OZON GAZI İLE SEBİL TEMİZLİĞİ

OZON GAZI İLE SEBİL TEMİZLİĞİ

Hızla gelişen sanayileşme insan yaşamını kolaylaştırırken birçok çevre sorununu beraberinde getirmiştir.

 

Hızlı nüfus artışı ve yapılaşma yoğunluğu diğer önemli bir sorun teşkil etmektedir. Tüm bu gelişmeler yaşam kaynaklarımız olan toprak, hava ve suyu ne yazık ki sanayi devrimiyle başlayan bir süreçte günümüzde çok daha hızla artarak gelişen teknolojinin endüstriye entegre edilmesi besin kaynaklarımızın da hızla kimyasal atıklarla kirlenmesine değişmesine neden olmaktadır.

 

İnsanlar kirli havayı soluyarak yada kirli suyu kullanarak yada değişik kalıntılar içeren gıdaları tüketerek toksik ve kanserojen maddelere maruz kalmaktadırlar.

 

Son yıllarda çevresel etkenlerdeki değişimler sonucu daha dirençli yeni bakteri, virüs ve parazit türleri üremekte ve salgın düzeyinde ciddi enfeksiyonlara sebep olmaktadırlar.

 

Bu patojen türleri çoğunlukla gıda ve su kaynaklı 250 ve üstünde hastalıklara neden olmaktadırlar. Bu patojenlerden en yaygın ve etkili olan grup fekal koliform grubu bakterilerdir, bu grup gıda ve su kaynaklarında çoğalma yeteneklerine sahiptir. Sıcak canlı türlerinin bağırsaklarında ve dış ortamda fiziksel ve dışkı yoluyla yayılmaktadırlar. 

 

Son zamanlarda viral ajanlara da sık görülmektedir .Son yüzyılda ortaya çıkan Campylobacter  son yıllarda ishalin sık görülen nedenlerinden biridir. Kirli sularla ve gıdalarla bulaşan diğer etkin patojen, Verotoxin üreten escherichia coli ( VTEC) az pişmiş hamburgerle bağlantılı ortaya çıkmış çocuk sağlığında ciddi sorunlara neden olmuştur.

 

Cryptosporidium isimli protozoa sıklıkla bulaşma olmuş suyun tüketilmesi ve kullanılmasıyla ishalin bir diğer nedenleri arasında görülmeye başlanmıştır.

 

Günlük yaşantımızda tükettiğimiz her türlü gıda maddeleri ve kullanma ve içme sularının temizliği ve steril olması sorgulanması gereken bir konudur.

Kullanılan su kaynaklarının bir şekilde zirai atıklar ve septik kanalizasyon sistemleriyle kontamine olması nedeniyle hemen her sanayi işletmesi ve yoğun insan sirkülasyonunun olduğu konaklama ve sosyal tesis ve oteller, hastane ve okullarda yoğun kullanılan su sebillerinin hızlı bir şekilde kirlenmesine ve potansiyel tehlike oluşturan patojen türlerinin oluşmasına ve üremesine sebep olmaktadır.

Özellikle yaz aylarında kullanımı çok daha fazla olan su sebilleri, su alımı ve damacana takılması sırasında havayla teması olmakta ve hava ortamında bulunan çok sayıda partikül ve patojen ajanlar suya bulaşmaktadır, bunun dışında özellikle steril, hijyenik olmayan el teması sonucu fiziksel bir taşınma ile fekal koliform bakteriler taşınmaktadır, burada sebil temizliğinde ellerin sık sabunlanması çok kritik önemli bir durumdur.

Tüm bu nedenlerden ötürü ozon gazı ile sebil temizliği mutlaka yaptırılmalıdır.

Sebil temizliği ve dezenfeksiyonunda piyasada farklı dezenfektanlar olmakla birlikte çoğunlukla tercih edilen ürün kalıntı bırakmaması, patojen ajan türlerinin % 90 yok etmesi nedeniyle etkin bir oksitleyici olması, işlem sonrası kalan ozon gazının atmosfere karışması, sebilin tüm aksamlarına işlemesi nedeniyle ozon maddesidir.


 


Ozon gazı ile sebil temizliği yerinde hizmet verilerek müşterinin temizlik işleminin her aşamasını görmesi sağlanmaktadır.

 

Ozon gazı ile sebil temizliğinde sebilin üst hazne ve kapakları sökülerek temizlenir, sıcak ve soğuk su hazneleri önce boşaltılır ve tekrar su doldurularak ozon cihazı ile ozon gazı verilir, ozonlu su sebilin tüm boru hatlarında on dakika dolaştırılır ve bekletilir, işlem sonrasında arka tahliye vanasından ve musluklardan ozonlu su tahliye edilir. Sebil iç hazne ve aksamları artık tüm patojen mikroorganizmalardan  arındırılmıştır.  

Ozon gazı ile sebil temizliği sonrasında müşteriye 3 ay geçerli olan servis hizmet formu kaşe imzalı olarak teslim edilir. İşlem sonrası sebile sticker basılarak tarafımızca temizlik tarihleri periyodik olarak takibe alınır.


 


Temizlik ve dezenfeksiyon alanında sahip olduğu eğitimli ve uzman kadrosuyla,başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye genelinde siz değerli müşterilerimize hizmetlerini kesintisiz sürdürmeye devam edecektir

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021