM DEZENFEKSİYONU NASIL UYGULANIR?

Ortam dezenfeksiyonu hizmetinde saf su 2000 MG ozon jeneratörleri ile kaynatılıp, ozonlu su pulvarizatörlerle sisleme olarak uygulanır. Ayrıca 5000 MG nötralizatörler kurulup, ortamdaki kirli hava çekilir ve temiz ozon verilir.


Bu hizmetlere ek olarak talebinizle Hidrojen peroksit veya güçlendirilmiş hidrojen peroksit ürünleri de kullanılabilir. Bu konu müşteri talebiyle netleşir.

 

Ozon oksijen bileşiklerinden biridir. Kendine özgü bir kokusu olan ozon gazı üç oksijen atomu, O3 atomundan oluşur. Çok kuvvetli dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Geride iz kalıntı bırakmadığı gibi kısa sürede aktif oksijene dönüştüğü için sağlığı risk altında bırakmaz.


Ozon virüslerin protein sentezlerindeki Reverse T. Enzim aktivitesini değiştirerek, virüs üreme sürecini yok eder.


Ozon bir biyosidal ürün yani kimyasal ürün değildir. Ozonlama yapılan bir ortam havasındaki bakteri, mikrop ve patojenler yok edilir. İçme suyu depoları dahil bir çok tedavi yönteminde de ozon sıklıkça kullanılmaktadır.


Ozon ile ortam dezenfeksiyonu hizmetinde 2000 MG saf ozon ve 5000 MG nötralize edilmiş ozon kullanılır. Saf ozon pulvarizatörler yardımıyla uygulanırken, nötralize edilmiş ozon havaya yayılım şeklinde sanayi tip 5000 MG ozon nötralizatörleri ile uygulanır.


Amerika da virüsün yayılım hızını yavaşlatmak için, tüm binek araçların ozonlatıldığı bilinmektedir. TOBFED gibi kurumlarda, virüsler üzerindeki etkisi kanıtlanan ozonun kullanılmasını, yayımlarında net bir şekilde belirtmişlerdir.

 

Ozon ile ortam dezenfeksiyonunun sağlık açısından en önemli sonuçlarından biriside geride iz, kalıntı ve biyosidal kimyasal kalıntı bırakmamasıdır.


Ozon gazı pulvarizatörler vasıtasıyla uygulandığı zaman tam obje sterilizasyonu, nötralizatörler vasıtasıyla uygulandığı zamanda tam hava dezenfeksiyonu sağlamaktadır.


Ozon ile zorona virüsü ortam dezenfeksiyonu hizmetinin tamamen gaz odaklı olduğu algısı yanlıştır. Ozon gaz olarak ve dezenfeksiyon haline getirilmiş sıvı olarak uygulanır.


Uygulama öncesi bir ön temizlik yapmanız, metot ve yöntemlerin daha etkili sonuç vermesine olanak sağlar. Uygulama sonrası ortamın 15 dakika havalandırılması yeterlidir.

 

Ozonla ortam dezenfeksiyonu hizmeti, konusunda uzman, yetki ve kalite belgeleri ile donanmış kurum veya kuruluşlarca uygulanmalıdır.


Kuruluşumuz Tekdezvip; ortam dezenfeksiyonu, ozon sanitasyonu, ozonlama, dezenfeksiyon metot ve yöntemleri hizmetlerinde sektörünün öncü firmalarındandır.


Tekdezvip, Sağlık Bakanlığı yetki ve izin belgelerine sahiptir. Verdiğimiz tüm hizmetler marka tescili altındadır. İSO kalite yönetim ve denetim sisteminde günümüz teknolejilerine uygun metotlarla ozon ile corona virüsü ortam dezenfeksiyonu hizmeti vermekteyiz.


Personellerimizin portör muayene raporları, hijyen ve mesleki yeterlilik sertifikaları, yüksekte çalışabilir belgeleri, iş güvenliği belgeleri tam ve eksiksizdir.


Ozon ile ortam dezenfeksiyonu hizmeti talepleriniz için müşteri temsilcinizden bilgi alabilir yada randevu oluşturabilirsiniz.

 

FIRSATÇILARA DİKKAT ! Yanlış bilinen veya doğru olmayan bilgi kirliliğine bu süreçte özellikle dikkat edilmelidir. Hiçbir dezenfeksiyon ve sanitasyon metodu %100 koruma sağlamaz. Dezenfekte 3 ay gider, 6 ay gider, corona bir daha bu alana bulaşmaz gibi saçma sapan bilgi aktarımı yapan firmalardan uzak durulmalıdır. Dış ortam bu süreçte dezenfekte edilemez. Ortam dezenfeksiyonu iç mekana uygulanabilir. Ortam dezenfeksiyonu hizmetinde sırt askılı böcek ilaçlama pompaları kullanılmamalıdır. Pulvarizatörler ve nötralizatörler etkili sonuç üretir. Dezenfeksiyon hizmeti siz çalışırken veya evde bulunurken uygulanamaz. Bu uygulamayı yapan merdiven altı firmalara dikkat edilmelidir.

Verilen ortam dezenfeksiyonu hizmeti tamamen önlem ve tedbir amaçlıdır. Bu gerçekle her birey kendi tedbir ve önlemlerini almalıdır.

Hizmet aldığınız kurumlardan Sağlık Bakanlığı izin belgesi, İSO belgeleri, iş güvenliği belgeleri, hijyen sertifikaları, mesleki yeterlilik sertifikaları, personellerin portör muayene raporları, biyosidal ürün kullanılacak ise biyosidal uygulama izin belgeleri mutlaka talep edilmeli ve titizlikle incelenmelidir.

Kalitenin hiçbir zaman ucuza alınamayacağı bir gerçektir. 1 TL lik ekmeği size 50 kuruşa satmaya çalışıyorlar ise, altında bir neden aramalısınız.

 

Ozon ile ortam dezenfeksiyonu metot ve yöntemleri hakkında detaylı bilgiye 02125540556 ulaşabilirsiniz.

Salgının yayılması ve bulaşıcılığının önüne geçilebilmesi için ilk kuralın “evde kalmak” olduğunu unutmamalıyız.


SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİ VE İZİN BELGESİ

Sağlık bakanlığı yetki belgesi 


İSO KALİTE YÖNETİM BELGESİ

İso kalite yönetim sertifikası


MESLEKİ YETERLİLİK SERTİFİKASI

Mesleki yeterlilik sertifikası


MARKA TESCİL BELGESİ

Marka tescili


HİJYEN SERTİFİKASI

Hijyen sertifikası


EVDE KAL TÜRKİYE…..

Sağlıklı günler dileriz.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021