MUSLUKTAN KİRLİ SU AKMASI

MUSLUKTAN KİRLİ SU AKMASI

Ülkemizde kentleşmeyle birlikte hızlı nüfus artışı, endüstri ve sanayinin yoğun kimyasal toksik atıkları besin kaynakları olan su ve toprak alanlarının yarım asır gibi bir sürede hızla değişime uğrayarak kirlenmesine ve birçok canlı türünün ve doğal bitki türlerinin yok olmasına neden olmuştur.

 

Makine ve kimya sektörünün oluşturduğu teknolojik konfor ve kolaylığın yanında çevreye verdiği zararın boyutları korkunç bir düzeye ulaşmıştır.


Musluktan kirli su akması şebeke suyunun temiz olmadığının bir göstergesidir.


Özellikle gıda ürünlerinin kaynağı tarım alanları olan topraklar verimli arazilerin büyük çoğunluğu, yanlış tarım uygulamaları sonucu kimyasal ve zirai atıklar ve asit yağmurlarıyla verimsiz ve çorak hale gelmiştir. Diğer bir temel besin ve yaşam kaynağı olan su alanlarımız nehirler ve göller ne yazık ki evsel ve sanayi atıklarıyla ya kurutulmakta yada yoğun bir kirliliğe maruz kalmaktadır.
Şehir şebeke sistemine verilmeden önce yapılan tüm arıtma ve dezenfeksiyon işlemleri sonucu su kaynakları temizlenip arıtılarak steril bir hale getirilse de dağıtım sistemlerinde yaşanan sızıntı ve korozyon sonucu suya karışan element ve kum kil gibi toprak partikülleri suyun yoğunluğunu artırıp  steril yapısını, renk, tat, koku ve mikrobiyolojik yapısını bozmaktadır.  

Evlerimizde ve işyerlerinde musluktan kirli su akması ve suyun bulanık olması maalesef bu sebepler nedeniyledir.

 

Çevresel kirlilik faktörlerinin daha etkin ve kalıcı politikalarla kontrolünün sağlanması, toplum bazında her bireyin, özellikle çocuklar ve gençlerin çevre sağlığı ve önemi konusunda eğitimlerle farkındalık oluşturulması, halkımızın daha az evsel atık oluşumuna karşı bilinçlendirilmesi çalışmaları, kağıt, plastik ambalaj ve malzeme kullanımının her sektör ve sanayi faaliyetlerinde azaltılması ve dikkat edilmesi toprak, su kaynaklarının daha da kirlenmesinin önüne geçilmesinde bir adım atmak olacaktır.

 

Bu suyun su depolarında kullanılması ise su depolarının muhafaza ettiği sularda çok kısa bir sürede organik inorganik madde yoğunluğunun artmasına ve dolayısıyla bakterisid ve viral üremenin oluşmasına neden olur, kısa sürede depo iç yüzeylerinde tortulaşma ve bakteriyel kaynak olan lekeler meydana gelir.

 

Bu durumda su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonunun yaptırılması tehlikeli salgın hastalıkların önlenmesi açısından çok daha öncelikli olmalıdır.

Musluktan kirli su akması bu suyun kullanma suyu olarak değerlendirilmesi bile hastalık etmeni bakterilerin bulaşmasına sebep olmaktadır. Özellikle kişisel bakım olan banyo vs gibi alanlarda ve mutfakta sebze meyve yıkama işlemlerinde kullanılmaması alınacak bir diğer önlemdir.

Musluklardan kirli ve bulanık suyun akması, organik madde ve elementler, kum, kil gibi mikro toprak zerrecikleri ile suyun kirlendiğinin belirtisi olup kişisel olarak yapacağınız suyun süzülmesi yada kaynatılmasının suyu steril hale getirdiği gibi yanlış bir algı söz konusudur.

Yoğun kirli sulara yapılacak işlemler çok daha teknik işlemleri kapsamaktadır.

 

Şebeke sularıyla taşınan partiküller belirli bir süre sonunda depoyu kullanılamaz hale getirdiği için depo dezenfeksiyon ve temizliği mutlaka yapılmalıdır. Bu süre yasal mevzuatlarda 6 ay olarak belirlenmiştir.

 

Depo temizliğinin Sağlık Bakanlığından yetkili bir kuruluşa yaptırılması güvenilir bir temizlik hizmeti almanızı sağlayacaktır. Ayrıca firmanın saha teknisyen kadrosunun dezenfeksiyon temizlik mesleki eğitimlerinin olması, İş sağlığı ve güvenliği kapalı ortam ve yüksekte çalışma eğitimleri, sağlık raporları ve muayene portör kartları sorgulanmalıdır.


Kullanılan suların bulanık olması suyun organik madde yükünün nitrit, nitrat ile kirleme belirtileri ve askıda kil kum taneciklerinin suya karıştığını göstermektedir. 

Bunun dışında suyun oksijen fazlalığı varsa suda yine organik madde fazlalığı oluşur buda suyun bulanıklığına ve yoğun kıvam almasına sebep olur.

Kullanma suları sağlığın korunması açısından renksiz, kokusuz ve berrak olmalı, mikrobiyolojik yükü ise sıfır olmalıdır.

 

Tekdez su deposu temizliği ve su sebili temizliği hizmetlerinde, değerli müşterilerine profesyonel çözümler sunmaktadır.Su deposu temizliği talepleriniz ve bilgi almak için lütfen iletişim sağlayınız.

DİĞER BLOGLAR
Tekdez V.İ.P. hizmetlerinin kalite yönetim sisteminin İSO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiştir.
Tüm hakları firmamıza aittir.
Hizmetlerimizde teorik ve pratik eğitim alarak Tekdez firmasını temsil etmekteyiz.
© Copyright 2004 | 2021